Bugun...


1 Kğ. Et İçin Kim Ne Kadar çalışıyor?
İnsanların kilogram et için ne kadar uzun süre çalışması gerekiyor? Et bugün hala birçok yerde lüks bir ürün. Caterwings tarafından yapılan bir araştırma, dünyanın farklı ülkelerinde ne kadar pahalı ya da uygun fiyatlı etin ulusal asgari gelir bakımından olduğunu göstermektedir.

1 Kğ. Et İçin Kim Ne Kadar çalışıyor?
+ -

Caterwings servis sağlayıcısı Caterwings , dünyanın farklı bölgelerindeki tüketiciler için pahalı etin nasıl olduğuna dair bir çalışma başlattı . Et ve kesikler türleri için sadece fiyatların kaydedildi, ancak aynı zamanda karşılaştırıldığında selbige (veya vasıfsız işçi ve emekçi için olağan yerel ücretler) asgari ücret ülkede standarda ilişkin.

Özellikle Asya ülkelerinde etin hala birçok yerde mutlak bir lüks ürün olduğu ortaya çıktı. Kuzey ve Batı Avrupa'da farklı. Asgari ücretli bir kazananın, bir kilogram et alması için genellikle bir saat bile çalışması gerekmez.

Etleri sığır eti, domuz eti ve tavuk için masaların her iki ucundan liderleri seçtik ve karşılaştırdık. Toplam 52 kayıtlı ülke ve beş çeşit et için ayrıntılı veriler şu adreste bulunabilir: aşağıdaki tabloyu tıklayınız

Sığır eti - Asya'da Lüks, Avrupa'da Ekonomik
 Çalışma süresi sığır
Beklendiği gibi, biftek ürünleri, fileto ve kıyma olarak değerlendirilen sığır ürünleri en pahalı et ürünleri arasındadır. Endonezya (23.60 saat) ve Danimarka (1.00 saat) - - sığır standartlaştırılmış kilogram kazanmak için gerekli en uzun çalışma saatleri, ve en kısa olan ülke arasındaki muazzam farkı eti fiyatı nedeniyle ancak ancak son derece farklı gelir durumu ile. Endonezya düşük ücret genellikle iken kararlaştırılan asgari ücretleri en az bir euro bile üstünde Avrupa standartlarına göre Danimarka'da (genel olarak uygulanan bir asgari ücret yok) vardır.

Almanya'da bile sığır eti düşük gelirliler için bile uygun fiyatlı. İncelenen 52 ülkeden 45'inin sıralamasıyla, çalışma için 8.84 € 'luk asgari ücret, tüketicinin en fazla 2.20 saatlik çalışma ile bir kilo sığır eti satın almasına izin veriyor.

Ham - Hindistan'da neredeyse paha biçilemez
 Domuz için çalışma süresi
Domuz eti durumunda (analizde: domuz pirzolası, sosis ve jambon), düşük ücretli ülkeler ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki farklar sığırlar için olanlardan önemli ölçüde daha düşüktür. Sadece kaçan Hindistan burada öne çıkıyor. Bir kilogram domuz almak için, düşük ücretli bir işçi yaklaşık 40 saat orada çalışmak zorunda. Bu listede ikinci sırada yer alan Meksika'da gerekli çalışma süresi yarıdan azdır. Son derece düşük gelire ek olarak, jambon fiyatı Hindistan'da diğer et türleri ile karşılaştırıldığında çok yüksek bir rol oynamaktadır.

Yine de, domuz eti bizim komşularımızda ortalama olarak bizimkinden biraz daha pahalı olmasına rağmen, Danimarka en ucuzdur. Bir kez daha düşük ücretli sektördeki nispeten yüksek gelir bu sonucu garanti ediyor.

Almanya, Fransa, İrlanda ve Avustralya ile birlikte 1.20 saat çalışma süresine sahip olup, bu çalışmada 45'in 39'uncu sırada yer almaktadır.

Tavuk - neredeyse her yerde uygun fiyatlı
 Tavuk için çalışma süresi
Değerlendirilen tüm ülkelerde tavuk eti en ucuzdu. Hindistan'ın zirvesinde bile, bir kilogram tavuk eti için gerekli çalışma süresi (tavuk göğsü ve tavuk uylukları değerlendirildi), sadece 10 saatlik bir “iyi” idi.

Üçüncü kez, Danimarka gereken en kısa çalışma süresine sahip ülke: bir kilogram tavuk eti için, Danimarkalı bir düşük gelirli işçi sadece 0,30 saat çalışmak zorunda. Bu durumda, Almanya da tüketicinin bakış açısından en iyi 5 en iyi et ülkesine dönüştü - 52'nin 48'inci sırada ve 0.60 saatlik iş yüküyle.

Genel olarak, et fiyatlarının nüfusun gelir durumu ile neredeyse aynı olmadığı göze çarpmaktadır. Et , Asya'da ve aynı zamanda Rusya ve Meksika'da nüfusun büyük bir kısmına göre uygun olmamakla birlikte , Avrupa'daki fiyatlar nispeten mütevazıdır ve çoğu zaman düşük gelirli ülkelere kıyasla çok daha fazla değildir .

Caterwings genel tablo da gösteriyor ki uzaklarda değerlendirilen ülkelerin geri kalanından bir ölçüde İsviçre'de et fiyatlar. Yüksek tüketici fiyatlarına rağmen, komşu ülkemiz her zaman değerlendirme alt orta alanındadır - başka bir deyişle, etin düşük ücretli insanlar için de uygun olduğu ülkelerde bu yüksek maaş seviyesinden kaynaklanmaktadır.  Perşembe, 24.08.2017 - 14:00
HABERİN KAYNAĞI İÇİN TIKLAYINIZ
 
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Albert
08-11-2018 21:56:00

ET FİYAT ENDEKSİ


Berlin ve dünyadaki gıda fiyatlarının analizi, Caterwings için çok önemlidir çünkü bu, müşterilerimize iyi hizmet sunabilmemizin tek yoludur. Dış pazarlara açılımımızı daha da genişletmek için dünya çapında çeşitli gıdaların fiyatlarını inceleyen bir çalışma gerçekleştirdik. Verilerin analizi özellikle et endüstrisi ile ilgili olarak ilginç sonuçlara yol açmıştır. Bir yandan et fiyatı ülkeden ülkeye büyük ölçüde değişmekte, diğer yandan da her ülkenin nüfusu için et ve ızgara etinsatın alınabilirliğinde büyük farklılıklar bulunmaktadır Çalışmaların sonuçlarını açıklamak için Et Fiyat Endeksini oluşturduk.

Araştırmanın başlangıcında etin, özellikle de sığır, tavuk, balık ve deniz ürünleri, domuz eti ve kuzu eti üretiminde dünya liderlerine baktık. Yüzlerce bakteri analiz ettikten sonra, et ve et üreticilerinin ve hipermarketlerinin en büyük olduğu ülkelerin bir listesini hazırladık. Veriler, nüfusun en az% 25'inin yaşadığı ilgili ülkenin en büyük şehirlerini ifade etmektedir. Her ülkede etin uygunluğunu değerlendirmek için, fiyatları her bir ülkedeki asgari ücretle karşılaştırdık ve farklı et türlerini elde etmek için kaç saatlik iş gücüne ihtiyaç duyduk.

Her ülkenin yüzde sapmasını hesaplayarak endeksin sıralamasını oluşturduk. Bu yüzden ülkede ne kadar ucuz ya da pahalı et olduğunu gösterebiliriz. İsviçre'nin en yüksek et fiyatına sahip ülke olduğu, Ukrayna'daki et fiyatlarının ise en düşük olduğu anlaşıldı. İlginç bir şekilde, çalışma , düşük et fiyatlarına rağmen Hindistan gibi bir ülkenin asgari ücreti olan bir kişinin bir parça et satın almak için neredeyse bir hafta çalışması gerektiğini, Norveç'te ise bir saatlik asgari ücret çalışmasının yeterli olacağını bulmuştur.

Caterwing CEO'su Susannah Belcher, "Başlangıçta bir pazar analizi olarak tasarlanan ve catering endüstrisindeki maliyetler ve fiyatlar hakkında bilgi vermesi gereken çalışmalarımız bazı önemli konuları gündeme getirdi" diyor. “Küresel eşitsizlik ciddi bir sorundur ve küreselleşmenin etkileri ile gıda fiyatlarının küresel çatışmanın gündeminde olması gerektiği netleşmektedir.”

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI