Bugun...


10. Trabzon Günlerinde Organizasyon kaosu
Trabzon dernekleri federasyonu 1,5 aylık bir gecikme ile İstanbul'da gerçekleştirdiği Trabzon'un fethinin 557. yılı kutlamaları Trabzon'da başlayan aksilikler Yolda, İstanbul'da devam etti. Tam bir organizasyon faciası yaşanılan 10. Trabzon günleri etkinliğinde olumsuzluklar devam ediyor.

10. Trabzon Günlerinde Organizasyon kaosu
+ -

TDF Tarafından İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilen Trabzon’un 557. Fetih Yılı ve 10. Trabzon günleri etkinlikleri tarihinde görülmemiş bir şekilde fiyaskolarla devam ediyor.

Daha evvelki bütün kutlamalara gelen üst düzey siyasilerimiz
Bakanlarımız; Süleyman Soylu, Berat Albayrak, Mehmet Cahit Turhan, Mustafa Varank ve Trabzon Büyükşehir B. Bşk. O.F. Gümrükçüoğlu, Trabzon Valisi, gibi üst bürokratlar etkinliğe gelmediler.

TDF Yönetimi bu anma etkinliği için başta Trabzon mülki erkânı olmak üzere Trabzonlu Gazeteci ve Tv. Programcılarını, Trabzonlu yazarları, Trabzonlu birçok sanatçıları etkinliğe davet etti.

Bu davet edilenlerin her zaman olduğu gibi uçakla değil de “Tarifeli” otobüs seferi tahsis edilmesi nedeniyle büyük bir hoşnutsuzluk oluşmuştu.  Bu itirazlara TDF yönetimi herkes otobüsle geliyor demiş, Bu arkadaşlar tatsızlık çıkmasın diye otobüs yolculuğunu kabul etmelerine rağmen Başta TDF Bşk. Yrd. (Beş derneğin başkanı) Sayın Mustafa Durmuş ve bazı davetlilerin uçakla gelmesi misafirler arasında şaşkınlıkla karşılandı.

Kendi başına kalan kafile yol boyu bir çok sıkıntı çekti, Kafile sorumlusu uçakla gelmeyi tercih edince 28 kişilik kafilede bulunan bilhassa bayanlar ne yapacağını bilemedi, Tam bu 1110km’lik çileli yolculuk bitti derken İstanbul girişinde fren sitemi bozulan otobüsün kampana sıkışması sonucu arka dört lastiğin yanmaya başlaması, Şoförün ikazlara aldırmaması nedeniyle yangının büyük boyutlara çıkmasıyla otobüsün arkasından çıkan dumanların gözle görülmesi üzerine durulmuş, yeterli yangın tüpü bulunmayan otobüsteki yangın büyürken, Yolcular yakındaki bir su dolum firmasının önündeki su bidonlarını kaparak yanan otobüsü söndürmesi faciayı önledi.

Bu felaketten kurtulan TDF misafirlerini kaza yerinde almaya gelen aracın küçük olması nedeniyle yaşanan izdiham sıkıntının tuzu biberi oldu. Bu olay yolcuların bazıları tarafından sosyal medyada paylaşılınca ulusal haberlere konu oldu, Bu arada TDF bazı yandaş medya mensupları aracılığı ile olayın basit bir arıza olduğunu, Kötü niyetli birilerinin! Olayı büyüterek istismar ettiğini iddia eden haberler paylaşmaya başladı.

Bu olayları yaşayan 40 yıllık gazeteci Basın şeref kartı sahibi Sayın Kenan Aydoğdu “Bu olay dikkatlerden kaçırılacak kadar basit bir olay değildir, Mutlaka haber olmalı, yetkililer bundan ders çıkararak sorumlulardan hesap sorulmalı diyerek haber sitemize beyanat verdi yayınlıyoruz.

Bu arada Trabzon’dan gelen katılımcı kurumların eşya ve aksesuarlarını taşıyan TIR’ın iki-üç gün geç İstanbul’a gelmesi Stand yetkililerini zor durumda bırakmış, TDF yetkilileri bu konuda da davetli kurum görevlilerinin yardımında olmadığı şikâyet konusu oldu.

Her şey bitti, bundan sonrasının güzel olmasını beklerken 19:00 yapılması gereken açılış töreninin 1-2 saat gecikme ile yapılması ayrı bir fiyasko oldu.

Açılışa geçildiği sıra kumanda masasında istiklal marşı müziğinin olmaması açılışı aksattı, Sunucu TDF yönetim üyesi İbrahim Akın mikrofondan çıplak sesle istiklal marşı söylemeye çalıştığı sesinin kısıldığı görüldü, Mikrofon elinde istiklal marşının davetlilerce söylenmesini seyretti
Hemen ardından okunması gereken, Bunun için Beykoz Çavuşbaşı’ndaki Hemşerimiz, Mahmut Ustosmanoğlu hocaefendi külliyesinden gelen hocaların Kuran-ı Kerim okumasına geçilecekti, “Geçilmedi”.  İbrahim Akın, Başkanın konuşmasından sonra okuyacaksınız dedi ama gene unuttu, Muharrem ayı nedeniyle oruçlu olan hocalarımız ilgisizlik nedeniyle kendi imkanları ile iftar yapıp etkinlik alanını terk ettiler, Bizlere çektikleri sıkıntıları anlattılar.

Selamlama Konuşmalarına geçildiğinde Başkan İsmail Şatıroğlu Trabzon’un 557. Fetih kutlamasını Trabzon’da yapabilirdik, Özellikle İstanbul’da Fetih ettiği, kabrinin bulunduğu yerde yapmak istedik demesi biraz garip oldu, Bu kadar insanı Trabzon’dan getir, Fatihin kabri başında bir Fatiha okuma! Oldu mu başkan bu fetih hassasiyetiniz?, Hiç inandırıcı olmadı…

Trabzon’un alternatif bir STK’sı Trabzon’un Fethini 15 Ağustosta, kabri başında kutlamış Hatim duaları yapılmış, İkram dağıtılmıştı.  
TDF’nin bu yönetimi söz konusu kutlamayı “Yetkisiz kutlama” gerekçesiyle noter üzerinden protesto ve tehdit etmişti.!

TDF’nin Trabzon’un Fethinin gerçek tarihi olan 15 Ağustosta bu kutlamayı yapmaları gerekirken yapamadılar. Çünkü o tarihte Trabzonlular ya tatilde, ya da köyündeydi,  
Bunca Tereyağı peyniri kime satacaklardı değil mi!.

 

Açılış Akşamından görünümler: 24:30dakikada İstiklal marşı

https://youtu.be/inCzirXnGjUHABER VİDEOSU

Kaynak: Sivil Hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Ökkeş Bölükbaşı
22-09-2018 09:55:00
.!.Eğri Cetvel İle Doğru Çizgi Çizilmez.!.
 

TDF'DA SAYGISIZLIK ve HUKUKSUZLUK DEVAM EDİYOR.!
Seçme, Seçilme Ve Oy Kaygısı İle Yapılan İşlerde Maalesef Saygısızlık Ve Hukuksuzlukta Sınır Tanımayanlar Bir de Trabzon'a Yakışanı Yapıyoruz Demiyorlar mı.? İnsan Hayretler İçerisinde Kalıyor.
VERİLEN SÖZLER YERİNE GELMEDİ.!
Daha önceki etkinliklere gelen üst düzey bürokrat ve siyasiler için gelecek, geliyor yolda, az sonra diyerek insanlar akşam saat 20.30'a kadar bekletildiği halde Süleyman Soylu, Berat Albayrak, Mehmet Cahit Turhan, Mustafa Varank ve Trabzon Büyükşehir Belediye Bşk. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Trabzon Valisi, gibi üst bürokratlar etkinliğe gelmediler.
Vekil Gelecek, Bakan Gelecek, Belediye Başkanı Gelecek, Üst Düzey Siyasiler Gelecek Diye Geciktirilen Etkinlik Açılışı Gecenin Karanlığında Ezan Vaktine Kaldı Ve Bir Yandan Ezan Okunurken, Bir Yandan da Ezanla Yarışırcasına Siyasi Konuşmalar Yapıldı, Uyarı Gönderdik Dikkate Alınmadı.
TRABZON'A YAKIŞANI YAPIYORUZ, YAPACAĞIZ SLOGANIYLA YAPILANLAR..
Ayrıca Esas Daha Büyük Saygısızlık İse Taa Anadolu Yakasından Beykoz Çavuşbaşı'ndan Açılışta Kuran Okutacağız Diyerek, Davet Edilip Çağrılan Hocalara, Geç Oldu Vakit Kalmadı, Diyerek Yüzüstü Bırakıp Kuran Okutmaması oldu. 
Trabzon'u Fetheden Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerini Mezarı Başında Hatim Duası ile Anan Arkadaşlarına İhtarname Tebligatı Çekenler aynı kişiler olunca bir kez daha düşünmek gerekiyor, çünkü bunlar, Trabzon'a Yakışanı Yapıyoruz, Yapacağız sloganıyla hareket edenler.
Aynı kişiler 27 Mayısta Genel Kurul Sırasında, Oy Kaygısıyla Salonda Dakikalarca Uzata Uzata Kuran Okutarak Delegeler Üzerinde Manevi Mahalle Baskısı Yapanlar Olunca, İster İstemez Dikkatleri Çekiyor. Camia Bu Durumları Orada Yaşayıp Gördü, Ne Derler Ne Düşünürler Bilemem Ama Hiç Hoş Değil Ve Bu Bir Sivil Toplum Kuruluşu İçin Kötü Bir Durum Ve Kötü Puan..
DURUMU İFADE ETMEK İÇİN, FİYASKO KELİMESİ BİLE YETERSİZ.
Bir Önemli Konuda Ayrımcılık konusudur. Camiaya hitap eden basın mensuplarına rakip ve düşman gözüyle bakarak canının istediği gibi davranıp küçük görmek, aralarından bazılarını seçerek destekleyip diğerlerini tanımamak akıllı bir iş değil, bu ancak dar görüşlü insanların işidir, TDF bun hep yapıyor ve kendisine yakıştırıyor ama bilinsinler ki Trabzon'a yakışmıyor.!. 
Bu durumu gören birisi de çıkıp onlara, beni Trabzon'dan İstanbul'a, eşimle birlikte uçakla götürüp geri göndereceksiniz, İstanbul'da ikmal ve iaşemi karşılayacaksınız, konaklama ve yemeğimi vereceksiniz, yoksa gerisini siz düşünün diyebiliyor. 
TDF bu teklifi geri çeviriyor fakat buna rağmen otobüste yer olduğu halde ve kafileden olmalarına rağmen uçakla gelenlerin de olduğu iddia ediliyor. Başta TDF Bşkan Yardımcısı (-5 derneğin başkan) Sayın Mustafa Durmuş ve bazı davetliler...

YANLIŞ VARSA BİLDİRİM YAPIN DÜZELTELİM...
@#Ökkeş Bölükbaşı ©#MedyaGünebakış

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI