Bugun...


"17. MACAHEL SAF KAFKAS ARI VE BAL FESTİVALİ" YAPILDI
Borçka’da bu yıl 17. Si yapılan “ Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali" sona erdi.10-11 Ağustos 2018 tarihlerinde yapılan, sınırın sıfır noktasında gerçekleşen şenlik aslında bir anlamda uluslararası özelliği de taşıyor.Gürcistan her yıl kültürel ve sanatsal desteğini veriyor.

"17. MACAHEL SAF KAFKAS ARI VE BAL FESTİVALİ" YAPILDI
+ -

Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı ile Borçka Kaymakamlığının organizasyonunda Türkiye- Gürcistan sınırlarında bulunan ve 6 köyü kapsayan festivalde, saf Kafkas arısı ve havzada üretilen 
23'ü endemik olmak 990 bitki türünün yayılış gösterdiği, Saf Kafkas Arı Gen Merkezi konumundaki bölgede bal ve arıcılık kültürünü yaşatmak amacıyla bu yıl 17'ncisi düzenlenen "Camili Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali" renkli görüntülere sahne oldu. 


Festivale Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Borçka Kaymakamı Hasan Meşeli, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, Geocell Genel Müdürü Osman Turan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş, Yeşil Artvin derneği Yönetim kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın, KTÜ Öğretim Görevlisi Oğuz Kurtoğlu, yakın zamanda çekimine Macahel’den başlanacak olan Kovan Filminin yönetmeni Eylem Kaftan, Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Artvin Vali Yardımcısı Arif Oltulu burada yaptığı konuşmada, Macahel’in bünyesinde çok sayıda değer barındırdığını söyledi.
Macahel halkının asırlardır bu eşsiz doğayı bozmadan bugünlere kadar getirdiğini belirten Oltulu, "Macahel'in en önemli değerlerinden biri, Saf Kafkas Arı Irkıdır. Ekosistemde çok önemli bir yeri olan bu arı ırkını korumak için Macahel halkı elinden geleni yapıyor. Bu festivalimiz Yaşayan Şehirler Platformunca “En yaratıcı festival” ödülüne laik görüldü. Bu festivali uluslararası platforma taşımak istiyoruz." dedi.
Adalet ve Kalkınma PartisiArtvin Milletvekili Erkan Balta, festivalin sayesinde Türkiye'nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Macahel'in Türkiye’ye tanıttığını söyledi.

Balta, “Festivalin geçmişten bugüne yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu festivaller bölgenin tanıtımına katkısının yanı sıra aynı yöre insanının bir araya gelerek kaynaşmasını da sağlıyor." dedi.
Festivale katılan TEMA Vakfı Onursal Başkanı Nihat Gökyiğit, Macahel'in doğal güzellikleri tespit edip, UNESCO tarafından Türkiye'nin ilk biyosfer rezerv alanı ilan edilmesiyle buranın insan ve biyolojik zenginliği koruma altına alındığını söyledi.


MACAHEL HAVZASININ KÜLTÜREL VE DOĞAL GÜZELLİĞİ KORUNMALI


Gökyiğit, "Buranın, kültürü ve doğal güzelliği korunmalı. Daha modern bir yaşan peşinde koşarken, kültürümüzü, geleneğimizi, doğamızı, yemeklerimizi ne olur koruyalım. Ne olur doğayı üzmeyelim. Doğadan alınacak çok ders var." diye konuştu.


KAFKAS VADİSİ VE KAFKAS ARISI DOĞAL ŞARTLARLA KORUNMUŞTUR


Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Süleyman Köse de havzasının Saf Kafkas Arı Gen Merkezi olduğunu ifade ederek "Saf Kafkas arısı bu vadide bozulmadan doğal şartlarla korunmuştur. Gen Merkezinin kamu desteği ile sürdürülebilir kılınmalıdır. Saf Kafkas arısının ürettiği Macahel balı ise; bölgenin zengin florasını bünyesinde barındırdığından yüksek besin değerine sahiptir. Vadide yıllık bal üretimi 50 ton, ana arı üretimi ise 8.000 adet civarındadır." diye konuştu.Başkan Süleyman Köse konuşmasına şöyle devam etti;
“Yüzyıllardır ata kültürünü yaşatan, değerlerimizi bugüne taşıyan Macahel Vadisinin güzel insanları,Artvin-Borçka Geleneksel17. Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivaline, HOŞGELDİNİZ, ŞEREFLER VERDİNİZ...


Aziz şehir İstanbul’a büyük hizmetler veren ve her daim Artvin’in ve Artvinlilerin yanında duran İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı yaparak bizleri onurlandıran Kadir TOPBAŞ abimiz, hoşgeldiniz.
Davetimize icabet ederek Festivalimize değer katan, isimlerini tek tek sayamadığım protokole ve tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.


Sevgili Dostlar, 2017 yılında yaptığımız Festival, Artvin Valiliğimize "En Yaratıcı Etkinlik" ödülünü kazandırmıştır. Sayın Valimize, projemize inanarak yarışmaya katılma nezaketi ve destekleri için, bir kez daha teşekkür ediyorum.
Her geçen yıl çıtayı biraz daha yükseltiyoruz. 2019 yılında yapmayı planladığımız 18. Saf Kafkas Arı ve Bal Festivalini, Artvin Valimizin himayesinde, Uluslararası Festival olarak organize etmek istiyoruz. Macahel’in ve Artvin’in, bunu hak ettiğini düşünüyoruz.
Uluslararası Festivalimizi, Artvin Belediye Başkanımız Sayın Mehmet KOCATEPE’nin “tanıtım yerinde yapılır”, ifadesiyle, Macahel’de yapmak istiyoruz. İçimdeki bir ses, sanki yeni bir ödülün daha geleceğini fısıldıyor. Yeşil Artvin’imiz bütün ödüllere layıktır.


SAF KAFKAS ARI VE BAL ,Macahel vadisi, birçok değere sahiptir. Bunlardan sadece birkaç tanesini hatırlatmak istiyorum. 
Macahel Yaşlılar korosu UNESCO tarafından “Somut olmayan Kültürel Miras”, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Yaşayan İnsan Hazineleri” kapsamına alındı.
Camili vadisi, UNESCO tarafından ilan edilen ülkemizin ilk ve tek Biyosfer Rezerv alanıdır. Biyolojik çeşitliliğinin, zengin flora ve faunasının, gizli kalmış ekolojik ve kültürel hazinesinin her türlü tehlikeli girişimlerden korunmaya ihtiyacı vardır. 


Camili, aynı zamanda Saf Kafkas Arı Gen Merkezidir. Saf Kafkas arısı bu vadide bozulmadan doğal şartlarla korunmuştur. Gen Merkezinin kamu desteği ile sürdürülebilir kılınmalıdır. 
Saf Kafkas arısının ürettiği Macahel Balı ise; bölgenin zengin florasını bünyesinde barındırdığından yüksek besin değerine sahiptir. Vadide yıllık bal üretimi 50 ton, ana arı üretimi ise 8.000 adet civarındadır.
ORGANİK TARIMrganik ürün sertifikası almaya hak kazanan Macahel havzası, organik ürün üretimi için coğrafi şartlarından dolayı, doğal izole bölge olma avantajına sahiptir. Havzada hiçbir ilaç kullanılmadan; fındık, ceviz, mısır, fasulye, beyaz patates, demir elması, armut, kiraz, kokulu adesa üzümü… gibi bir çok meyve yetiştiriliyor. Havzada yıllık yaklaşık 400 ton organik fındık üretilmektedir. İlçe Tarım Müdürlüğümüzün organik ürün proje çalışmaları devam etmektedir. 


TURİZMMacahel, artık turizmde de ciddi adımlar atmış, gecelik yatak kapasitesi 400 ‘e kadar ulaşmıştır. Ama bir taraftan da, biyolojik çeşitliliğe verilebilecek zarar riski bizi endişelendirmektedir. Eko turizmin geliştirilmesi için projeler üretilmelidir.


YÖRE MİMARI YAPISININ KORUNMASI; Macahel özgün mimarisi hakkında bir hususu arz etmek isterim. Macahel’de son zamanlarda ortaya çıkan betonlaşmanın yerine, tip projeler geliştirilerek, ahşap mimari yapının, gelecek nesillere taşınması sağlanmalıdır. Bu konuda önlem alınmazsa, korkarım çok kısa zamanda en büyük mimari hazinemizi kaybedeceğiz.


Kısacası; 
Macahel özeldir. Macahel güzeldir. Macahel Artvin’in torunlarından emanet aldığı bir mirastır. beton medeniyetinin yorduğu insanlar olarak, Şöyle dört bir tarafa bakar mısınız lütfen?
Kelimeler bu güzelliği anlatmaya yeter mi? Ne güzeldir derelerin sesiyle dinlenmek bilir misiniz? Ama mutluyuz, umutluyuz. Sizlerin burada olmanızdan onurluyuz.Niyetimiz; hayatın her alanında arı gibi olmak. Amacımız; misafirlerimize Bal olmak, Bal YEDİRMEK...


Macahel projelere doymaz sevgili misafirler, Bunlardan biri de Apiterapi. Macahel’deApiterapi merkezi kurulması için çalışma yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda çeşitli projelerin geliştirilmesi için yeterli enerjimiz vardır. Apiterepi: bal arısının ürettiği, zehir, bal, polen, arı sütü, propolis gibi ürünlerin, insan sağlığı için kullanma yöntemidir. Arı ürünlerinin bir ya da birden fazla hastalığın önlenmesi ya da iyileştirilmesi amacıyla kullanılması şeklinde de tanımlanabilir.


Son olarak, Bölgenin Arıcılık, organik tarım, ekoturizm ve özgün mimari alanında hak ettiği yere ulaşacağına inancımız tamdır.
Festivalimizin organizasyonuna verdikleri emek ve destek için;
Başta Sayın Valimiz Ömer Doğanay olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne, TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Sayın Dr. Mehmet YILMAZ ve TİKA Tiflis Koordinatörü Sayın Hüseyin ŞANLI’ya, Borçka Kaymakamı Sayın Hasan Meşeli, Yıllardır festivalimize destek veren ve Macahel’i arıcılıkla ihya edip dünyaya tanıtan, mümtaz şahsiyet Sayın Nihat Gökyiğit beyefendiye teşekkür ediyoruz. “Bu sene festivale son gelişim” dese de, inşallah gelecek sene uluslararası festivalimize de teşriflerini bekleyeceğiz.
İzninizle bir teşekkürü de Festival tertip komitesi üyelerine göndermek istiyorum. Her bir arkadaşımla haftalardır çok yoğun ve yorucu bir tempo ile çalıştık. Huzurlarınızda emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum. Festivalimizin amacına ulaşmasını temenni ediyor, Hepinizi saygı, sevgi ve hürmetlerimle selamlıyorum. İyi eğlenceler diliyorum.” dedi.


UNESCO tarafından "Somut olmayan Kültürel Miras" ilan edilen Macahel Yaşlılar Korosu'nun festivaldeki müzik dinletisi izleyenlerin beğenisini topladı. Festival, Gürcistan’dan gelen halkoyunları ekibinin gösterisi ve konserlerle sona erdi.
HABER: SAMİ ÖZÇELİK

DETAYLI FOTOĞRAFLAR AŞAĞIDAKİ LİNKTEDİRİlgili Galeri

Kaynak: HABER: SAMİ ÖZÇELİK

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI