Bugun...


3. havalimanı Açıldı, Hayırlı olsun Ama!
Olay sadece hava limanı değil, Havalimanı konumu, personeli, Ticaret ve eğlence alanları, Turistik konaklama tesisleri, spor kompleksleri, marinalar, ve oldukça çok yerleşim alanları ile İstanbulun akciğeri dediğimiz Kuzey ormanlarını hepten yok edecek cinsten projeler bir bir deşifre oluyor

3. havalimanı Açıldı, Hayırlı olsun Ama!
+ -

İstanbul’un yeni havalimanını inşa eden konsorsiyum, bölgedeki 10 milyon metrekarelik kamu arazisinin üst kullanım hakkını 49 yıllığına aldı ve İstanbul Airport City adlı bir proje geliştirdi.

5’Lİ MÜTEAHHİT GRUBU

Cumhuriyet tarihinin en yüksek bedelli projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı'nın 2013 yılında yapılan ihalesini 22 milyar 152 milyon Euro‘luk teklifle Cengiz – Kolin – Limak – Kalyon – Mapa Ortak Girişim Grubu kazandı.

76.5 milyon metrekare alana sahip olan ve bugün açılışı yapılan İstanbul Yeni Havalimanı'nın arkasında büyük bir gayrimenkul projesi var.

ÖNCE KAMULAŞTIRILDI Hükümet, 2 Ocak 2014 tarihli kararıyla üçüncü havalimanı projesi kapsamındaki İmrahor, Tayakadın ve Yeniköy Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye köylerindeki araziler için hiçbir geçerli gerekçe göstermeden, TOKİ tarafından ‘acele kamulaştırma' yapılması kararı aldı.

ARDINDA BEŞLİ MÜTEAHHİTE VERİLDİ

Ardından, 76.5 milyon metrekare alana çıkartılan 3’üncü havalimanı kamulaştırma sahasında 10.5 milyon metrekare alan yerleşim yeri olarak ayrıldı. Bu arazinin üst kullanım hakkı önce 25 ardından 49 yıllığına Cengiz – Kolin – Limak – Kalyon – Mapa Ortak Girişim Grubu’na verildi.

İstanbul’un kuzeyinde 2 milyon 330 bin ağaç kesilerek hayata geçirilen İstanbul'un yeni havalimanının geliştiricileri tahsis edilen arazi için İstanbul Airport City adını taşıyan bir proje hazırladı.

YENİ ŞEHİR KURULUYOR

2 bin 500 konut, 3 otel, sağlık kampüsü, serbest bölge, ofis, lojistik ve alışveriş merkezinin bulunacağı projede 5 bin kişilik cami yer alacak. Yeni inşa edilen metro hattına doğrudan erişimi olan Airport City, köprü, hızlı tren ve limanlarla bağlantılı olacak.

6 milyar Euro değerindeki projeyi inşa etmek için hali hazırda yatırımcı aranıyor. Havalimanının geliştiricileri inşa edilen toplam 1 milyon 550 bin metrekarelik alandan 49 yıl boyunca kira geliri elde etmeyi planlıyor.

TİCARET BÖLGESİ OLACAK

Yeni havalimanı projesinin etrafına sadece yeni 10 bin nüfuslu bir kent kurulmayacak. 4.5 milyon metrekarelik serbest bölge ve lojistik merkezinin kurulması da planlanıyor. Eğitim kampüsleri, ofis alanları, bilişim vadisi ve hastaneye ev sahipliği yapacak.

İŞTE YENİ HAVALİMANI’NA KURULACAK YAŞAM ALANLARI

BİRİNCİ FAZ: İstanbul Airport City projesinin merkezindeki 420 bin metrekarelik alanda 450 bin metrekarelik kiralanabilir alan inşa edilecek. İçerisinde otel, Hastane, AVM, Ofis ve Konut alanları ile Cami olacak.

İKİNCİ FAZ: Doğu Bölgesi 775 bin metrekarelik büyüklüğe sahip ve içerisinde 750 bin metrekarelik kiralanabilir alan olacak. Fuar Merkezi, outlet, otel, ofis, eğitim, sağlık, konut, THY kampüs, cami yer alacak.

ÜÇÜNCÜ FAZ: T2 Bölgesi, 2. terminal binası ile aynı anda inşa edilecek. İçerisinde otel, AVM, ofis ve konut alanları olacak.

İŞLERLERİ BAKANLIK YÜRÜTECEK

Airport City projesinin kurulacağı arazide yapılacak inşaatların uçuş mania raporu dışında hiçbir limiti bulunmuyor. İmar, inşaat ruhsatı ve iskan gibi konularda yaşanan süreçler de yerel yönetimlerle değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütülecek.

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Kuzeyormanlarısavunması
29-10-2018 20:32:00
Dünyanın Mega Yıkım Projelerinden 3.ncü Havalimanı Daha Da Büyük Sorunlar Vaadiyle Açılıyor!
 
Bugün sözde 'bir zafer anıtı'nın açılışı yapılıyor.
 
3.ncü havalimanı bir anıt olacaksa, olsa olsa rant ve katliam anıtı olabilir. Bu süreçte tanık olduklarımız; yaşam, doğa ve işçi düşmanlığının, ekonomik beceriksizliğin de ötesindedir. 21.nci yüzyılın giderek ağırlaşan iklim felaketlerinde, başta su, doğal kaynakların altın değerinde olacağı kıtlıklar çağında, yok olması muhtemel megapoller listesinde İstanbul'u en tepelere itmektir.
 
24 yıl önce İBB Başkanı Tayyip Erdoğan'ın da uyardığı gibi, 3.ncü köprü, İstanbul'un "kuzeyindeki akciğerlerimizin yok edilmesi demektir. Bunu bekleyen bazı mahfillere yeni rant alanları sağlama olayıdır". 3.ncü köprünün üzerine, Kuzey Ormanları'nda ilave yaralar açarak bir de üçüncü havalimanının da yapılması, üstüne ayrıca inşaat şirketlerine verilen sözler doğrultusunda şehri kuzeye doğru büyütme planlarının ayyuka çıkması, İstanbul'un rant çevrelerine kurban edilmesi demektir.
 
Meslek odalarının ve bilim insanlarının sayısız uyarısına rağmen kalkışılan ve tamamlanması daha zaman alacağı bilinen bu mega projenin kısmen 'açılışı'nın siyasi rant uğruna bugüne yetiştirilmesi için neredeyse her gün bir işçi katledildi. Çalıştırıldıkları kölelik koşullarına karşı en temel haklarını savunan işçiler hala atıldıkları hapiste bekliyorlar. Ama zaten milyonlarca ağacı yok eden, bir o kadar hayvanı öldüren, dünya mirası benzersiz bir ekosistemi hançerleyen bir mega proje sahasında başka ne olması beklenebilirdi?!
 
Tüm bunlar şüphesiz tarihe gerektiği şekilde geçecek; ihale sürecinden inşaatına kadar usulsüzlükler ve hukuksuzluklarla dolu, çevre ve işçi düşmanı bu mega proje, 21.nci yüzyılın önde gelen doğakırımları ve kent suçları arasında yerini alacaktır.
 
Bugün Türkiye'nin içine düştüğü ekonomik krizin nedenleri arasında inşaat sektörü ve en başta 3.ncü havalimanı gibi mega projeler yer alıyor. 3.ncü havalimanının zemininde habire açılan ve artık inkar da edilemeyen göçükler, aslında bu tür akla ziyan projelerin ekonomide açtığı göçüklere de karşılık geliyor.
 
Daha da ötesi, 3.ncü havalimanının yolcu bindirme köprülerinden yangın güvenlik önlemlerine ve kargo taşımacılığına kadar birçok altyapısı ve hizmeti Alman şirketleri tarafından gerçekleştirilecek. 'Dünyanın en büyük havalimanını' söylemiyle Kuzey Ormanları'nın kalbi sadece inşaat ağalarına değil, emperyalist şirketlerin yağmasına da açıldı!
 
Taleplerimiz değişmedi; bu yıkımın etkilerinin azalması, bu talan çağından sonra kadim İstanbul'un nefes alması için şunlara ihtiyacımız var:
 
* 3.ncü havalimanı derhal iptal edilmeli;
* İGA ortakları tarafından 3.ncü havalimanının sökümü yapılmalı, masrafları da karşılamaları sağlanmalı;
* Şantiyedeki işçi ölümleri tam olarak açıklanmalı, her seviyede tüm sorumlular yargılanmalı;
* Bölgede ekolojik rehabilitasyon programı başlatılmalı;
* Bu projenin doğurduğu tüm zararlar tazmin edilmeli;
* Şeffaf ekonomik denetim yapılmalıdır.
 
Yaşam sonunda mutlaka kazanır. Tüm yaşam savunucularını ve İstanbul'un sağ kalmasını arzulayan sakinlerini, bu rant ve katliam anıtına hak ettiği yeri vermeye, yok saymaya çağırıyoruz.
 
Kuzey Ormanları Savunması <kuzeyormanlari@gmail.com

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI