Email This Post Email This Post    |    Print This Post Print This Post    |    Favorilerinize ekleyin!
 
DÜNYA YILBAŞI KUTLARKEN BM’DE FİLİSTİN TASARISI REDDEDİLDİ

birlesmis-milletlerde-oylanan-tasari-kabul-edilmedi_1

BM Güvenlik Konseyi dün ” 31 Aralık 2014″ İsrail’in, işgal ettiği Filistin topraklarından 2017 yılı sonuna kadar çekilmesini öngören bir karar tasarını oyladı.

Arap Birliği ülkelerince hazırlanıp Ürdün tarafından sunulan tasarıya, Konsey’deki 15 üyeden 8’i ‘evet’ derken, 5 üye çekimser kaldı. Konsey’in daimi üyesi ABD ise tasarıyı veto etti. Tasarının geçmesi için en az 9 üyenin evet demesi, daimi üyelerin de veto yetkisini kullanmaması gerekiyordu.

Tasarı, 12 ay içinde taraflar arasında bir barış anlamasının imzalanmasını, İsrail’in Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs’ü işgal ettiği 1967 Savaşı öncesi sınırlarına çekilmesini, en geç 2017 sonunda başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını öngörüyordu.

BM Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada 8 ülke lehte oy kullanırken ABD ve Avusturalya tasarıya ret oyu verdi. İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda ise çekimser kaldı. Evet oyu kullanan ülkeler ise Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çinve Rusya oldu. Tasarı, kabul için gerekli olan 9 oyu sağlayamadı.
Tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden 9’unun destek vermesi ve daimi üyeler ABD, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere’den herhangi birisinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyordu. ABD’den dün yapılan açıklamada tasarıya destek verilmeyeceği bildirilmişti. İngiltere de bugün tasarıya destek vermeyeceğini duyurmuştu.

Karar tasarısında, 12 ay içinde kalıcı bir barışa ulaşılması ve İsrail ile Filistin’in demokratik ülkeler olarak yan yana barış içinde yaşamalarının temini isteniyordu. Tasarıda, barış anlaşmasının ardından İsrail’in Haziran 1967’den sonra işgal ettiği topraklardan 2017 sonuna kadar çekilmesi ve bu çekilme ile başkenti Doğu Kudüs olacak Filistin devletinin kurulmasını üçüncü bir tarafın denetlemesi kabul ediliyordu. Gazze’ye ablukanın kaldırılmasının da talep edildiği tasarıda sınır kapıları açılarak Gazze’ye insanların ve eşyaların giriş çıkışlarının normale dönmesi isteniyordu. Tasarıda çözüm bulunması istenen diğer konular arasında İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular ve su sorunu da yer alıyordu.

1946-1999 YILLARI ARASINDA İSRAİL VE FİLİSTİN TOPRAKLARI


27236153


 
Email This Post Email This Post    |    Print This Post Print This Post    |    Favorilerinize ekleyin!
Bu yazı Pazar, 11 Ocak 2015, 19:54 tarihinde Genel, haber, Siyaset kategorisi altında yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Sona gidip yorum yapabilirsiniz. Pingleme şimdilik kapalı.
“DÜNYA YILBAŞI KUTLARKEN BM’DE FİLİSTİN TASARISI REDDEDİLDİ” için 1 Yorum
admin diyor ki:
 

İSRAİLİN FİLİSTİN TOPRAKLARINDAN ÇEKİLMESİ İÇİN ALINAN BM KARARININ ARDINDA İKİZ KULELER SALDIRISI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİ
http://www.hayrat.net/haber/ladin_oldumu.htm

BM’YE GETİRİLEN BU TASARI SONRASI AYNI OYUN SAHNELENMİŞ
PARİS BASKINI MALÜM MAHFİLLERCE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ, SUÇ İSLAMA MAL EDİLMİŞTİR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.