Email This Post Email This Post    |    Print This Post Print This Post    |    Favorilerinize ekleyin!
 
Artvinde tuhaf kavşak

Suhızarı’nda yapılan kavşak herkesi şoke ederken, her an birçok kazanın yaşanması için inanılmaz bir zemin yarattı.

Görenlerin ve sürücülerin tepkisini çeken bu tuhaf ancak böylesi Karadeniz’de olur dedirten Kavşağı 08 Haber halkın yoğun tepkisi üzerine yerinde görüntüledi.
sanayisitesikavsagiM
Gazetemiz Başyazarı Sami Özçelik’in dün köşesinde sert bir şekilde eleştirdiği kavşak, halkın dediği kadar varmış dedirtti. Artvin Şehir Terminali’nin Suhızarı’na taşınmasıyla buradaki yoğunluk arttı. Artvin’in can damarlarından birisi olan Küçük Sanayi Sitesi’ne giden yol, Şavşat, Ardahan- Kars karayolu, Yusufeli- Erzurum yolu tam bu noktadan dallanarak ayrılıyor. Dolayısıyla buraya bir kavşak ve trafik düzenlemesi gerekiyordu. Ancak DSİ’nin Yusufeli Erzurum yolu için yaptığı köprü istikametinde özel mülkiyete ait bir inşaatın olması bu geçiş alanını daralttı.

Suhızarı Mevkii’nde trafiğin Arap saçına dönmesi ve burada meydana gelen kazada bir kişinin ölmesi üzerine kavşak düzenlemesi ve trafik ışıkları gündeme geldi.
Karayolu ile ilgili bütün bu düzenlemeleri ve şehirlerarası yolu yapmak için Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurduğu Karayolları dururken, özel firmaların bu işi yapması skandal gibi görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor!

dsikavsakyaparsa-sanayi_05
Edinilen Bilgiye göre. DSİ 26. Bölge Müdürlüğü bu kavşak ihalesini Sistem. A.Ş’ye vermiş. Sistem A.Ş’de işi bildiği kadarıyla yapıyor. Karayolları ve kavşak konularında Türkiye’de tek uzman Karayolları iken işi neden acemilerin bir yığın para karşılığında o da eksik, hatalı ve yanlış yaptırıldığı sorusunu yönelten vatandaşlar;

dsikavsakyaparsa-sanayi_01
BUNA KAVŞAK DEMEMİZ İÇİN TAKVİMLERİN M.Ö’SİNİ GÖSTERMESİ LAZIM!

“Artvin Türkiye’de en çok göç veren ildir. Dolayısıyla en çok il gören, dışarıyı, Türkiye’yi tanıyan eğitimli, bilgili, görgülü, az da olsa mürekkep yalamış insanlarız. Biz bugüne kadar böylesine garip, böylesine tuhaf bir “kavşak görmedik. Belki kavşak da dönüşüm, yeni anlayış deniyor olabilirler. Ama buna kavşak demek için takvimlerin Milattan öncesini göstermesi lazım. Gerçi öyle varyanta böyle kavşak cuk diye oturmadı değil. Ama burada çok kaza olur. Düşünün Yusufeli istikametinden gelen dorse tipli TIR’lar DSİ’nin yaptırdığı basında adı “Deli Dumrul Köprüsü”ne çıkan köprüden kavşağı dönerken çok zorlanıyor. Olmaz böyle bir şey. Bari hatalarını erken fark etseler de boşuna zaman kaybedip, yeniden sökmesinler. Sonra ortadaki o yuvarlak neden o kadar büyük yapılmış? Sanki çok geniş bir alan varmış gibi. Biz bunu yılbaşına yakın şaka olarak düşünüyoruz. Bu gerçek olamaz!” şeklinde konuşuyorlar.

dsikavsakyaparsa-sanayi_03
KARAYOLLARI BU YANLIŞLARLA DOLU YOLLARI TESLİM ALIYOR!

Artvin’de yapılan yollarda hiç olmasa bu tür önemli yerlerin direk Karayollarının yaparak boşuna zaman ve para israfının önlenmesini de isteyen vatandaşlar; “Bakın Artvin’deki bütün yollardan şikâyet ediliyorsa bu yolların Karayolları tarafından değil DSİ veya DSİ’nin ihale ettiği firmalar yapıyor. Karayolları bu hatalı yolları teslim arak ve de bu yolları savunarak hatalı yolları teslim alarak ortak oluyor. Şimdi bu kavşak işini de DSİ ihaleye çıkarıyor. İhaleyi bir firma kazanıyor. Bu firma işini yapıyor. Yaparken kontrol edilmesi gerekirken, kimsenin buna bakmaması işin hatalı yapılmasına neden oluyor. İş yapılırken Karayollarından uzman kişileri alıp başında bekletseler, işin doğru yapılmasını sağlasalar olmaz mı? Buna engel yasa mı var? Ya da bizim paramız mı çok ki bu kadar yanlış işlere boşuna para ödüyoruz? Sonra Karayolları’ndan geliyorlar, “Bu olmamış yeniden yapın” deniyor! Zamanında nerdeydin kardeşim diye sormazlar mı?”

“SORU: BÖYLE KAVŞAK OLUR MU? CEVAP: OLMAZ!

Bu yolu sık sık kullanan sürücüler ise hem çık kızgın hem de şaşkınlık içinde. Bu kavşağı aracını durdurup herhangi bir şoföre sorun. Böyle kavşak olur mu? Hepsinin cevabı “olmaz” olur. Çünkü trafikte böyle bir düzenleme yok. Karman çorman, yetmiyormuş gibi de daracık bölmeler, hatalı tabelalar. Deve misali neresi doğru ki… Konulduğu yerde çok kötü… Bizim görüş alanımızın daraldığı yerde birden karşınıza bu kavşak çıkıyor. Gerçekten şaka gibi. Olmaz böyle bir şey. Burası ne için yapılıyor. Kaza olmasın, araçların akışı düzgün ve güvenli olsun diye değil mi? Keşke böyle yapacaklarına hiç yapmasalar daha iyi. En azından dikkatler dağılmaz. Herkes nereye gideceğini bildiği için ona göre sinyal verir, yavaşlar bir şekilde geçer. Ama bu şekilde sürücü de bir an afallama geçiriyor. Bu yapım aşaması bir denemedir. Görüyorsunuz herkes önce bir durup şok geçirme süresince bakıyor ve ardından kafalarını sallayarak geçiyorlar. İnsanlar çok haklı. Sürücüler haklı. Dolmuşçular haklı. Bunu yapanlar sanki kavşak değil de acemi şoförler için zorlaştırılmış eğitim pisti yapıyor. Bakın istediğiniz trafik kitabını açın. Buna benzer bir tane kavşak bulamazsınız. Bu türünün ilk ve son örneğidir iddiasındayız” şeklinde duygularını dile getiriyorlar.

ÖYLE VARYAVT YOLUNA BÖYLE KAVŞAK!

08 Haber gazetesi Artvin halkının ve sürürcülerin seslerine kulak vererek bu kavşağı olması gereken yerden manşetten yayınlıyor. Biz de çok yerler gördük. Ama bütün kavşaklar birbirine benzerken bu bizim yeni kavşağımız sadece kendisine benziyor! Evet, varyant yolu çok kötü ve sürücülerin korkulu rüyasıdır. Buraya araçlar tırmanırken yarı ömrünü veriyor. Üstlerine yıllardır taş akıyor, deverden, fizik kurallarına göre yapılmış dönemeçlerden uzak, kışın cehennemi yaşatan yol olmasına rağmen bu kavşak Varyant’a rahmet okutan cinsten olmuş. Yetkililerin hemen müdahalede bulunarak buraya uygun , kazaları önleyecek, trafiği daha karmaşık hale getiren değil, rahatlatan, güven veren, standartlarda ve uluslararası işaretlerle donatılmış bir şekilde yapılması için yerinde denetlemesi gerekiyor. Biz yerel basın olarak bu rezalet kavşağı gözler önüne seriyoruz. Bari bir işi doğru yapın diyoruz.


 
Email This Post Email This Post    |    Print This Post Print This Post    |    Favorilerinize ekleyin!
Bu yazı Pazartesi, 28 Aralık 2015, 06:17 tarihinde Genel, haber, ŞİKAYETLER kategorisi altında yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Sona gidip yorum yapabilirsiniz. Pingleme şimdilik kapalı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.