Bugun...


Agari ücret ve Odaların durumu
Mimar Azat Yalçın Odalar görevini yapmaya çalışıyor ama hükumet odaların tespit ettiği resmi gerçekleri kabul etmeyerek kendi bildiğini okuyor dedi

Agari ücret ve Odaların durumu
+ -

Düşünün! TMMOB 6235 S. Kanun ve Anayasal ''İdare'' vazifesi ile 3750-TL asgari ücret belirliyor, İdarenin diğer UZVU olan SGK ile protokol imzalıyor, ANCAK, bu protokolü SGK ''piyasanın arz-talep ilişkisine müdahaledir'' diyerek BOZUYOR!!

Meslek Odasının ASLİ VAZİFESİ ''mesleğin gelişmesini sağlamak, faaliyetlerini kolaylaştırmak, ihtiyaçlarını sağlamak, meslek insanlarının birbiriyle ilişkisini güvenli kılmak ve dürüstlüğü sağlamak'' olarak tanımlanmıştır. Bu bağlamda, piyasanın TABAN FİYATLARINI-''asgari geçim şartlarını'' belirlemede İdarenin bir ÇALIŞMA ORGANIDIR.

Buna rağmen GÜVENLİK ORGANI olan SGK, öncelik olan ÇALIŞMA (Bu yüzden tüm ülkelerde ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK diye geçer) şartlarını bozacak YETKİ AŞIMI yaparak HAK İHLALİNE neden oluyor. Yani DÜZEN BOZUYOR (sektörün düzenini ise koruyor). Bunların hepsi SUÇTUR.

Bizim Oda ve TMMOB ne yapıyor? Kendini bu şekilde İDARİ ZEMİN ve HUKUK DÜZENİ oluşturup savunabiliyor mu? HAYIR! Devlet Pratiği ve Hukuk Düzenini kavrayamamışlar (veya özünde Devlet sistemi-yapısı karşıtları) yüzünden meslektaş bu çekişmelerin acısını sürüyor. Çözüm üretilmiyor...
Kaynak: Mimar Azat Yalçın

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Azat Yalçın
26-11-2018 17:56:00

1-Devletin gölgesi (ruhu) beşeri faaliyet üzerine düşer: yaşatır ve korur.

2-Devlet, hükümet (beyni), idare (organı) ''Devlet Eli'' olarak beşeri hayata dokunur: yürütür ve düzenler.

3-Meslek Odaları İdari Kanuna tabidir.

SORUN: Beşeri hayatta meslek insanı işsiz, geçinemiyor, zorda.

ÇÖZÜM: Meslek Odası beşeri hayata dokunacak-iş yürütme ve düzenleme ''İşlemi''--> Yönetmelik çıkarıp sektöre ZORUNLU KILMA: İş İlanı ve Çalışma Koşulu Denetimi-MAAŞ, GÖREV, ÇALIŞMA SAATİ, HAKLAR açıkça belirtilerek ODA ÜZERİNDEN ilan edilecek ve sonrasında koşullar takip edilecek.

Bak bakalım o zaman neler olur neler...

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI