Bugun...


ARDANUÇ DOĞAL HAYAT MÜCADELESİ
ARDANUÇ REGÜLÂTÖRÜ 5 HES İLE İLGİLİ ZORUNLU AÇIKLAMA... Artvin’in derelerine girilmiş, HES’lerle doğal yapısı bozulmuş ve her yerden keşke yapılmasaydı sesleri, feryatları yankılanmaya devam ederken, deresine HES girmemiş tek ilçe olma özelliği taşıyan Ardanuç’a zorla HES yapmanın çalışması yapılıyor.

ARDANUÇ DOĞAL HAYAT MÜCADELESİ
+ -

Ardanuç Halkı’nın derelerinin kendilerine yetmediği, tarım ve hayvancılığın en yoğun olduğu ilçenin zaten su probleminden kaynaklı sorun yaşadığı gerekçesiyle konu mahkemeye taşındı.

Ancak mahkeme süreci içinde HES şirketi boş durmuyor.

İnsanların algılarıyla oynuyor, HES’in zarar vermeyeceği yalanını işliyor. Maalesef bu yalanlara kanan bazı insanların yanılgı içinde konuşmaya başlaması nedeniyle Ardanuç Muhtarlar Derneği Eski Başkanı Derelerin kardeşliği Platformu Üyesi Elyesse uygun zorunlu bir açıklama yaptı.

Uygun, açıklama yapmam zorunlu oldu diye başladığı yazısında şu ifadelere yer verdi;

Ardanuç Derelerin kardeşliği platformunun çevresinde olan bir arkadaşın pasifizmi savunup" ya o HES i yaparlar" demesi üzerine bu yazı ihtiyaç oldu.

Herkes şu veciz sözü bilir " ......vaz geçtiğin de yenilirsin". Ardanuç Regülatörü 5 Hes ile ilgili özet bilgi şudur. 2012 yılında ilk ÇED e itiraz ve mahkeme açıldığında proje Aydın ve Bulanık sularının bir noktada birleştirilmesiydi. Yani derenin yatağının değiştirilmesi vadi aşırttırılmasıydı.

Bu proje devletin altına imza koyduğu sözleşmeye aykırı olmasına rağmen Rize bölge idare mahkemesinde ve Danıştay’da mahkeme aleyhimize karar verdi.Biz dosyayı anayasa mahkemesine bireysel başvuruda bulunduk. Başvuru sahiplerinden biride benim. Dosya hala anayasa mahkemesinde olduğu için 5 HES’le ilgili kesinleşmiş karar yoktur.

Anayasa mahkemesinde aleyhine karar çıkacağını anlayan şirket karar sonucunu beklemeden projede tadilat yaparak Bulanık ve şuvat suyu üzerinde bir regülâtörle projelendirdi.
Tekrar yeni proje yeni keşif mahkeme harcı ve mahkemenin oluşturduğu keşif heyeti;.....Sonuç, saha güzergah sulanabilir alan türler köyler v.b.iyi bir savunma ders mahiyetinde bilirkişi raporu....

Bilirkişi heyeti raporuna itiraz eden şirketin itirazı yerinde bulunmuş ve yeni bir keşif kararı alan mahkeme mayıs 2018 de şirketin talebi doğrultusunda keşif yapıldı. Daha keşif raporu mahkeme tutanaklarına girmeden şirket ağustos ayında yeni bir ÇED toplantısı daha yaptı.

Dün okumuş takımından biri daha kendisine sosyolog diyordu; biz hes in neresine karşıymışız diye saha araştırması yapıyordu. Önce pas geçecektim alakasız kişilerle konuşulduğunu görünce itirazımızı kaba hatlarıyla anlattım.Rapor yazmaya gelen kişi konudan bihaberdi.

Sonuç; Ardanuç DEKAP gönüllü yürütücüleri ve duyarlı dostlar; şirketin regülatör 5 hes ile ilgili kazandığı hiçbir mahkeme kararı yoktur. Eğer olur da bir makine dereye inerse bu şirketin yasa tanımazlığı siyasi aymazlığı ve her şeyleri paraya tahvil yerli işbirlikçilerin desteğiyledir ki bu durumda bize düşen aynı şiddette bir tavırla şirketi yasaya uymaya ve mahkeme kararı kesinleşinceye kadar şirketi dereden defetmektir.Bize düşen karşı çıkışımızın haklı ve meşru olduğunu dile getirmektir.Tüm duyarlı arkadaşlara bilgi mahiyetinde....
.
Yerel medya olarak, gerek yerel yöneticilerden, gerek Artvin’deki siyasetçilerden, gerekse Ankara’daki milletvekillerinden, Artvin’in HES’siz bir ilçesinin olması gerektiği, Bunun da bugüne kadar hiç HES girmemiş Ardanuç olabileceği görüşümüz aktardık. Diğer ilçelerin tüm havzaları bir yada birden çok ardışık HES’lerle adeta iğdiş edildi.

Dere yatakları bozuldu, Köylerin pınar suları kayboldu. Köylerin doğası ve yerleşim yerleri ise yanaşma yolları ve açılan tünel, dökülen hafriyatlar nedeniyle geriye dönülmesi imkansız büyük zarar gördü. Ardanuç’ta HES’in konuşulması yeni bir doğa cinayetinden başka bir şey olmayacak. HES’lerin en kötü yanı “Su Kullanma Hakkı”nın HES şirketlerine ait olmasıdır. Hükümet ve DSİ yetkilileri her ne kadar Can suyu bırakılıyor dense de derelerin kendileri yılın 9 ayı zaten can suyudur. Cansuyundan nasıl cansuyunun bırakılacağını yetkililer açıklamalı. Bu da halkı kandırmacadan başka bir şey değil.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK
Kaynak: SAMİ ÖZÇELİK

Editör: ABDULLAH GÖZAYDINYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI