Bugun...


Bşk. Mustafa Demir TDF'yi savunamadı
Trabzon dernekleri federasyonu Of-Hayrat derneğinde Of, Hayratlı dernek başkanları ile katılım istişare toplantılı İftar yemeğinde buluştu. Yemek ve namaza müteakip Başkan Mustafa Saral TDF ye niçin üye olduklarını Neler beklediklerini beyan ettikten sonra tartışmalara geçildi

Bşk. Mustafa Demir TDF'yi savunamadı
+ -

İstişare (tartışma) bölümünde dernek başkanlarının çoğu Bşk. Mustafa Demir'i acizlikle, yolsuzlukla suçladı, Sayın demir bu iddialara doğrudan cevap veremedi, para işlerine karışmadığını iddia etti. Söylemlerinde TDF'yi 1. lige çıkardığını söyleyen Demir, Referanslarından örnek veremedi. Katılımcılar RDF'nin siyasi bir merkez gibi kullanıldığından şikayet etmesine rağmen, İstanbuldaki 400 civarı derneğin TDF bünyesine alınmamasına rağmen bu şikayetlere net cevap veremedi, gene ipe un serdi.
 

Trabzon Dernekleri Federasyonu 27 Mayısta kongreye hazırlanıyor

Fakat İstanbul’da 400 civarı Trabzon Derneği olduğu halde TDF Yönetimi önceki yıllar 250 üye derneği olduğunu, sonra bu sayı 150'ye indi, 2018 kongresine giderken 47 derneğe düştü. TDF'nin kriterleri nedir halâ öğrenmedik, Bilhassa Başkan Mustafa Demir dilediği derneği TDF bünyesine alıyor, Dilemediğini almıyor. STK hukukunda böyle bir keyfiyet var mı ki?

Bu gün Of Hayrat derneğindeki iftara üye dernek başkanları davet edildi.

TDF kendi yönetimi ile iftara icabet etti, Bünyesinde olduğunu iddia ettiği derneklerden pek kimse yoktu, Gelen dernekler Of-Hayrat derneği ile organize projeler yapan Of, Hayrat, Çaykara, Dernekpazarı dernekleri idi.

Yıllardır üye olmak isteyen derneklere cevap yazısı dahi yazmayan TDF Of Hayrat dernek başkanı Mustafa Saral'ın TDF'ye katılmasını kabul etmiş, beraberinde birçok derneğinde ön kabulünü yaptılar.

İstanbul’daki köklü tarihleri olan yüzlerce derneği görmezden gelen TDF üstlendikleri misyonu ne amaçla kullanıyorlar anlayamadık.

Başkan Mustafa Demir hakkında yoğun şikâyetler son yıllardaki Ak parti partizanlığı ile ayyuka çıktı, TDF bünyesindeki bazı yönetici hemşerilerimiz Ak parti Belediye Meclis üyesi, Ak Parti ilçe yönetim kurulu üyesi olurken siyasi tercihlerini hep Ak parti olması, seçim dönemlerinde TDF'yi Ak partinin arka bahçesi gibi kullanması sabırları taşırmıştı.

Altı yıldır başkanlık yapan M. Demir TDF'ye hiçbir şey kazandırmamış, Trabzon ev Trabzonlular için STK görevleri kapsamına giren konularda parmağını oynatmamış olması bizimde gözümüzden kaçmıyor, Yıllardır TDF üzerindeki ölü toprağını temizleyebilmek için uyarıcı haberler yapıyoruz, Tabi iki hiç ciddiye alınıp bizi ikna edici bilgi ve belge ile karşımıza çıkmadılar, Hem cek-caklarla bizi de oyalamaya çalıştılar.

 

Mesele yapım ruhsatı bile alınan Gurpınar sosyal tesisleri için bir adım yol kat edemeyen Mustafa Demir, Kendinden önceki dönemlerde Gürpınar Bel. Bşk. Yrd. Merhum Reşat Akçay'ın gayretleri ile sahip olduğumuz 78 dönümlük alana tek çivi çakamadılar.

Ayrıca Çevre bakanımız Erdoğan Bayraktar’ın Isparta kule civarında 7 dönümlük sosyal tesis arazisi için 600 bin TL bulamayınca o hakkında kaybetmiştik, Şimdi o yerin değeri onlarca milyon TL eder. 

Bu denli basiretsiz bir yönetim ortaya koyması, kendisini uyaranları bir bir pasivize ederek TDF'den istifa etmelerini sağlaması yılların politikacılığından kaynaklanıyor.

 

Sorunlar artık büyüdü yumak oldu, Dini-Siyasi herkesi temsil etmesi gereken, Siyaset üstü bir yaklaşımla bütün partilere eşit mesafede durması gereken TDF maalesef federasyonu bütün imkânları ile iktidar partisinin hizmetine açması kabul edilemezdi.

Referandum seçimlerinde TDF bürosu pencerelerine EVET pankartları asması Kanunen yasak olmasına rağmen, ikazlarımıza aldırmadılar, Şikâyet etmekten başka çare kalmamıştı, Hata yaptık şikâyet edemedik.

 

Görüldüğü gibi bütün şikayetlere sessiz kalan Mustafa Demir ve TDF üyeleri, sayıları 40 civarı olan Of-Hayrat derneklerinin desteği ile bir üç yıl daha kazanmak istiyor, Daha önce aday olmayacağını açıklamıştı, Beklentisi olan Milletvekilliği adaylığı gerçekleşmeyince, Umudu bir belediye başkanlığı yada gene meclis üyeliği için 2019 seçimlerine STK başkanı olarak gidebilmek. Çünkü Ak partide arkasında önemli kurum desteği olanlar parti içinde imtiyazlı kişiler olarak bilinirler.

Türkiye’nin birleştirici gücü Trabzonlular görüldüğü gibi kişisel hırslar uğruna bölünüyor, Birbirleriyle bir dayanışmaya girmelerine fırsat verilmiyor.

Söylenecek çok sözümüz var ama bundan sonrasını aşağıdaki videomuzdan izlemenizi rica ediyoruz.HABER VİDEOSU
İlgili Galeri

Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI