Bugun...


Çay ve Fındık protestoları devam ediyor
Çayını fındığını şehir meydanlarında protesto amaçlı dereye döken, meydanda yakan müstahsil, Çay ve Fındık tarımının öldüğünü ilan ederek cenaze namazını kıldı. Doğu Karadenizli iktidar partisine deli gibi oy vermesine rağmen, Tek geçim kaynağı olan Çay ve Fındık'ta beklediği geliri alamaz oldu.

Çay ve Fındık protestoları devam ediyor
+ -

Karadenizde gençlerin gurbete çıkmak zorunda bırakan fiyat politikası nedeniyle yerli işçi bulamayan müstahsil mahsulünü Gürcü-Ermeni işçi çalıştırmak zorunda kalıyor. 

Bu durum ise mahsulün gelirinin yarısının işçiliğe gitmesine neden oluyor.
İşçilik %50'yi geçiyor, Kalanın içindeki maliyet ve ücreti tahsil etmek aylar, bazen yıllar sürdüğünden dolayı Çay tarlada, Fındık ağacında kalıyor, Küçük bahçelerde işçiler yarılığa bile yanaşmıyor

Ülkemiz için hayati önem taşıyan Çay ve Fındık konusunda devletin fiyat politikası sektörü öldürüyor, karadenizde tarım imkanı kalmadığı için köyler boşaldı, bireysel hayvancılık bile bitti.
Tüketiciye 40-80 TL'ye ulaşan fındık üreticisi mahsülünü hala 8TL'ye satmak zorunda bırakılıyor.
Yıllar önce doların 160Kr. olduğu dönemlerde Fındık 15-25 TL arası fiyat bulurken Bu gün 8-10 TL'ye indirilmiştir.

ÇAY VE FINDIK İÇİN CANAN KARATAY: BOL BOL ÇAY İÇİN AMA ŞEKERSİZ
Prof. Dr. Canan Karatay; “Karadeniz insanı bol bol hamsi yiyor ama hamsiyi kızartmamalısınız. Kızartmayın deyince bana kızıyorlar ama kızartınca sağlık için tehlikeli oluyor.  Kızartma kanserojendir, tehlikedir. Hamsinin her tür yemeğini yiyebilirsiniz. Köy tereyağı sabah akşam yiyebilirsiniz. Sabah akşam eritip içebilirsiniz. Fındık, çay çok önemli. Bol bol fındık tüketip çay içebilirsiniz. Fındık, fıstık, çıtır çıtır, hem kan yapar, hem ısıtır. Fındık doğanın hem mineral, vitamin, karbonhidrat, omega3 deposudur. Bunun yanında çay da çok önemli. Bol bol çay içeceksiniz. Şekersiz olmak kaydı ile. Bol bol çay içebilirsiniz. Çay dinç tutar. En güçlü antioksidan vardır içerisinde. Onun için bol bol içmenizde fayda vardır. Çay da kahve de öneriyorum” dedi.


 
'KUYRUK YAĞINI ERİTİP İÇERLER 95 YAŞINA KADAR YAŞARLARDI'
Canan Karatay "Kavurmayı yağı ile beraber yemelisiniz. Kuyruk yağı ile birlikte yenmeli. O zaman dinç olur, dağlara çıkar inersiniz. Yumurta sarı ile beraber bol köy yağı ile beraber yenecek. Kavurmada kuyruk yağı ile beraber yenecek. Bu Anadolu’da adettir, kuyruk yağını eritip içerler ve de 90-95 yaşına kadar yaşarlar. 'Yağ dokunuyor kalp hastalığı yapıyor' deniyor. Hangi yağ? Trans yağlar ya da margarin dediğimiz yağlar tehlikelidir. Yoksa senelerdir asırlardır yediğimiz köy tereyağları neden tehlikeli olsun. Evvel yoktu, rivayet yeni çıktı.” 


'KARALAHANA, HAMSİ ÖNEMLİ YİYECEKLER'
Karadeniz havasının temiz olduğuna değinen Karatay, "Karadeniz bölgesindeki yeşil doğa çok güzel. İnsanının çalışkan, yenilen karalahana ve hamsi çok önemli yiyecekler. Sırtlarında çay yükü dağlara inip çıkmaları çalışkan olmaları sağlıkları için önemli. Bu durum vücudu dinçleştirir gençleştir”dedi.
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI