Bugun...


Gıda Terörü Devlet Eliyle Yaşatılıyor
GDO, Koruyucu adı altında Antibakteriyel zehirler, Tarımsal zehirler, Kimyasal gıda katkı maddeleri Toplumsal hayatımızda o denli yaygınlaştı ki, nereye el atsak elimiz sağlığımız yanıyor. Bilhassa küçük çocukların bilinçsizce beslenmesi yarınlarımız için büyük tehlike. BESLENME KATKI MADDELERİ İLK OKULDAN İTİBAREN DERS OLMALI, GIDADA SEMBOLİK BİR DENETİM VAR

Gıda Terörü Devlet Eliyle Yaşatılıyor
+ -

MISIR ŞURUBU
" Gazozdan çikolataya dek pek çok üründe kullanılan mısır şurubu, kronik hastalıkları salgına dönüştürdüğü ve kanser, kalp, siroz, diyabet gibi çok sayıda hastalığa neden olduğu için fransa, hollanda ve ingiltere’de yasaklandı.

En büyük üretici olan ABD’de üretim kotası yüzde 10’dan yüzde 2’ye düşürülürken, Türkiye’de yüzde 10’dan 15’e çıkarıldı."

 
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

İSMAİL KARA
08-10-2018 22:04:00

Samsun haber - Marketler ve pastanelerdeki yiyeceklerde pancar şekeri yerine nişasta bazlı şeker yani mısır şurubunun kullanılması hakkında 
S. S. Samsun Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdürü Ziraat Mühendisi H. Uğur Öney ve Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan açıklamalarda bulundu. 

ÖNEY: “UZMANLARIN GÖRÜŞLERİ HEP BU YÖNDE” 

Pancar şekeri yerine nişasta bazlı şeker yani mısır şurubu kullanılmasından bahseden Öney, “Bu kotasının arttırılması demek şeker hastalığına davet çıkarmak demektir. Türkiye’de şeker hastalığı oranı çok yüksek. Bu oran Türkiye’de 7 buçuk milyon gibi söyleniyor, bir o kadar da şeker hastası olduğunu bilmeyen insan var. Uzmanların görüşleri hep bu yönde, diyorlar ki bunların kullanımı arttığı müddetçe Türkiye’de çok yakın yıllar sonra şeker, diyabet hastasının çok olacağını belirtiyorlar” dedi. “BUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ LAZIM” Her yerde nişasta bazlı mısır şurubu şekerler kullanılmaya başlandığını belirten Öney, “Bunların sonucu olarak da bir sürü hastalık ortaya çıkıyor. Karaciğeri dahi etkilediği, pankreas kanserlerindeki artışın buna bağlı olduğu söyleniyor. Şişmanlık, obezitelik artıyor ve bunların elde eldildiği mısır, GDO’lu mısır, bu da ayrı sıkıntı ve bu rakamların çok çok artacağı söyleniyor. Bunların önüne geçilmesi lazım, artık televizyonlarda bazı kanallarda da bununla ilgili yayınlar yapılmaya başlıyor. Mısır şurubu Türkiye’de %15 civarı kullanılıyor, normalde bunların kotası %1,5-2 olması lazım. Bu şekerin kullanımı da gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Burada bir belirsizlik var, bir denetimsizlik var” diye konuştu. 

ERKAN: “SİNDİRİM SİSTEMİ ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİLERİ VAR” 

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan da nişasta bazlı şekerlerin kullanılmasının sağlığa olumsuz etkilerinden bahsetti. Daha ucuz bir ürün olması sebebiyle nişasta bazlı şekerlerin tercih edildiğini söyleyen Erkan, “Bunun da kullanımı özellikle karaciğer başta olmak üzere pek çok organda tahribat yaratıyor. Şöyle düşünün, bu normalde doğada bulunmayan, doğal olmayan bir ürün ve sonuç olarak organizmanın kimyasal, doğal olmayan bir ürünü aldığını düşünün. Bunların da özellikle karaciğer, pankreas gibi sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkileri var. Bu sekonder olarak da özellikle obeziteyi arttırıcı özelliği var” dedi.

 “BU KAYGIYI BİZ DE PAYLAŞIYORUZ” 

Normalde doğal rafine şekeri bile kısıtlı olarak önerdiklerini vurgulayan Erkan, “Hele de bu tür nişasta bazlı şekerlerin önerilecek hiçbir tarafı yok. Gıdaların içerisinde kendi kanaatimce halk sağlığı bakış açısından olmaması gereken bir ürün ama hem ekonomik, ticari kaygılardan, nedenlerden dolayı bunlar kullanılabiliyor. Şimdi özellikle şeker fabrikalarının kapanmasıyla gündeme geliyor. Uluslararası bir firmanın nişasta bazlı şeker üretimi yapan firmanın bu fabrikaları alacağı ve zaman içerisinde şekerli ürünlerin içerisinde kullanılacak olan şeker yerine nişasta bazlı şekerin kullanılmasının arttırılacağı kaygısı var. Bu kaygıyı biz de paylaşıyoruz. Hem istihdam hem de ülkenin tarihsel değerleri açısından var olan fabrikaların kapatılması hem tarımsal hem sanayi anlamında bizim kaybımız olacak, hem de toplum sağlığı açısından da ileride çok öngörülebilen ama ileride de ne yazık ki bunu görmek istemedikleri bir yığın sağlık sorunlarıyla karşılaşmış olacağız” şeklinde konuştu. 

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI