Bugun...


Haliç tersanesi projesine iptal
Birçok defa mahkeme kararlarına takılan 565 yıllık Dünyanın faal en eski tersanesinin yıkılarak turistik tesis yapılması gene mahkemeye takıldı. Uygulama projesi iptal edilen proje, yeniden plan yapılarak gerekli prosedürlerden geçtikten sonra askıya çıkarılacak.. SONUÇ OLARAK BU TARİHİN KATLEDİLDİĞİ RANT PROJESİNDEN VAZGEÇİLİR Mİ ŞEKLİNDEKİ BİR SORUYA VERİLECEK CEVAP HAZIR: ASLA VAZGEÇMEYECEKLER.... ---Sonucunda iyi bir şey! çıkar mı sorusuna verebileceğim cevap, Sanmıyorum olur...

Haliç tersanesi projesine iptal
+ -

HALİÇ PORT PROJESİ için yenilenen 1/1000 ölçekli KAİP dava yoluyla İPTAL EDİLDİ!

Değerli dostlar,

sizlerle çok önemli bir haber paylaşmak istiyoruz.
Bildiğiniz üzere bir üretim alanı olarak koruma altında olan tescilli Haliç Tersanelerinin Taşkızak ve Camialtı Tersaneleri'ni kapsayan usülsüz bir ihale Temmuz 2013 yılında yapılmış ve Haliç Port Projesi gündemimize gelmişti. Bu projeye ilişkin Şubat 2016 tarihli imar ve uygulama planlarına TMMOB Gemi Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri, Mimarlar ve Şehir Plancıları Odaları, ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Özgür Aydın, Hakkı Sağlam dava açmışlardı. Dava açılan kurumlar ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ihale sahibi olduğu için müdahil Haliç Altınboynuz firması ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı idi.  

İstanbul 11. İdare Mahkemesi'nden görülen dava sonucuna göre 1/5000 ölçekli KAİP (Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı) için itiraz reddedilirken, 1/1000 ölçekli KAİP "...Kamu yararına, planlama, şehircilik ve hukuka uygunluk bulunmadığı sonuç ve kanaati ile" oybirliği ile iptal edilmiştir. Karara göre davacıların İstanbul Bölge İdare Mahkemesine istinaf yolu açıktır. Karar 21 Mart 2018 tarihinde alınmış, ancak elimize henüz ulaştı. Bilgilerinize...

Halic Dayanismasi

565 yıllık, Fatih'in mirası Haliç Tersanelerinin turistik tesise dönüştürülme projesi iptal edildi.
Son bir aydır proje alanında bazı binaların yıkımına başlanmıştı, Koruma kurulunun izin vermediği yıkımlar hakkında yaptırım uygulamak İBB ve Beyoğlu belediyesi sorumluluğunda, Yıkımların takibini yapmaya çalışacağız.

Beş asırlık tersane binalarında yoğunlukla asbest'li malzeme kullanılmış, Proje sahibi firma yıkımları sıradan hurdacılara "Yıkın Demirini-molozu sizin olsun" gibi bir anlaşma ile teslim etmiş, Birçok ayrı alanda kabaca, yıkımlar devam ederken işçilerin ve çevrenin sağlığını tehdit eden asbest tozları hakkında hiçbir önlem alınmadığını müşahade ettik.

Eski binaların yapımında kullanılan asbest, kentsel dönüşümde gerekli tedbirler alınmadığında akciğer kanseri başta olmak üzere toplum sağlığı açısından tehlike oluşturuyor. Bakanlıklar ve belediyeler sorumluluğu birbirine atarken, uzmanlar "asbestli binaların yıkımının kanser tehlikesi taşıdığına dikkat çekiyor.

Kuzey rüzgarlarının kuvvetli estiği günümüzde tersaneden kalkan Asbest tozları Fatih ilçemizin üzerinden marmara dağılmaktadır.
Fatih ilçemiz bu konuda önemli tehdit altındadır. 
Dünyada Asbest yıkımları için alıann önlemlerin hiçbirinin alınmadığı, sadece fazla toz kalkmasın diye su sıkıldığını gördük.

Dünyanın faal, en eski tersanesi olan Haliç tersaneleri alelacele ihale yapılarak 49 yıllığına RT. Erdoğanın yakınına kiraya verilmişti. Yabancı bir firmaya verilen proje işinin bazı taslaklarını internette gördük, tarihi havuzların dubalarla kapatılarak kafeterya yapıldığına şahit olmuştuk.


 
Basında iptal ile ilgili haber notları:

Ulaştırma Bakanlığı yap-işlet-devret kapsamında iki tersaneyi ihaleye çıkarmış ve işadamı Fettah Tamince’nin sahibi olduğu Rixos Grubu'nun dahil olduğu Sembol-Ekopark-Fine Otel ortaklığı 1 milyar 346 milyon dolara 49 yıllığına kiralamıştı.

Kamuoyunda 'Haliçport' olarak bilinen 'Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi' 3 Otel, 2 Yat Limanı ve iskeleler yapılması planlanıyor.

Haliç Tersaneler Bölgesi olarak adlandırılan ve Tersane-i Amire olarak bilinen alan 3 tersaneden oluşuyor. Tersanelerden ilki olan Haliç Tersanesi, 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldı. Diğer tersaneler ise Taşkızak ve Camialtı adıyla biliniyor. 

ALTI ASIRLIK TERSANE

Altı asırlık geçmişe sahip Haliç Tersaneleri, güncel üretim tesislerini içeren teknolojik altyapının yanı sıra Bizans ve Osmanlı klasik dönemlerinden kalan tarihsel niteliğe sahip. Önemli kalıntılar içermesi nedeniyle İstanbul’un yaşatılması gereken endüstriyel miraslarından biri olarak kabul ediliyor. Tersaneler bölgesi, İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca sit alanı olarak tescil edilmişti.

Projeye ilişkin nazım imar planı ve uygulama planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3 Şubat 2016 tarihinde onaylanarak askıya çıkmıştı. Mimarlar Odası, Şehir Plancıları, Gemi ve İnşaat Mühendisleri Odası iki plana da dava açtmıştı.

UYGULAMA PLANI İPTAL EDİLDİ

Açılan davada karar veren İstanbul 11. İdare Mahkemesi 'Açıklanan nedenlerle; dava konusu İstanbul İli, Beyoğlu ilçesi, Camiikebir Mahallesi 1045 ada 1,2,3,4,5,6,7 ve 8 parsel numaralı taşınmazlar hakkında düzenlenen 3 Şubat 2016 onay tarihli 1/5 bin ölçekli Taşkızak ve Camialtı Tersanelesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı bakımından davanın reddine' karar verirken, 1045 ada 1,2,3,4 ve 5 sayılı parselin bir kısmını kapsayan 3 Şubat 2016 onay tarihli 1/1000 ölçekli Taşkızak ve Camialtı Tersaneleri Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planının iptaline karar verdi.

KORUMA KURULU RUHSAT İZNİ VERMEDİ

Öte yandan proje alanı olan tersaneler bölgesinde kalan binaların yıkımına başlandı. Bu arada İstanbul 2 Nolu Koruma Bölge Kurulu'nun inşaat ruhsat gündemli toplandığı ve bakanlık yetkililerinin ruhsat için bastırdığı ancak Koruma Kurulu’nun ruhsat izni vermediği öğrenildi.

Proje ihalesi 2013 yılında yapılmasına rağmen yaklaşık 5 yıldır herhangi bir işlem yapılmamış, cemaate yakınlığıyla bilinen işadamı Fettah Tamince’nin projeden vazgeçtiği yönündeki iddialar medyaya yansımıştı.

Rıfat DOĞAN-ARTI GERÇEK
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI