Bugun...


Katar B747-8 uçağı THY Hikayesi
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Türk Hava Yolları’nın Katarlılara satıldığı/satılacağı yönünde iddialar çıktı, bunlar için ne dersiniz?” sorusuna Aycı; söz konusu edilen satışın kamuoyu bilgisi olmadan yapılamayacağını Bunun dedikodudan ibaret olduğunu belirtti.

Katar B747-8 uçağı THY Hikayesi
+ -

Uçan Saray hakkında son gelişmeler, Uçağın satın alındığı teyit edildi.

THY Neden O Model Uçak İçin Aylar Önce Pilotlar Kursa Gönderdi?.

KATAR EMİRİNİN UÇAĞI HEDİYE Mİ YOKSA SATIN MI ALINDI SİZ KARAR VERİN.
Katar emiri Ocak ayında B747-8 model uçağını satmaya karar veriyor. 
THY Şubat ayında envanterinde olmayan B747-8 model uçak pilotu yetiştirmek için bazı pilotları kursa gönderiyor. 
Katar emiri uçağı satmak için İsviçreli firmaya yetki veriyor. Şirket içinde küçük ameliyat bile yapılabilecek sıhhi biriminde olduğu uçağın satış ilanını veriyor. 
Ağustosta Fransız basını uçağı bir devlet başkanının ( 400 Milyon $  ) aldığını yazıyor. 
Eylülde THY sitesi uçağın satın alındığını siteye koyuyor. 12 Eylülde uçak İstanbul’a geliyor. 
İsviçre şirketi uçağın satıldığını teyit ediyor. Sitesinde uçak için SATILDI ibaresini koyuyor.

SON DAKİKA:

Erdoğan'dan ilk açıklama; O Uçak hediye dedi.

Azebaycan dönüşü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Katar Emiri Şeyh Temim’in Cumhurbaşkanlığı filosuna hediye ettiği VIP Jumbo Jet için ilk kez konuşarak, “ Katar Emiri uçağı Türkiye’ye hibe etti. O uçak benim şahsımın değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nindir” dedi.

Erdoğan, Bu açıklamadan sonra Yukarıdaki CHP'li Gamze Taşçıer'in ve benzeri Açıklama haberleri yapanlar hakkında dava açacağını beyan etti, Taşçıer İnternet üzerinden uçağı satışa çıkaran firmanın internet sitesi bilgileri doğrultusunda söz konusu açıklamayı yapmıştı.

ÖNCEKİ HABERİMİZ

Katar’dan Türkiye Cumhuriyetine B747-8 uçağının hediye olarak verildiği iddia edilen bu uçağın hediye mi değil mi, satın alınmış mı alınmamış mı. 

Gerek var mıydı, yok muydu, tarzı spekülasyon yaratacak ve siyasi arenaya malzeme olacak konulara girmek bizim gibi objektif haberci misyonumuza uymaz diye düşünmekteyiz.

Bu konuyu siyasilere ve siyasi haber yapan yayın organlarına bırakıp, Cumhurbaşkanlığı VIP uçak havuzuna giriş yapan B747-8 in geçmişine doğru bir yolculuk yapacağız.

 B747-8 ler  15.000 km menzilli olup 238610 litre yakıt alabiliyor. (Extra tank konabilir mi bilgimiz yok)
Yaptığımız inceleme sonucunda, bu uçak  2012 yılında fabrikadan çıkmış görünmekte. 
Bu uçağın,ABD’de de 2014 yılına kadar VIP donanımı tamamlanmış. 
Bu uçağı, Katar Devleti endirekt olarak almış olduğundan hiçbir zaman “Qatar Amiri Flight” denilen resmi Katar Devleti VIP Havuzuna dahil edilmemiş.
Çünkü  bu uçak, şimdiki Katar Emiri’nin sürgünden 2004’de dönebilen büyük babası için alınmış. O yüzden farklı bir konuma sahip ve Katar tescilli değil.
Bu büyükbaba da 2016’da emri hak vaki olup ölünce uçak elde kalmış.  
Uçağın uçuş saati çok düşük. Pek kullanılmamış olduğu belli. 
Büyük babanın ölümünden sonra saygılarından ve yerel inançlara göre uğursuzluk getirir korkusundan dolayı bu uçağı Qatar Amiri filosuna dahil etmemişler.

Uçak zaten pek Katar’a da gidip gelmemiş, İngiltere’de Bournemouth’da base edilmiş. 
Sahibi gözüken şirket (planespotters’dan bulursunuz), Bermuda’da tescilli ama o şirketin sahibi gözüken 2 şirket de İngiltere’de Guernsey Adasında (yani bir vergi cennetinde) mukim ve bunlar herhalde Katar’lıların paravan şirketleri olsa gerek diye düşünüyorum.

Sonuç olarak, bu uçak, İsviçreli aracı şirket tarafından satışa çıkartılıyor.
Uçağın exra lüksü nedeniyle sıfırından "350 milyon dolar" daha fazla ücret isteniyor, Zaten iç donanımı muhteşem dekoru, döşenmesi ticari  firmaların işine gelmiyor.
Araplar arasında alıcı bulamayan bu uçağı Dünyada alabilecek devlet adamı, firma-şahıs olmadığından Krallara layık bu uçan sarayı cumhurbaşkanmız alıyor.

Bu arada THY'nin Katara satılması gündeme geldiği iddiaları var, Şeytanın avukatlığını yapmayalım ama bu uçak THY satışının kaporası, hediyesi olmuş olabilir mi? diye düşünmeden edemiyoruz...
Bekleyip Göreceğiz..

KONU HAKKINDA ANKARA KULİSİ
Kaynak: Sivil Hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI