Bugun...


Objektifler Yetim kaldı Ara Güler öldü
Dünyaca ünlü efsanevi fotomuhabiri Ara Güler, dün gece tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında yaşama veda etti. Ara Güler, 17.10.2018 akşamı 23.20’de tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Doktor Zafer Gökay, Güler’in ölüm nedeni Tamamen kalp yetersizliği” dedi.

Objektifler Yetim kaldı Ara Güler öldü
+ -

Ara Güler'den Öncesi ve Sonrası diye bir deyiş hayatımızdaki yerini alacak
Merhum Ara Güleri tarih bundan sonra yazacak, En önemli değerleri hep öldükten sonra hatırlarız ya işte Gülerin en önemli hizmetlerinden biri

UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi toplantısında, Dünya Mirası Listesi’ne alındığı açıklanan Afrodisias Antik Kenti, 1958 yılında Ara Güler tarafından da fotoğraflanmıştı.
O dönemde foto muhabirlik yapan Ara Güler, Yunan – Roma dönemini iyi şekilde yansıtan Afrodisias Antik Kenti’ni 1958 yılında fotoğraflamış, Yapı Kredi Yayınları ise 2009 yılında kitap haline getirmişti.

Ara Güler Afrodisias Antik Kenti’yle ilgili anısını şöyle anlatıyor:

”Devir 1958. Adnan Menderes’in son zamanlarıydı. Aydın’da valiye gittim. “Adnan Menderes’in açılış yapacağı baraj var. Beni oraya gönder, açılışta resim çekeceğim” dedim. Şoför dedi “Ben bir kestirme yol biliyorum, oradan gidelim.” Kestirme yoldan giderken yolu kaybettik. Yolu kaybedince de nereye gitsek karşıma hep o büyük kayalar çıkıyordu. Güneş battı ve zifiri karanlık oldu.

Gidiyoruz, gidiyoruz yine aynı kayalıklara geliyoruz. Kaybolduk!

Baktım bir ışık var. Bir kahve… Kahveye girdik, adamlar oyun oynuyor. Lüks lambasıyla aydınlanıyordu. Biraz sonra gözüm ışığa alıştı, bir de baktım ki kahvede masa yok. Sütun başlıklarını masa yapmışlar ve üstünde domino oynuyorlar.

Tarih ve bugün içi içe yaşamaktadır. Böyle acayip bir yer hayatımda görmedim. Harabe dediğin harabedir. Ama bu öyle değil, bu bambaşka. Bu, tarih içinde yaşayan bir şehir…

Baktım ki taşların içinden suratlar bana bakıyor. Hemen aklıma röportajın adı geldi; Aphrodisias çığlığı…

O taşlar bana bakıyor ve ‘beni buradan kurtar!’ diye çığlık atıyor.”

İşte, Ara Güler objektifinden ‘Afrodisias’:

KAYNAK:sanatkaravani.comHABER VİDEOSU

Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI