Bugun...


Ormanlarımıza Orman Kanunu
Özal döneminde başlayan Korunması gereken Doğal tabiat alanlarına turizm yapılaşmasına hız kesmeden devam ediyoruz. Akdeniz Egede neredeyse tükenen doğal park orman alanlarımıza doğu Karadeniz sahilleri ve yaylaları da katılmaya başlandı

Ormanlarımıza Orman Kanunu
+ -

Ormanlarımıza Orman Kanunu

Başlığa bakıp yanlış anlamayın. Ben gerçek ormanlardan ve kanunlarından bahsedeceğim. 16 yılda 15 kez Orman Kanunu değişikliği yaptılar. 
Daha geçtiğimiz ay özel şirketlere 5 yıl süreyle ormanların kullanılması izni verildi. Yani ormanlar özelleştirilmeye başlandı. 

Ormanlık alanlarda villalar, siteler, tatil köyleri, oteller yapıldı. Özel işletmeler kuruldu. Kanunun çaresiz kaldığı yerlerdeki ormanlık alanlarda ise ilkler yaşandı. 
Mesela Karadeniz’de ilk kez, hem de Ocak ayında orman yangını çıktı. Nerde? Katar Emiri’nin bir hafta önce gezdiği ve çok beğendiği Sürmene Çamburnu’nda.  

Aslında fazla söz ve yoruma da gerek yok. İçişleri Bakanı Soylu bu gerçeği itiraf etti. Soylu, Trabzon’da yaptığı açıklamalarda; “Bize bırakılan yaylalarımızı maalesef gelecek nesillere bırakamamanın hüznü ve ıstırabı içindeyiz.” diyerek neler yaptıklarını anlattı.

Seçim atmosferine girdiğimiz şu günlerde bütün bakanlıklar icraatlarının zirvesinden haber veriyor. Orman Bakanımız da aynı. Sayın Eroğlu diyor ki; “Biz, bir karış ormanımızı ranta kurban etmedik.” 

Ama benim gördüğüm, duyduğum, izlediğim, okuduğum kadarıyla milyarlarca karış orman arazisi ranta kurban edilmiş. İnanmayan gidip saysın. Akın Aydın

Haberimizdeki fotoğraflara bakın, Dünyada denize inen iki Sarıçam ormanlarından biri Sürmene Çamburnunda, Önce mesire yeri yaptık, Daha fazla rant teklifi gelince yağmurlu bir havada mucize bir şekilde Çamburnu çam ormanları yanmaya başladı!.

Bir hafta evvel helikopterle bölgeyi gezdirdiğimiz Katar emiri "çok beğendi" sözleri basına yansımıştı.
Dolar milyarderi Emir beğenecek biz kendisini kıracakmıyız?, Hemen gereğini yapan Orman Kanunu uygulayıcıları Yanması mümkün olmayan ormanda yangın çıkardılar. Müdahale sabaha kadar yapılamadı!, Hemen belediye başkanı, Orman Bakanı, İç işleri bakanı Başbakan falan açıklama yaptılar "Ormanı koruyacağız, Yapılanmaya izin vermeyeceğiz," Politikacı sözü böyle olur, Dağların suyu denize inmeden heyelan düzenlemesi yapıyoruz adı altında yapılacak villaların temel duvarları yapılmaya başladı, Ve bu gün iskana hazır hale getirildi. 
Bu daha başlangıç, Güzelim sahile yapılmayan otoyol, ikibin metrelerde Yeşil yol adı altında Yaylaları birleştirme Otoyolu inşaatına başladılar.

Adına yayla turizmi diyorlar ama Bu turistler kimler?

Ve Doğu Karadenizin su kaynağı yaylalar dev tesislerle doldurulduğunda Aşağılardaki köylere şehirlere gelen tatlı içme suları yoğun kirlenerek Artık lağım akmaya başlayacak, Zaten onlarca yıldır Nüfus tutacak hiçbir yatırım yapılmayan Bu nedenle yoğun göç veren Karadenizin boşalması sağlanmış olacak, Bizden sonra Arap yarımadası sakinlerimi gelir? İsrailli dostlarımız mı! gelir, Pontus havarilerimi gelir bilemeyiz!, Bildiğimiz biz oralarda artık barınamayız..

SON POLİMİK HABERLER

Trabzon'un doğa harikası olan ve endemik bitki türlerinin yanısıra Sarıçam ormanlarının denize kadar indiği dünyadaki iki noktadan biri olan Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu bölgesinde çıkan yangın ile ilgili olarak CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'in "Yangından hemen sonra en az 15 tane villa tipi bungalov evlerin su basmanları yapılmış ve şu anda kaba inşaatları bitmek üzeredir." şeklindeki iddialarına Orman ve Su İşleri Bakanlığı cevap verdi.

Sayın bakan bütün iddiaların yalan olduğunu iddia eden bir açıklama yayınlamıştı..
Fotoğraflara bakın, Kim yalan söylüyor.
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI