Bugun...


ORTADOĞUDA SAVAŞ HAZIRLIKLARI
Türkiye'de 16 ay erkene alınan genel seçimin sebebi "İsrail'in güney Suriye'yi işgal hazırlığında" olduğu iddia edildi. Avrupa-Amerika gazete haberlerini araştırdığımızda bölgede büyük bir gerginliğin olduğunu, Suriye'deki İran askeri varlığının ve Lübnan Hizbullah milislerinin Golan tepelerine çok yakın mevzilere kaydırıldığını gördük.

ORTADOĞUDA SAVAŞ HAZIRLIKLARI
+ -

Suriyenin bu şekilde baskı altına alınması karşısında müttefiki Rusya'ya 49 yıllığına iki yeni deniz üssü verdiğini, Rus parlementosunun bu üstleri onayladığını görüyoruz. Birçok kaynakta Rusya'nın başından beri İsrail ile iyi ilişkiler içinde olduğunu, Suriye'yi zorda bırakarak Akdenize yerleşmeyi başardığını söylüyorlar. 

İngilizce haber sitelerindeki haberleri sözlükle çevirebildiğimiz kadarı ile olaylar bu şekilde gelişiyor.

Türkiye'nin güney sınırlarından gelen terör baskısı gerekçesi ile Türkiye Kuzey Suriyede terör örgütlerinin yoğunlaştığı şehirlere opearasyon düzenleyerek PKK-PYD den temizlemeye çalışıyor.
Bu durum İsraili harekete geçirdi, Sanki Güney Suriyeden bir tehdit alıyormuş gibi Güney Suriyeyi işgal edeceği Dünyanın gündeminde.

Esad'ın müttefiki Rusya Suriye sahillerinde 49 yıllığına yeni üsler tesis ederek Akdenize yerleşti. 

İsrail'in Suriyeye girme niyeti, üzerine İran kendine bağlı, Hizbullah kuvvetlerinin Güney Suriye'den İsrail Sınırına Çekilmeye Hazırlanması Ağustos ayında olası savaşın habercisi gibi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İranlı danışmanlar ve Hizbullah savaşçıları, Şam'ın güneyindeki Daraa ve Quneitra'nın güney bölgelerinden Golan Tepeleri'nin yakınındaki bölgelerden çekilecek diyor

Bir Suriye savaş gözlemcisi, İranlı askerlerin ve Lübnanlı Hizbullah grubunun savaşçılarının güney Suriye'den çekilmeye hazırlandığını söylüyor.

İngiltere merkezli İnsan Hakları Gözlemevi Gözlemevi Perşembe günü İranlı danışmanların ve Hizbullah savaşçılarının İsrailli işgali altındaki Golan Tepeleri'nin yakınındaki Daraa ve Quneitra'nın güney bölgelerinden çekileceğini söyledi.

Suriye'de Putin ve Netanyahu Hep Birlikte Aynı Taraftaydı  | analiz

İran liderliğindeki direniş eksenine sahip Suriye merkezli bir yetkili, raporun “doğru olmadığını”  yalanladı. Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için anonimlik durumundan söz eden yetkili, daha fazla ayrıntı vermedi.

İSRAİL BASININDAKİ GELİŞMELER İÇİN TIKLAYINIZ
-----------------
Rusya Suriye'de Tartus ve Hmeimim askeri üslerini genişletecek
Rusya, Suriye'deki Hmeimim'deki Tartus ve hava üssündeki deniz tesisini önemli ölçüde genişletme planlarını açıkladı.

Rusya'nın üst meclis meclisi Salı günü, askerin Suriye'deki Tartus'taki deniz üssünün faaliyetlerini 49 yıl daha uzatıldı.

Rus Savunma Bakanı Sergei Shoigu, meclisteki oylama sonrasında, nükleer gemiler de dahil olmak üzere 11 savaş gemisini barındırmak  için yeni bir üs, Akdeniz deniz tesisini büyük ölçüde genişletme planlarını açıkladı.

OLAY HAKKINDA EL CEZİRE HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İsrail basını çatışmaları Hamasın çıkardığını iddia ederek olası bir savaşta Filistinlileri suçlamayı hedefliyor
Haber: Hamas İsrail'le Büyük Bir Çatışma İstiyor, Savunma Yetkilileri Uyarıyor
İsrail, Hamas'ın Gazze'deki kriz için olası bir çözüm olarak yeni bir anlaşmazlık göreceğini düşünüyor, ancak grup aynı zamanda tam ölçekli bir savaşın etkilerinden de korkuyor.
Kaynak: Sivil hareket Dünya

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI