Bugun...


Saadet Milletvekiline Soruşturma açıldı
Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İslam; 15 Temmuz iki yanlışın çatışmasıdır dediği meclis toplantısındaki konuşmaları nedeniyle Ankara Cum. baş Savcılığı tarafından hakkında soruşturma başlattı. Hukukçular milletvekilliği düşürülmeden bir vekil hakkında soruşturma açılmasının Anayasaya aykırı olduğu belirtti.

Saadet Milletvekiline Soruşturma açıldı
+ -

Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam'ın TBMM'de yaptığı konuşmalar nedeniyle rahatsız olan iktidar, kamuoyunun algısını değiştirmek için çeşitli yollar deniyor. Meclis'te AKP'li vekillerin sıra kapaklarına vurarak susturmaya çalıştığı İslam, yandaş medya tarafından karalama kampanyası ile itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Cihangir İslam hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmayı yorumlayan hukukçular, Anayasa'ya dikkat çekti. AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) eski üyesi ve Anayasa Mahkemesi (AYM) eski raportörü olan Prof. Osman Can, Prof. Dr. Cihangir İslam hakkında soruşma başlatılmasının "Anayasa ihlali" olduğunu söyledi.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam hakkında, "Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama" ve "suçu ve suçluyu övme" suçlarından soruşturma başlatıldı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) eski raportörü Prof. Osman Can, milletvekillerinin Meclis kürsüsünde yaptıkları konuşmaların mutlak sorumsuzluk kapsamında olduğunu söyledi.

Meclisçe aksi kararlaştırılmadığı sürece, milletvekillerin Genel Kurul'da yaptığı konuşmaları dışarıda da tekrarlayabileceğini ifade eden Can, "Bu konuşmalar nedeniyle başlatılacak bir soruşturma ise mutlak anlamda Anayasa ihlalidir (Anayasa 83/1)" dedi.

Can, "Bu kadar basit ve temel bir bilgiyi dahi yetkililere hatırlatmak zorunda kaldığım için üzülüyorum." ifadelerini kullandı.HABER VİDEOSU

Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Osman Yılmaz
02-11-2018 13:18:00

Milletvekili  Prof. Dr. Cihangir İslam; Konuşmam Akp vekilleri tarafından sık sık engelledi, Konuşmam sabote edildi, Burada iki batıl çatıştı cümlesinin içindeki "Arada masum insanlar şehit oldu" cümlesini kuramadığını iddia etti.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI