Bugun...


Sayıştayda Fikret Çöker görevinden alındı
Son günlerde ülkenin gündemine bomba gibi düşen BELEDİYELERDE YOLSUZLUK HABERLERİNİN denetim kahramanı Fikret Çöker görevinden alınmış (Kendi isteği ile denildi) Yerine 6 yıllık acemi bir görevli atanmıştır. BURADAKİ DEĞİŞİKLİĞİN AÇILAN DOSYALARIN AKIBETİNİ ÖĞRENDİKTEN SONRA NETİCESİNİ ÖĞRENECEĞİZ.

Sayıştayda Fikret Çöker görevinden alındı
+ -

Sayıştay’ın üst yönetiminde dikkat çekici bir değişiklik yaşandı.
1992’den bu yana kurumda görev yapan Denetim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker’in yerine 2011 yılında Sayıştay üyesi seçilen Zekeriya Tüysüz atandı.

Sayıştay’dan yapılan yazılı açıklamada ise Çöker’in Sayıştay’ın yayınladığı raporlar nedeniyle görevden alındığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı öne sürüldü. Çöker’in 2016 yılında başkan yardımcısı olarak görevlendirildiği belirtilen açıklamada, “Çöker’in Sayıştay üyeliğine dönme yönündeki talebi, başkanlık makamının 02 Kasım 2018 tarih ve 1854437 sayılı yazısıyla uygun bulunmuştur. Tesis edilen işlemin, talebine binaen yapıldığı başkanlık onayında belirtilmiş olup, yayımlanan Sayıştay raporlarıyla herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır” denildi.

SAYIŞTAY RAPORLARINA YANSIYAN USULSÜZLÜKLER

Sayıştay’ın 2017 yılı denetim raporları geçen ay yayınlanmış, kamu kurum ve kuruluşlarındaki çok sayıda usulsüz işlem ve harcama kamuoyuna yansımıştı. Bunlardan bir bölümü şöyle:

* Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (ASKİ) kaçak su kullandığı anlaşıldı.

* Arnavutköy Belediyesi’nin piyasa fiyatı 1,72 TL olan 1 metre hortuma 78 TL (45 kat fazlası), tanesi 33 kuruş olan oyun havuzu topuna 60 TL (181 kat fazla) ödediği, KDV’si yüzde 1 olan ürünlerin yüzde 18 olarak gösterildiği, 14 Mayıs 2017’de ünlü bir sanatçının katılımıyla yapıldığı öne sürülen konser için yüksek meblağlı ödeme yapıldığı halde konserin gerçekleştirildiğine dair herhangi bir belge sunulamadığı, piyasa değeri 45 TL olan çok sayıda kettle için 500 TL ödendiği Sayıştay raporlarına yansıdı. Yeni raporlara göre Çanakkale gezisine 5 bin, Bursa gezisine 10 bin kişi götürüleceği, yol, yemek ve kahvaltı verileceği taahhüt altına alındı. Ancak Çanakkale gezisine 117 kişi, Bursa gezisine ise 648 kişi götürüldü. Buna karşılık yüklenici firmaya Çanakkale gezisi için 5 bin, Bursa gezisi için de 10 bin kişilik hakediş ödendi.

* Güngören Belediyesi’nin resmi araçlarını yaz tatillerinde ve hafta sonu özel işlerinde kullanıp, tüm yakıt, otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin de belediye bütçesinden karşılayanlar olduğu tespit edildi.

* Fatih Belediyesi’nin 1 Milyon 409 bin 228 lira zarara uğratıldığı ortaya çıktı.

*  Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı içerisinde 18 yurtdışı teknik eğitim gezisi düzenlediği, 15-19 Şubat 2017 tarihlerinde Toplu Taşıma Dairesi Başkanı, Zabıta Şube Müdürü, iki Belediye Meclis Üyesi ve bir yönetici asistanı, Tayland’a gönderildiği ifade edildi. Raporda şu değerlendirme yapıldı: “18 teknik eğitim gezisine giden personelden bir kısmının görev alanları ve tanımları ile teknik eğitim muhteviyatı arasında çelişki olduğu görülmüştür. Şöyle ki; aşağıda tabloda belirtilen görev unvanına sahip personelin ve Meclis üyelerinin tamamen teknik olan bir konu ile eğitime gönderilmesindeki amacın ne olduğu anlaşılamamıştır.”

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR
3 Yorum

ali
06-11-2018 13:22:00

Sayıştay şehir hastanelerindeki usulsüzlükleri raporlaştırdı, raporu hazırlayan heyetin başkanı görevden alındı"

Necla Girgin
06-11-2018 13:18:00

Günaydınnnn :((rn1992 yılından beri SAYIŞTAY'IN Denetim İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan ve, 2017 yılı ile ilgili hazırladığı denetim raporları ile ,AKP'li Belediyelerde yapılan usulsüzlükleri öğrenmemizi sağlayan Fikret Çöker ; denetim raporlarının ardından görevinden alındı.:((Yerine ,Sayıştay Denetçisi olarak atanan Zekeriya Tüysüz getirildi. :((rnrnFikret Çöker'i kutluyorum.rnZira zoru başarmış, bu günlerde görevden alınacağını bilerek denetim yapmak yürek ister.

selma erbaş
06-11-2018 13:11:00

YUH ARTIK!
Sayıştay, İSKİ’ye ait binek araçların 100 km’de ortalama 4-5 lt benzin tüketmesi gerekirken 63 lt tükettiğini saptadı.

ARTIK BU HARAMZADELERİ YAKALAYACAK YENİ BİR KAHRAMAN BEKLEMEK ZORUNDAYIZ

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI