Bugun...


TAKADEMİ TRABZON’UN FETHİNİ İLK KEZ GÜNÜNDE KUTLUYOR
Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi; Trabzon'un Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethini, İlk kez doğru gününde kutlamasını İstanbul'da iki ayrı etkinlikle başlattı. 26 Ekim Tarihinin Gerçek olmadığı belgeleriyle ortaya konuldu.

TAKADEMİ TRABZON’UN FETHİNİ İLK KEZ GÜNÜNDE KUTLUYOR
+ -

TAKADEMİ TRABZON’UN FETHİNİ GÜNÜNDE KUTLUYOR

Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi; Özgün Bir Sivil Toplum Kuruluşu Olmakla Birlikte Kendisi Dışındaki Sivil Toplum Kuruluşları ve Benzeri Kurumların Üyeleri İle Gerek Duyan Herkese Açık Bir Eğitim, Paylaşım Merkezidir.

MAVİKARADENİZ TV'DE

Trabzon’un 15.Ağustos.1461 Pazar Günü, Fatih Sultan Mehmet Han tarafından gerçekleştirilen fethinin 557. yıldönümü; TAKADEMİ - Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi tarafından bu yıl ilk kez 15.Ağustos.2018 Çarşamba  20:00-23:00 saatleri arasında Mavi Karadeniz TV’ de canlı yayında kutlandı.

Proğrama telefonla katılan  Prof. Dr. Necmi Kurt, Prof. Dr. Feridun Emecan, Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Yar. Doç Dr. Hanefi Bostan, Prof. Dr. Kenan İnan Fethin 26 Ekim Olamayacağını, !5  Ağustos'un belgeli bir tarih olduğunu beyan ettiler

TAKADEMİ - Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi; İstanbul'da yıllarca yanlış tarihte kutlanmasına karşı mücadelesi verilen ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun düzenlediği panele katılan tarihçilerimiz Prof. Dr. Necmi Kurt, Prof. Dr. Feridun Emecan, Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Yar. Doç Dr. Hanefi Bostan, Prof. Dr. Kenan İnan tarafından belgelere dayalı olarak yeniden tescillenen 15.Ağustos.1461 Trabzon!un Fethini bundan böyle önümüzdeki yıllarda da tüm Trabzonlular tarafından gününde birlikte kutlanılmasını sağlamak amacıyla bir ilke imza atarak başlattı.

 

CUMA GÜNÜ FATİH CAMİİNDE 
Trabzon!un Fethini -15.Ağustos.1461- ilk kez gününde kutlanılmasına kurumsal öncülük eden TAKADEMİ - Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi kurucularından Hüseyin Ayaz;
17.Ağustos.2018 Cuma günü Cuma namazı sonrası İstanbul Fatih camiinde, Fatih Sultan Mehmet Han’ın manevi huzurunda hatmi şerif okunarak anma yapılacağını belirterek İstanbul'da yaşayan ve durumu uygun olanları Fatih camiine davet etti.  


Ökkeş Bölükbaşı, İstanbul –Temmuz.2018- okkesb61@gmail.com,
http://www.medyagunebakis.com/
Kaynak: Ökkeş Bölükbaşı

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Abdullah Gözaydın
16-08-2018 15:37:00

Öyle yada böyle 1960 sonrası Trabzon'un fethi kutlanıyor.
Trabzon sancak beyliği idi, Beyliğe dahil olan Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt'unda bu fethi kutlaması gerekmiyor mu?
Neden sadece Trabzon?
Merak ettim de, STK'lar birazda bunu düşünsün, Herşeyi bizmi hatırlatacağız?

BÜTÜN DOĞU KARADENİZ VİLAYETLERİ 15 AĞUSTOS'U ROMANIN TARİHE GÖMÜLMESİ, ANADOLUNUN TÜMÜYLE İSLAMLAŞMASI GÜNÜ OLARAK BU GÜNÜ KTLAYABİLİR

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI