Bugun...


TDF 5. Olağan Kongresi Olaylar, olaylar!
Gayesi Trabzon'u STK platformunda temsil etmek olan TDF Trabzon Dernekleri federasyonu kurulduğundan beri (Trabzon STK larını bir çatı altında toplamak) için olumlu bir ivme başaramadı. Bu 5. Kongre tehlikeye girince kongre salonuna delege yağdı ama ne hikmetse gene yarısı oy kullanmadan salonu terk etti! Biz bu işten birşey anlamadık.

TDF 5. Olağan Kongresi Olaylar, olaylar!
+ -

Merkezi İstanbul fatihte olan TDF, Trabzon Dernekleri Federasyonu 5'inci olağan Kongresi Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi 

12 de başlaması gereken kongre iki saat gecikme ile başladı, Dernek başkanları ve delegeler katılımda gecikti.
Kongrede Divan başkanlığına TDF'nin kurucularından olan Nurettin Turan seçildi.
Açılış Kuranı Kerim tilaveti ile başladı, Divan Başkanı N. Turan İsmail Öksüz, İdris Türk, İbrahim Akın, Yüksel Yılmaz, Başkan Mustafa Demir'in  açılış konuşmasına müteakip, Başkan adayları Sami Kılıç, İsmail şatıroğlu sunum konuşmasını yaptı.

Faaliyet raporu, Tüzük değişikliği teklifi okundu oylandı, Yönetim kurulu raporları, mali raporlar kongre müktesabatı okundu.
Adaylar son konuşmalarını yaptıktan sonra seçime geçildi.
Salonda sık sık gerilimler yaşandı, Başkan Mustafa Demir bazı dernek başkanları ile uygulamalar konusunda tartışma yaptılar.

SAHTE OY KULLANANLARA SUÇ ÜSTÜSalonda bulununan 500 kişiden fazla katılımcıların çoğu misafir olmasına rağmen Misafir-Delege ayrımı yapılmadığı halde, Bu kişilerle tüzük değişikliği yapılarak dernekler yasası ve geçerli tüzüğümüzün müsaade etmediği yöntemlerle oy vermeye geçildi.

Oy verme çalışması tam bir curcunaya dönüştü, Salonda bulunan yüzlerce kişi sahneye çıkarak izdiham yarattılar. 
Bu izdiham sırasında Başkan İdris Türk Yasadışı mükerrer oy kullanılıyor ihbarında bulunarak güvenlik yardımı istedi. Kısa sürede güvenlikten polis memurları salona geldi, Bazı dernek başkanları "kongreye polis sokmayalım, Trabzon için utanç olur" itirazları ile polis memurları dışarı çıkarıldı.  

Müteakiben oylar sayılırken İdris Türk'ün ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. 
Salonda 500'den fazla kişi olmasına rağmen 379 kişi delege kartı aldığını gördük. Birçok kişi oy vermeyi beklemeyerek salondan ayrılmasına rağmen 362 oy kullanıldı ve Sayımına geçildiğinde Sandıktan 373 zarf çıktı. 

Bu duruma göre önemli sıkıntılar olmasına rağmen Divan başkanı Tecrübeli STK'cı Nurettin Turan'ın yaptığı usulsüzlükler kongreyi iptal ettirebilir, Şöyleki ; Delege kartı olan hazirun 379 kişi, Oy kullanan imza 362 adet; BU DURUMDA sandıktan 17 zarf fazla çıktı.

Sandık açıldığında 373 oy pusulası çıktı, Yani 11 Oy burada fazlalık vardı.
Hukuki uygulamalara göre zarflar açılmadan bu fazla çıkan zarflar bir tutanakla imha edilmesi gerekirken, Divan başkanı Nurettin Turan Girişte delege kartı alan 379 hazirun sayısına göre işlem yaptı, yani oy kullanmayıp giden delegelerin yerine kullanılan sahte oyları geçerli yapmış oldu.

Usulsüzlük bununla sınırlı kalmadı, Başkan Mustafa Demir, Konuşmasında yerel basının TDF ve kendisi hakkında doğru olmayan haberler yaparak yıpratıldığını iddia etti, Bu konuda benim adımı kullanarak şikayetlerde bulundu.
Divan başkanı Nurettin Turan'a dilekçe vererek söz hakkı istedim, Benim gibi yedi kişi daha söz hakkı istedi. Divan başkanı Nurettin Turan bu isteklere Gündemin son maddesindeki Temenniler bölümünde söz vereceğini beyan etti,

Divan başkanı Nurettin Turan Oy verme işlemi başlamadan Temennilere geçmedi, Kendisini salon duyulacak şekilde uyardım "tamam söz vereceğim" dedi.
Oy verme işlemi başladı-bitti gene temenniler maddesine geçmedi,
Oylar sayıldı, Netice alındı gene temennilere geçmek mümkün olmadı, ve hukuken gündemin tamamı uygulanması gerekirken "Temenniler" maddesi keyfi uygulanmadı.
Salon boşaldı, kendini uyardım, Gündemin gereğini yapmadığından dolayı sorumluluğun kendisine ait olduğunu hatırlattım.

Bu 5. Olağan Kongrede Bundan çok daha vahim konular var, Bu uygulamaları hukukçularla konuştuktan sonra buradan sizlerle paylaşacağım, Sanırım bu kongreye mahkeme yolu gözüküyor. Trabzonun Âli menfaatleri söz konusu olduğunda kimsenin hatırı Trabzondan değerli değildir, kimse gücenmesin...

Divan başkanı Nurettin Turan'ın hukuka aykırı baskıları ile neticelenen TDF Olağan 5. Kongresi Seçimler sonucunda kullanılan oyların 234 adedi İsmail Şatıroğlu'na çıkarak Trabzon Dernekleri Federasyonu yeni başkanı ilan edildi. 
İki gün evvel adaylığı söz konusu olan İBB İçdenetim  başkanı Sami Kılıç ise 139 oy alarak kongreyi tamamladılar.

Haberimizde paylaştığımız videoları izleyerek kongrede başından sonuna kadar yaşananların şahidi olabilirsiniz.
Benim merağım, Altı yıldır başkanlığında yöresel etkinlikler düzenleyerek TDF'ye gelir sağlayan uygulamalar dışında STK'cılığın esasını oluşturan görevlerden hiç birisinin altına imza atamayan TDF yönetimi, Yıpranan başkanlarını bir adım geri çekerek, altı yıldır başkan vekili olmasına rağmen pek toplantılara icabet ettiğini görmediğimiz sayın başkan vekili İsmail Şatıroğlu Hangi kabiliyeti ile TDF'yi arzulanan seviyeye çıkaracağını merak ediyoruz.. 
Bekleyip Göreceğiz, Dileriz mahçup olur kendisinden özür dileriz yeterki Trabzon kazansın, Trabzonlular kazansın.

Dip Not: STK, yani Sivil Toplum kuruluşu, Yani Resmiyeti değil halkı temsil eden bir kurum, Asli görevi resmiyeti denetlemek, alternatif projeler sunmak, Devlet ile birlikte sosyal projeler hayata geçirmek...
Horon-kemençe-tereyağ-peynir satışından ibaret STK cılığı kabul etmiyoruz.

Sayın İsmail Şatıroğlunu yakından takip edeceğiz, Bizi mahçup etmesini bekliyoruz, Belkide hiç gerek kalmayacak TDF kayyıma devredilerek Adil, Hukuka uygun yeni bir kongre ile çok başka kişiler görev alacaklar.
Hayırlısı Allahtan..

BAŞTAN SONA KONGRE VİDEOLARIMIZHABER VİDEOSU


TDF 5. Olağan Kongresi Açılış ve Mustafa Demir'in konuşması TDF 5. Kongresi Açılış TDF 5. Olağan genel kurulu Faaliyet Raporu, Yönetim kurulu raporları okunması TDF, Kongresinde Divan başkanı keyfi uygulamaları , genel kurulu hukuksuz neticelendirmesi


Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR
2 Yorum

Ekrem Ayyıldız
28-05-2018 08:17:00

Çok Garip bir kongre oldu.
Yıllardır inatla prosüdür engeline takılarak üye yapılmayan dernekler, Bu güne kadar Üye müracaatı olmayan dernekler 5. olağan genel kurulda arzı endam etti.
Evet TDF'nin web sitesinde yayınlanan Tüzük geçersiz eski tüzüktür.
Geçerli Tüzüğe göre üye dernekler ve delegeler seçime 45 gün kala kesinleşir hükmü olmasına rağmen TDF yöneticileri kongreye bir hafta kala peydahladıkları bu dernekleri nasıl kongreye dahil ettiler Bu bir hukuk sorunu ve Etik bir eksikliktir.
Ayrıca açıklanan gündemin en önemli maddelerinden biri "Temenniler" gündeme gelmedi, Defaatle hatırlatılmasına rağmen Divan başkanı Nurettin Turan bu istekleri gündeme almadı. 
Görüldüğü gibi misafir konumundaki katılımcıların tercihleri ile gündem maddeleri kabul edilmiş oldu.
Böyle ayak oyunları Trabzonlulara yakışmıyor.
Salonda polisin önlem almasını engelleyenler Bu ayıbın suç ortaklarıdır.
Böyle zorbalıklarla Trabzon STK camiasında kimse itibar sahibi olamaz, Hatırlatırız

Abdullah Gözaydın
28-05-2018 07:26:00

Dostlar, durum teşbihi olarak şudur.

Trabzon adında çok verimli ve değerli bir tarla vardır. Mülkiyeti bütün Trabzon ve Trabzonlulara ait olan tarlanın başında ve etrafında da bir grup görevli. Tarlanın güvenliğinden ve veriminden sorumlu bu vatandaşlardır. Gerekli ve yeterli derecede işlense tarladan çıkacak ürün Trabzon’u fazla fazla besleyecektir, ancak tarlanın başında ve etrafında olan görevlilerin öyle bir dertleri yoktur. Hiç bakmasalar ya da azıcık ekip biçseler bile tarladan kendilerine yetecek hadar hasıla almakta, tarlanın bütün sahiplerini de uyutmaktadırlar. Bazen komik olmak pahasına, oradaki görevlerini en iyi şekilde yaptıklarına inandırmak isterler.

Problemin büyüğü, tarlanın mülkiyetine sahip kitlelerin bu mülkiyetin farkında bile olmamalarıdır. “Bırakın şunları, ne yaparlarsa yapsınlar. Bana ne!” demeleri bu yüzdendir. Benim bunca mücadelemin sebebi de mülkiyet hakkının farkına vardırmaktır. O zaman tarlanın başında ve etrafında olanları daha fazla çalışıp üretmeye, yoksa değiştirmeye muktedir olma şansını yakalarlar. 
Sivil toplum faaliyetleri bir toplumda olmazsa olmazdır. Kimse iyisini yapamıyorsa iyi yapacak olanların kolları sıvamaları gerekir.( Ömer Asan Sedat Tunalı ve benzeri düşünceye sahip bütün arkadaşlar)

Bülent Şirin

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI