Bugun...


TDF kongre Adaylarına Uyarılarımızdır
Trabzon Dernekleri Federasyonu TDF Olağan genel kurul için 27 Mayıs 2018 Pazar günü Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi kongre ve kültür merkezinde toplanıyor.

TDF kongre Adaylarına Uyarılarımızdır
+ -

Sürpriz adaylar çıkmaz ise Kongrede iki Çaykaralı aday yarışacak.

İnş. Müh. Mustafa Can ve İsmail Şatıroğlu hemşerimiz TDF Başkanlığına Aday oldular.

Öncelikle Trabzon’umuza, Ülkemize hayırlara vesile olur inşallah.

Son yıllarda bilhassa mevcut başkan bir siyasi partinin temsilcisi olması nedeniyle olsa gerek TDF yoğun politize olmuş durumdaydı.
Örneklerine baktığımızda Tahsin Usta hariç TDF mensubiyetinin güçlü vesile olduğu birçok arkadaşımız Ak parti kadrolarında kendilerine meclis üyeliği, İlçe yönetim kurulu üyelikleri edindiler.
Olay sadece bu kadarda kalsa sıkıntı olmayacak, Bu arkadaşlarımız her fırsatta siyasetlerini TDF’ye yansıttılar. TDF merkezi camlarına “yasadışı” pankart flama asılması, Her vesile toplantılarımıza yoğun olarak kendi siyasi konuşmalarını getirmeleri bütün Trabzon’u temsil eden TDF bünyesinde ve takipçileri nezdinde şikâyetlere sebep oldu.

Geçen hafta Of hayrat derneğindeki iftar sonra açılan kongre istişare toplantısında katılımcı derneklerin çoğunluğu bu konulardan şikâyetçi oldu.
Daha önce Aday olmayacağını açıklayan Mustafa Demir, O gün TBMM adaylarının açıklanmış olmasından mıdır bilemeyiz, bu kongrede aday olduğunu açıkladı.  

Bu yemekte Çaykara doğumlu İnş. Müh. Mustafa Can adaylığını açıkladı.

Bu iftar sonrası TDF dünyasında yoğun rüzgârlar esti ve

Bu gün sürpriz bir şekilde Sayın M. Demir kongrede aday olmadığını, Yönetim kurulu istişaresiyle Bşk. Vkl. İsmail Şatıroğlu’nun aday olduğunu açıkladı.

Hayırlı Olsun. Dileğimiz kim seçilirse seçilsin TDF Başkanının bütün siyasi faaliyetlerinin gizli olması, Gövde gösterisine dönüşmemesi, Başkan ve Yönetimin bütün siyasi partilere eşit mesafede bir görüntü vermesinin gerçekleşmesini diliyoruz.

Geçmişte yaşadığımız Feshane’de Sarıgül ziyaretindeki fiyasko,
Bakan Erdoğan Bayraktarın Başakşehir Ispartakule’de TDF’ye altıyüzbin TL’ye tahsis ettiği 7 dönümlük araziyi alamamak fiyaskosu,
Rahmetli Reşat Akçayın TDF’ye tahsis ettiği Ruhsatı alınmış bir çivi çakılmayan, sudan bahanelerle günümüze gelinen 80 dönümlük Gürpınar tesisleri fiyaskosu.. Bunları unutmak mümkün değil.

Ayrıca Derneklerimizin ve Federasyonlarımızın 1. Görevi Trabzon hakkında aktif STK faaliyeti yürütmek olmalı.

Çok Başarısız bir Büyükşehir başkanı var, Hiçbir uyarı, alternatif proje üretilemedi.
Gurbetçilerin terk edilmiş arazileri orman oldu ve elimizden alındı, Bu konuda hiçbir girişim görmedik.
Yaylalara coğrafi kirliliğe girmeden bir düzenleme yapılması gerekirken, Yaylaların yöre halkının elinden alınması gündeme geldi. Ulaşımın cazip hale gelmesi için Sahile yapılmayan yatırım yeşil yol adı ile yaylalarımıza yapılıyor, Bunun sonucunda buraların turizme açılacağı aşikar Ve sahilde yaşayan milyonlarca halk kirlenen yaylaların suyundan mahrum kalacak, Yoğun iskana maruz kalan yaylalar iklim değişikliğini tetikleyecek Çay ve fındığı da kaybedeceğiz. Bu konuda hiçbir girişim görmedik.

Şehrimiz ve bölgemiz bir asırdan fazladır göç veriyor, Yoğun olarak bu iktidar döneminde köyler boşaldı, Kalan yaşlılar tarım ve hayvancılık yapamıyorlar.

Şehrimize gereken sanayi yatırımı beklerken İlçelerimiz çöp depolama alanı oldu, İller arası dönüşümlü olması gerekirken başından beri Rize ve Giresunun çöpü Trabzon’a depolanıyor.
Sürmene Çamburnu eski haliç gibi oldu kokudan yaşam imkânı kalmadı.

HES adı altında derelerimiz Doğal vadilerimiz tahrip edildi, Edilmeye devam ediyor, Yöre halkımızın karşı mücadelesine hukuki fiili destek vermek yerine TS’nin aldığı dört HES projesi gibi kaç dernek başkanının ne kadar HES projesi aldığını biliyoruz. Bunları kişisel faaliyet gibi lanse edenlere kimse inanmamızı beklemesin.

TDF Trabzon derneklerinin birlik bereberliğini tesis etmek amacıyla kurulmuş bir STK’dır. Birşekilde seçilip  köy derneği gibi kullanılması kabul edilemez. Vs. vs.

 

Şikâyet konularından en önemlisi İstanbul’da 400 civarında Türkiye’de binlere Trabzon Derneği var, Hukuken bunların çatısı konumunda olan İki Federasyonumuz var ikisi de köy derneği gibi bir katılımla kongre yapıyor. Üzülüyoruz.

TDF 250 civarı dernekle yola çıkmış, Evvelki kongrede 125 dernek, Bu kongrede Of-hayrat derneğinin ve gönül birliği yapmış derneklerle 75 sayısı yakalanmış.


Trabzon markasının potansiyelinin bu olmadığını bilen kurumlar ve kişiler doğal olarak TDF’yi ciddiye almaz oldu.

Yeni yönetimden beklentimiz öncelikle İstanbul’daki (Çanta derneği demeden) bütün derneklerimizi öncelikle üye yapmalılar, Çanta derneği diyerek aşağılanmak istenen bu dernekler gene 5-10 kişiden oluşuyor, Aramıza katıldıklarında motive olur hizmet yarışına girebilirler.

Olaya objektif bakarsak birçok ses getiren derneğin başkanından başka faal olanı da göremiyoruz zaten.

Örnek verip kimseyi rencide etmeyelim ama ileri tarihlerde bu konuda kim ne yapar yakın takibe almayı düşünüyoruz.

Bu Kongrede hukuku zorlayacak girişimlerden kanılmasını demokratik hoşgörü çerçevesinde bir genel kurul gerçekleşmesini diliyoruz.

HAYIRLI OLSUN

Trabzon Dernekler Federasyonu 27.05.2018 Olağan kongresinin yapılacağı adres: 
Hoca Ahmet Yesevi kongre ve kültür merkezi. Esentepe Mahallesi, Hoca Ahmet Yesevi Blv No:38, 34265 Sultangazi/İstanbulHABER VİDEOSU
İlgili Galeri

Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR
2 Yorum

selim
27-05-2018 00:01:00

Bu Akşam TİAB iftarı sonrası TDF Adaylarına Sami Kılıç'ta Katıldı.

Şu anda TİAB'da toplantı halindeler..
Tek liste için pazarlıklar sürüyor.
Bakalım Kim ortak aday olacak..
Trabzon için STK çılık yapanlar hiçbir pazarlığın parçası olmamalı diye inanıyoruz..

Abdullah Gözaydın
26-05-2018 15:13:00
Bülent Şirin
Dostlar, durum teşbihi olarak şudur.

Trabzon adında çok verimli ve değerli bir tarla vardır. Mülkiyeti bütün Trabzon ve Trabzonlulara ait olan tarlanın başında ve etrafında da bir grup görevli. Tarlanın güvenliğinden ve veriminden sorumlu bu vatandaşlardır. Gerekli ve yeterli derecede işlense tarladan çıkacak ürün Trabzon’u fazla fazla besleyecektir, ancak tarlanın başında ve etrafında olan görevlilerin öyle bir dertleri yoktur. Hiç bakmasalar ya da azıcık ekip biçseler bile tarladan kendilerine yetecek hadar hasıla almakta, tarlanın bütün sahiplerini de uyutmaktadırlar. Bazen komik olmak pahasına, oradaki görevlerini en iyi şekilde yaptıklarına inandırmak isterler.

Problemin büyüğü, tarlanın mülkiyetine sahip kitlelerin bu mülkiyetin farkında bile olmamalarıdır. “Bırakın şunları, ne yaparlarsa yapsınlar. Bana ne!” demeleri bu yüzdendir. Benim bunca mücadelemin sebebi de mülkiyet hakkının farkına vardırmaktır. O zaman tarlanın başında ve etrafında olanları daha fazla çalışıp üretmeye, yoksa değiştirmeye muktedir olma şansını yakalarlar. 
Sivil toplum faaliyetleri bir toplumda olmazsa olmazdır. Kimse iyisini yapamıyorsa iyi yapacak olanların kolları sıvamaları gerekir.( Ömer AsanSedat Tunalı ve benzeri düşünceye sahip bütün arkadaşlar)

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI