Bugun...


TDF'den Hukuka Saygı Bekliyoruz
Bütün genel kurulları olaylı geçen, Takip ettiğimiz kongrelerinde aleni hukuksuzluk yapan, Trabzon ve Trabzonlunun dertleri ile ilgilenmeyen, Kanunlara aykırı Siyasi tarafgirlik yaparak bir kesim hemşerisi ile arasını açan, İkazlara kulağını tıkayan, ben yaptım oldu ile kendi yoluna kendileri için devam eden TDF'yi uyarıcı bir haberimizdir

TDF'den Hukuka Saygı Bekliyoruz
+ -

Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları üst kurulu TDF (Trabzon Dernekleri Federasyonu) yaptığı hukuksuz, Olaylı kongreleri ile yoluna devam ederken 5. Olağan kongresinde yasadışı cebri dayatmalarla gerçekleştirdiği halde genel kurula katılan 76 Trabzon derneği delegesinin oy birliği (Göz yumması ile ) seçtiği son yönetim (İsmail Şatıroğlu) başkanlığında yoluna sorunsuz devam ederken kendileri hakkında haber yapan gazetecileri yalanlamak, Olmadı tehdit etmekten kaçınmıyorlar.

Trabzon’un Fethinin 557. Yıl kutlamaları adı altında Fetih tarihinden bir ay sonra düzenledikleri etkinlik organizasyonunda sebebiyet verdikleri olayları haber yapan gazetecileri susturmak için artık şiddete başvurmayı tercih ediyorlar.

İsmail Şatıroğlu yönetimi başkan yardımcılarından biri yaptığımız belgeli-şahitli haberleri yalanlarken, Bir diğeri “Ağır sözlerle” tehdit etmekten geri durmuyor.

Trabzon medyasının mümtaz şahsiyeti, 40 yıllık gazeteci/Tv. Program yapımcısı, Basın Şeref kartı Sahibi Kenan Aydoğdu’yu, Gene TDF üyesi dernek başkanı, Basın-Yayın mezunu, Yıllarca TDF’ye bilâ ücret (Masrafı karşılığı) hizmet vermiş, Trabzon Günebakış gazetesi İstanbul temsilciliği yapmış Ökkeş Bölükbaşı’yı yalancılıkla suçlayıp tehdit edilmesi sonucu Başkan İsmail Şatıroğlu’ndan özür ve mütecavizler hakkında disiplin soruşturması açılması taleplerimize halâ cevap verilmemesi gösteriyor ki TDF artık yoluna tehditlerle devam edecek.

Trabzon’un sivil sesi olmaktan uzak, alternatif STK’ları tehditlerle susturmaya çalışmaları daha nereye kadar devam edecek. ?..

19 yıldır İstanbul’da hemşerilerimizin birlik beraberliğine “Bilâ ücret” internet haberciği ile hizmet ediyoruz, Trabzonluların dayanışmasına, Ülke Yönetimlerinin zaaflarının takipçisi olması gereken bazı STK’larımızın inadına sivil olmamakta direnmesi, Trabzon ve Trabzonlunun sorunları ile ilgilenmemesi, Trabzon adını kişisel ikballeri amaçlı kullanmasına göz yummadık, gene de yummayacağız.

ACİLEN BEKLİYORUZ

Mevcut TDF yönetimi 5. Olağan kongresini acilen iptal ederek yasal bir kongre ile yeni bir seçim yapmalı, Bünyesindeki iftiracı, zorba üyeleri ihraç etmesini, Sebep oldukları olumsuzluklar nedeniyle kamuoyuna açık özür dilemesini bekliyoruz.

Ayrıca geçmişte sık sık örneklerini gördüğümüz “Siyaseten tek taraf olma” huyundan vazgeçmeli, Bütün Trabzonluların “Bizim Derneğimiz” diyebileceği bir politikayı benimsemeli, STK’ların asli görevi olan Trabzon’un ve Trabzonlunun Başta yönetimsel, Kültürel, Sosyal haklarının sözcüsü ve takipçisi olmasını bekliyoruz.

Bu gerçekleşmediği sürece doğal olanı “Bütün hukuksuzlukları belgeleri ile yayınlamaya” devam edeceğimizin bilinmesi isteriz, İftira ile, Tehditle bizleri susturacağını zannedenler yanılıyorlar, Yanıldıklarını er veya geç anlayacaklar.

Trabzon Türkiye’nin birleştirici ana maddesidir diyoruz, Kendi içimizde doğru düzgün, hukuka saygılı, amaca hizmet eden, Trabzonluyu ayrıştırmadan kucaklayan, Her platformda Trabzon’un, Trabzonlunun sesi olan, Birlik beraberliğimizi kuvvetlendiren bir TDF oluşumu bekliyoruz…

Verdiğimiz rahatsızlık için özür dilemiyoruz, Özür bekliyoruz.
Saygılarımızla

SÖZKONUSU OLAYLARA SEBEP OLAN HABERLERİMİZDEN BAZILARI

557. Fetih şöleni davetlileri taşıyan otobüs yanıyordu

Gazeteci Kenan Aydoğdu’nun basın açıklaması

Trabzon Kafilesi otobüs yangın haberi

Hüseyin Ayaz, TDF'ye Meydan Okudu

TDF Yönetiminden garip ihtarname

Trabzon Fethi Etkinlikleri ve sorularımız

TDF 5. Olağan Kongresi İptal Edilecek mi?

KASTOB Nerede, Ne Yapıyor?

TDF'de yeni dönem başladı

TDF 5. Olağan Kongresi Olaylar, olaylar!

Hüseyin Ayaz, Nurettin Turan'ı Göreve Çağırdı

Bşk. Mustafa Demir TDF'yi savunamadı

www.sivilhareket.com ve www.oncetrabzon.com web sitelerimizde Trabzon STK’ları ile ilgili yüzlerce haberimize göz atabilirsinizHABER VİDEOSU

Kaynak: SİVİL HAREKET

Editör: ABDULLAH GÖZAYDINYORUMLAR

Abdullah Gözaydın
15-10-2018 09:03:00

Şimdi Bu haberi okuyan Konular hakkında fazla bilgisi olmayan hemşerilerimiz bizi uyarabilir, Biz özetle durumu arz edelim.
TDF olağan 5. Kongresi birçok hukuksuzluk görmezden gelinerek yapıldı.
Dernek üyesi olmadığımız için itiraz hakkımız yok, Ayrıca 76 dernek üyesi delegelerin hiçbiri bu hukuksuzluklara itiraz etmediği, Bütün kararlar oy birliği ile alındığından dolayı TMK’nuna göre kongreye itiraz edilemiyor.

Bazı STK’cılar bizi Dernekler masasına yönlendirdi, Bizde şikâyet dilekçesi verdik, Bu işlere dernekler masasının bakmadığını, Hukuk mahkemesinde dava açılması gerektiğini öğrendiğimizde zaman aşımına uğradığımıza şahit olduk.
Zamanında gitmiş olsak bile bütün kararlar oy birliği ile alındığı için hukuk mahkemesine de gitmeye hakkımız yoktu.

Yapılan hukuklukların TCK’ya göre savcılığa şikâyet edebilirdik, Bir yıl içinde gene edebiliriz fakat bu konudaki uygulama şöyle, mahkeme kongrede TMK’nuna göre Dernekler kanununa göre suç unsuru varsa ceza verir, Bunun üzerine Hukuk mahkemesinde dava açılır kongre fesih olur mevcut delegelerle yeni bir kongre yapılır..
Bu kongrede sonuç farklı mı olur sanıyorsunuz?
76 dernek üyesi 600 kişi olduğu iddia ediliyor, aleni olan videolarını halen yayınladığımız kongre için itiraz etmiyorsa biz ne yapabiliriz ki?
Böyle bir hukuk mücadelesini sürdürecek maddi imkâna da sahip değiliz.
Biz haberciyiz ve olayları halkımız ile paylaşıyoruz, Hukukun Adaletin tecellisine gönüllü vatandaşlarımıza belge bilgi verir şahitlik yaparız, Maalesef böyle bir taleple hiç karşılaşmadık, Bizim teşvik ettiğimiz adaylar ve dernek üyeleri böyle bir şeyin olmasının Trabzon’a zarar vereceğini beyan ettiler.
Evet, böyle hukuksuz dayatmalar Trabzon’a zarar vermiyor, Bunu düzeltmeye çalışmak zarar veriyor anlayışını kabul etmemiz mümkün değil.

Ayrıca mesleği diplomalı, Başbakanlık basın şeref kartı sahibi profesyonel gazetecileri “ hukuksuzlukları ifşa etmek sizin haddinize mi, Siz kimsiniz TDF nin adını anamazsınız, Bundan sonra hiçbir etkinliğimize giremezsiniz, Yapılanların hesabının sorulacağını unutmayın vs. gibi tehditlerle gazetecileri susturmaya çalışmaları, Yayınladığımız belgeleri inkâr etmeleri, basın şeref kartı gazeteciyi otobüsle, 5 çanta dernek başkanı organizasyon sorumlusu kişi ve vasıfsız arkadaşları Trabzon’dan uçakla gelirken Basın şeref kartı sahibi resmi gazetecileri bakımsız tarifeli otobüsle İstanbul’a getirmeleri, Yolda balata sıkışması nedeniyle  yanma tehlikesi geçirmesi, başlayan yangını yolcuların su taşıyarak söndürmesini inkar ederek yalancılıkla itham etmeleri kabul edilecek davranışlar değildir.

Kaldı ki TDF nin sebep olduğu hukuksuzlar bu gün değil geçmişinden beri devam eden bir alışkanlık halini almıştır ve Trabzon’a Trabzonluya senenin müsait tarihlerinde tereyağı peynir horon kemece panayırı düzenlemekten başka bir faaliyetlerini görmedik desek ben haksızlık yapmış olmayız.
hepsi kişisel siyasi ikbal peşinde kesinlikle..

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI