Bugun...


Trabzon fethi 557. Yıl kutlamaları NE OLDU?
Trabzon’un fethinin 557. Yılı kutlamaları hakkında henüz bir çağrı duymadık. Trabzon Büyükşehir Belediye başkanı Gümrükçüoğlu geçen yıl konu ile ilgili düzenlediği sempozyumda bilim adamları gerçek fetih tarihinin 15 Ağustos olduğunu, 26 Ekimin Rum devleti kıralı David Kommenos Trabzon’u terk ediş İstanbul ve Edirne’ye gidiş tarihidir. Denildi.

Trabzon fethi 557. Yıl kutlamaları NE OLDU?
+ -

2015 yılında Feshanede düzenlenen fetih kutlamasına katılan Başkan OF. Gümrükçüoğluna, Başkanım Sizin belediyece bastırıp dağıttığınız Trabzon tarihi kitabında bile 15 Ağustos yazıyor, Siz hala fethi ilgisiz 26 Ekimde neden kutluyorsunuz dediğimde, sayın Gümrükçüoğlu; Osmanlı Ekim ayında hiç savaş yapmadı, Doğru tarih dediğiniz gibi 15 Ağustostur,  1960 yılında alınan yanlış bir kararla böyle kutlanıyor, Bu konuda bilimsel bir toplantı yapacağım, Konuyla ilgili tarihçileri ve sizide çağıracağım, Doğru tarihi tescil edeceğiz demişti.

Bu toplantı maalesef biraz gecikmeli olarak 2017 yılında yapıldı, Çıkan sonuç oy birliği ile 15 Ağustos olmuştur. Ve Başkan bundan sonra Fethi 15 Ağustos’ta kutlayacağız söz vermişti.

Şimdi bakıyoruz ki henüz 15 Ağustos kutlamaları ile ilgili hiçbir duyuru göremedik, merakımız gereği bu hatırlatma haberini yaptık

KONU HAKKINDA VERİLEN VAADLER VE TESPİTLER

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, tarihçilerle yapılan değerlendirmelerde Trabzon’un fethinin 26 Ekim değil, 15 Ağustos olduğuna karar verildiğini açıkladı

Tarihçilerce Trabzon’un fetih tarihi tartışıldı, Oy birliği ile Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet Han tarafından 26 Ekim 1461'de değil, 15 Ağustos 1461'de feth edildiği ortaya konuldu.

Trabzon’un Fethi’nin 556. yıldönümü kapsamında, Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde “Trabzon’un fethi, Fethin tarihi meselesi” konulu bir panel düzenlendi. Panele İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun M. Emecen, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan İnan ve Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Hanefi Bostan konuşmacı olarak katıldı. Panelde konuşan KTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan İnan, Trabzon’un fetih tarihinin 26 Ekim değil 1461 değil, 15 Ağustos 1461 olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kenan İnan, yapılan araştırmalarda Trabzon’un fetih tarihinin 15 Ağustos 1461 olduğunu tespit ettiklerini belirterek “Çalışmalarımızda tespit ettiğimiz ulaştığımız sonuçlar bize fethin 26 Ekim 1461 değil, 15 Ağustos 1461 olduğunu gösteriyor. Aslında 15 Ağustos 1461 tarihi Cumhuriyet'ten önceki dönemde Osmanlı devleti tarihinde Trabzon vilayet salnamelerinde 15 Ağustos 1461 olarak geçmiş durumda.

26 Ekim tarihi daha sonra 1960’larda Trabzon’un fethi kutlanmaya başladıktan sonra böyle bir tarih ortaya çıkmış. Daha sonra Türk Tarih Kurumu'na sorulduğunda oradaki tarih 26 Ekim olarak ortaya çıkmış ancak 26 Ekim 1461 tarihini tespit eden rahmetli İsmail Hakkı Uzunçarşılı da batılı bir tarihçiden aldığı tarihi vermişti.

Orada bir hataya düşülmüş, biz şimdi bu hatayı geçmişteki belgeler, batılı kaynaklar, bizim kaynaklarımıza dayanarak tasviye etmeye, doğrusunu bulmaya çalışıyoruz" dedi. 15 Ağustos 1461 olarak tespit ettikleri fetih tarihi ile ilgili olarak ise İnan "Bu tarihi gerçeklere dayanarak Osmanlılar'ın fethe çıkma zamanları, fetihte gidecekleri yere ne zaman ulaşıyorlar ?

26 Ekim gibi geç bir tarihte burada olamayacakları ortada. Tarihin ışığında 15 Ağustos 1461 tarihine ulaşıyoruz. Şu ana kadar olan fetih kutlamalar geçmişteki belgelerin çok iyi incelenmemesinden kaynaklanan bir durum.

Sonuçta şehrin fetih tarihi ya da fethi kutlamak güzel bir şey, eski şeyleri canlandırmak bunu anlamak fethin önemine işaret etmek güzel. Şimdi bizim yapacağımız Trabzon'un Fethi'ni yine kutlamak ancak doğru zamanda kutlamak” diye konuştu.

Panelde Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan, fetihden sonra Trabzon şehrinin nasıl iskan edildiği, gayri müslim nüfusun nereye gönderildiği, Müslüman nüfusun hangi sancaklardan Trabzon’a yerleştirildiği konusunda sunum yaptı.

Prof. Dr. Feridun M. Emecen de panelin asıl amacının fetih tarihinin tespiti olduğunu belirtirken, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrüçüoğlu da “Biz bugüne kadar ki duyumlarımızda bu fetih tarihinin tam olarak tespit edilebilme ihtiyacını hissettik. Bu münasebetle 556. fetih yıl dönümü olan bu yılın öncesinde bu konunun açıklığa kavuşmasını Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak bir sorumluluk kabul ederek bu paneli düzenledik.

Çıkan netice ne olursa bunu da ilgili kurumlara Türk Tarih Kurumumuza, Kültür Turizm Bakanlığımıza, Başbakanlığımıza arz edeceğiz. Böylece bu şehre vefakarlığımızı bağlılığımızı hem şehir olarak hem Trabzon halkı olarak hem de bütün ülke olarak ortaya koymuş olacağız” şeklinde konuştu.

AŞAĞIDAKİ VİDEODA BAŞKAN OF. GÜMRÜKÇÜOĞLU İSTANBUL FESHANEDE BANA SÖZ VERMİŞTİ

KONU İLE İLGİLİ HABERLERİMİZ

ARAŞTIRMALARIMIZ ANA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZHABER VİDEOSU

Kaynak: SİVİL HAREKET

Editör: ABDULLAH GÖZAYDINYORUMLAR

Abdullah Gözaydın
14-08-2018 17:20:00

Trabzon'un Fethi ve Fetih tarihi konusunda detaylı araştırma sayfasını açmış bulunmaktasınız

Trabzon'un Fetih Yıldönümü ve Sumela manastırında Ortodoks Ayini

Bütün Dünyanın Kabul ettiği 15 Ağustos 1461 Tarihini, Ortodokslara Trabzon Rum devletini kaybediliş ayini olarak kutlamasına müsaade eden Kültür bakanlığımız, Bize 26 Ekim 1461 gibi mesnetsiz bir tarihi dayatmaya devam ediyor.

Bütün kaynaklarda 15 ağustos 1461 Trabzon'un fethi olarak yazmasına rağmen, Bir tek W. Miller’in  Mektubunu delil görmek isteyenler 26 Ekim 1461 tarihini Fetih günü olarak Türk halkına dayattığını görmekteyiz ve maalesef Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları bu gizli oyuna alet olmaya devam etmektedir.

15 Ağustos 1461 Trabzon Yunanca, Rusça, İngilizce olarak Googleye yazın Bakın karşınıza yüzbinlerce sayfa belge, haber çıkacaktır, Trabzon'un fethi hakkında.

 Bu konu Ortodoksların Sumela'da 15 Ağustos'ta ayin yapmaya kalkması ve Kültür bakanlığı tarafından izin verilmesi ile gündeme geldi. 
Konuyu bilen tarihçiler bu konu hakkında sus-pus olmuş gibi, Trabzon Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu'nun dahi yayınladığı Trabzon tarihi kitabında fethin 15 ağustos 1461 olarak gösterilmiş olmasına rağmen, Resmi kutlamaların 26 Ekim tarihine alınması konunun ciddiyetini anlamamıza sebep oldu.

Gerçek fetih tarihinde Sumela'da ayin yapan Ortodokslar, Trabzon'un fethine işgal, Bölge topraklarına kaybettiğimiz Pontus diyerek ağıt yakarken, Resmi-Sivil erkanımızın bu hain oyuna seyirci kalmasına anlam vermek mümkün mü?
Yıllardır yazıyoruz, Belgeleri, Bilgileri paylaşıyoruz Bilhassa sivil toplum kuruluşlarımızın bu konuda siyasi dayatmaya teslim olmasını anlamak mümkün olmamaktadır.

TARİHİ KAYNAKLARDAN

Fahrettin Kırzıoğlu çeşitli kaynaklara dayanarak fetih gününü 15 Ağustos olarak zikretmektedir.
İsmail Hakkı Uzunçarşılı ise fetih tarihini 26 Ekim 1461 olarak göstermektedir. Uzunçarşılı, W. Miller’i kaynak gösterip verdiği tarihe gerekçe olarak Trabzon’un sükutunu Macaristan’daki Venedik elçisine bildiren bir Venedik vesikasının 26 Ekim 1461 taşımasından hareket ederek vermektedir. 
Yakın zamanda Trabzon tarihine ait mühim bir çalışma ortaya koyan Hanefi Bostan da Bryer ve Winfield’ın Osmanlı ordusunun takip ettiği güzergâh ve takvime ait verdikleri bilgileri destekleyip fetih tarihi olarak 15 Ağustos 1461’i göstermektedir.

Sol taraftaki harita gibi senaryo oyunlar gündemden düşmüyor, Sen Türkiye'nin çimentosu Trabzonlu, Gününü neyle geçirmektesin?
Başta sivil toplum kuruluşlarımız ve Tarihçilerimiz olmak üzere iktidarın bu suskunluğunu bozmak, Pontus oyunlarını yıkmak için gerçekleri birlikte ortaya koyma zamanıdır. 

Trabzon STK'ları şimdiden Rus işgalinden Kurtuluş şölenleri düzenleme toplantıları ile yoğun mesai vermekte olduğunu görüyoruz, Buradan bu kişilere sesleniyoruz, Rusya'daki devrim sonucu bölgeyi terk eden Rus birliklerinin çekilmesini bu şekilde Zafer gibi kutlamanıza anlam veremiyoruz, Trabzon ve çevresi adım adım büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalmış durumdadır, Siz neredesiniz?

15 Ağustos'a bir gün kaldı, Trabzon ve Bölge STK'larından GÖRKEMLİ BİR FETİH PANEL ve ŞÖLENİ HAZIRLIĞI GÖREMEDİK

Bu konuda sessizliğinizi bozmamaya devam ederseniz Tarih ve Türk milleti sizi gerektiği gibi yad edeceğinden kuşkunuz olmasın, Biz bildiklerimizi Trabzon adına yayınlıyoruz, Size düşen görevi lütfen layığı ile yerine getiriniz. 
Abdullah Gözaydın  fatihten@gmail.com

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI