Bugun...


Türk Elçisi Yunan Kıyafeti Giyince
Uğandanın başkenti kampalada kutlanılan Cumhuriyetin 95. kuruluş yıldönümü kutlamaları dahilinde verilen resepsiyonunda Yunan Mitolojisindeki figürleri içeren kıyafet giymesi yoğun tepkilere neden oldu. Büyükelçi Geri Ankaraya çağrıldı, hakkında soruşturma açıldı

Türk Elçisi Yunan Kıyafeti Giyince
+ -

Büyükelçi Helen, katip Zeus oldu.
Türkiye’nin Uganda'nın başkenti Kampala’daki Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, 29 Ekim resepsiyonunda Yunan mitolojik karakterlerinin kıyafetini giymiş

Kampala Büyükelçisi Yavuzalp Ankara'ya geri çağrıldı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 29 Ekim resepsiyonundaki tepki çeken görüntüler nedeniyle Türkiye'nin Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp'in Ankara'ya geri çağrıldığını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan Uganda Büyükelçiliğimizin 29 Ekim resepsiyonundaki görüntüler, tarafımızca tespit edildiği anda derhal soruşturma başlatılmış, bu çerçevede büyükelçi geri çağırılmıştır." ifadesini kullandı.

Cumhuriyet'in 95. Kuruluş yıldönümü 29 Ekim 2018 günü Türkiye, KKTC ve yurtdışındaki temsilciliklerde coşkulu törenlerle kutlandı. Afrika ülkesi Uganda'nın başkenti Kampala'daki Büyükelçiliğimiz ise skandal bir törene imza attı.


UGANDA BÜYÜKELÇİĞİNDE İLGİNÇ KIYAFETLER

 2010 yılında açılan Uganda Kampala Büyükelçiliği'nde 5 yıldır görev yapan Büyükelçi Sedef Yavuzalp'in evsahibi olduğu resepsiyona Ugandalı bakan, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Ancak resepsiyona Türk büyükelçi ve Büyükelçilik katibinin giydiği kıyafetler damga vurdu.

YUNAN TANRIÇASI

Büyükelçi Yavuzalp resepsiyonda Yunan mitolojisindeki Tanrıça Helen'i çağrıştıran bir kıyafet tercih ederken, katibin kıyafeti ise Yunan mitolojisinde tanrıların kralı olan Zeus'u çağrıştırdı. Büyükelçi ve katibin milli bayramda ev sahibi olarak verdikleri resepsiyonda Yunan kültürüne yönelik kıyafetleri tercih etmeleri eleştiri konusu oldu.


 

Birinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesiydi.

Mustafa Kemal Paşa, kaybettiğimiz Bulgaristan'a Askeri Ataşe olarak atanmış bir diplomattı.

11 Mayıs 1914'te Sofya’da "Kiril-Metodi" adında kıyafet balosu tertiplenmişti. Kiril ve Metodi, Bulgar alfabesini tanzim eden iki papazdı. Balo, en büyük yortularından birinin şerefine yapıldığından Bulgarlarca çok önemliydi.

İngiltere, Fransa, Rusya, Avusturya ve İtalya gibi devletler Bulgar siyasi çevresini etkileyip çıkması olası savaşta Bulgaristan’ı yanlarına çekmeyi planlıyorlardı.

Baloya davet edilen Mustafa Kemal Paşa, olabildiğince şık giyinerek bu devletlerin temsilcilerine manevi üstünlük kurmayı düşündü. Baloya Yeniçeri kıyafetiyle gitti. Mustafa Kemal Paşa, yıllarca Avrupa’ya kök söktürmüş olan Osmanlı askerinin kıyafetini psikolojik bir silah olarak kullanmıştı.

Gecenin sonunda o kıyafet, balonun birincisi olarak seçildi. Geceden İspanyol Maslahatgüzarı ile birlikte ayrılan Mustafa Kemal Paşa, bu zatın ısrarlarına dayanamayıp, evine gitmiş ve yine bu zatın ısrarı sonucunda yeniçeri kıyafeti ile gördüğünüz bu fotoğrafı çektirmiştir.

YUKARIDAKİ Diğer fotoğraf ise günümüzün diplomatlarına ait.

29 Ekim cumhuriyet resepsiyonunda, denize döktüğümüz Yunanlılara özgü, onların mitolojisine ait "Helen ve Zeus" kıyafetleriyle.

Takdir sizlerin.

(Ümit DOĞAN)
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR
4 Yorum

Ayse Burak
03-11-2018 13:31:00

Türkiye'nin Uganda Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, 29 Ekim resepsiyonundaki tepki çeken görüntüler nedeniyle Ankara'ya geri çağrıldı. NTV

Huriye Gülgün Deniz
03-11-2018 13:30:00

Anadolu'nun bindallısı dururken sen git Yunan mitolojik kahramanı elbisesi giy, hem de Cumhuriyet 'in sana verdiği olanaklarla büyükelçi olabilmişken

Ertuğrul Gazi Alperen
03-11-2018 13:29:00

Lakayıtlık, şahsiyetsizlik, ciddiyetsizlik, suistimal, liyakatsizlik... devleti idare eden siyasetçi ve bürokratların anlatılmasını sağlayan bir kaç kelime. Cumhuriyet’e mi hakaret edip tepki göstermeye çalışıyorlar ? Yoksa geldikleri günden beri yok ede geldikleri Anadolu tarihiyle mi dalga geçiyorlar? Yoksa azgın cahilliklerinden dolayı mı böyle yapıyorlar anlamak güç? Uganda ve Cumhuriyet bayramı ekseninde bu kıyafetlere, bu mizansene neden ihtiyaç duyuldu ? Neden bir büyükelçi bir katiple böyle kıyafetlerle böyle bir temsilde bulunur? Ne bileyim. Tüm değerlerimiz saldırı altında.

Yunus Nadi
03-11-2018 13:28:00

Yunanistan in kurtuluş gününe Yunan büyükelçinin yeniçeri kıyafetiyle geldiğini düşününün .. ayni derecede Rezil ve utanç verici, kendi özel hayatlarında istediğini giyebilir ancak Türkiye Cumhuriyetini temsil eden konumdaki kişilerin cumhuriyet resepsiyonunda yaptıkları bu şey Türk halkına ve Batı emperyalizmine karşı kazanılmış en büyük zafer olan Cumhuriyete hakarettir .. ikisinin de derhal gorevden alınması gerekiyor

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI