Bugun...
LİYAKAT EHLİ OLMAK...!!!!!!


Ali Karaca Eğriye Eğri, Doğruya Doğru
fatih
 
 

"Allah size mutlaka emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletli olmanızı emreder. Allah size ne güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitmekte her şeyi görmektedir." (Nisa suresi 58.Ayeti)

Yüce Allah (C.C) Kuran-i Kerim'de yöneticileri ve bizleri ikaz ederek emanetleri veya makamları ehil kişilere teslim edin, çünkü sizin üzerinizde büyük bir vebal ve sorumluluk ve vardır. Kulladığınız yetkinizden ve yaptıklarınızdan hesaba çekileceksiniz. Güç zehirlenmesine uğrayarak hiç bir zaman kontrolü kaybetmeyin.

Bir kişi bir görev kendisine tevdi edilirken ve insanların sorumluluğunu üzerinde taşırken hiç bir zaman adaletten uzaklaşmadan adilane görevini yerine getirmek zorundadır. Özellikle kamuya ait bir tasarrufta bulunurken tüysüz yetim hakkını korumak ve haksız kazanç sağlamamak adına çok titiz davranmalıdır.


Ölçü ve kıstas iki cihan serveri sevgili peygamberimiz Hz Muhammed (S.A.V)'in hayatı ve elçiliğidir. Daha Mekke'de genç bir çocukken Emin yani güvenilir insan sıfatının kendisine verilmiş olduğunu biliyoruz. Muhammed'ül Emin diye çağırılan o genç delikanlı Kabe'nin inşasında Hacer'ül Esved taşının yerine konması krizini çözen ve kabileleri savaşmaktan döndüren ehil insandır.

Liyakat ve şerefte sahabiler ve ilk Müslümanların arasında yer alan Hz Ebubekir (R.A) hayatı, örnek davranışları ve onu Sıddıklığa yani sadık insan olmaya götüren şey yine sevgili efendimiz Hz Muhammed (S.A.V) olan bağlılığı ve sadakati idi. Onun için Allah Resulü vefat ettiğinde, Halife seçiminde Hz Ömer (R.A) kendisine eli uzatarak biat ettiğinde bütün itirazların kesildiğini ve krizi çözen metodun ehil insan olmak gerektiğini ortaya koymaktadır.

Daha sonra Hz Ömer (R.A) Halife'lik döneminde öyle bir adalet olgusu ortaya konulmuş ki; Benden sonra peygamber gelseydi o Ömer olurdu sözlerinin sahibi Habibi Ekrem efendimiz Hz Muhammed (S.A.V)'dir. Ama benden sonra peygamber gelmeyecektir, fakat o adalet timsali, sade hayatın sahibi Hz Ömer (R.A) için bu güzel sözlerin sarf edilmesinin önemini mutlaka hepimiz kavramalıyız. Hz Ömer (R.A) adının bugün adalet kavramı ile çok müteşabih (Benzeşen) bir durum göstermesi, ancak adil ve liyakat sahibi olmak ile mümkün olabilmektedir.

Bu konuda en güzel örnek sevgili efendimiz Hz Muhammed (S.A.V)'in şanlı sahabi Muaz bin Cebel (R.A) Yemen vilayetine vali gönderirken yaşanan olaydır.

Allah (C.C) Resulü bir gün Muaz bin Cebel'i Yemen'e vali olarak gönderirken ona :
Orada neyle hükmedeceksin ya Muaz dedi.
Muaz: Allah’ın yüce kitabı Kuran-i Kerim'e göre hükmedeceğim dedi.
Allah Resulü: Allah’ın kitabında bulamazsan neyle hükmedeceksin? dedi.
Muaz: Allah Resulu'nün sünnetine göre hükmederim dedi, ya Allah (C.C) Resulü:
Resulullah: Allah Resulü'nün sünnetinde yoksa ne yapacaksın? dedi.

Hz Muaz: Kendi reyimle içtihad ederim, dedi.
Allah (C.C) Resulü bu sözlerden sonra şöyle dedi: Resulullah'ın elçisini muvaffak kılan Allah’a hamdolsun. Demek ki akıl yüce İslam dinin de büyük önem arz eder. Yüce Allah (C.C) günümüz şartlarında teknolojinin bu gün geldiği nokta itibirarıyla bilmediğimiz şeylerin olabileceğini bizlere peygamberinin söylemleri ile ulaştırmaktadır. Fakat bu durum bizim bilgiye uzak kalmamızı da gerektirmez. Akıl bunun için vardır ve yüce İslam dini aklı olmayana karşı da bir muafiyet ortaya koymaktadır.

İşte liyakat ehli doğru bir insanı bir yere tayin ederken gösterilen hassasiyet ve azami gayret. Üstelik bu insan Hz Muhammed (S.A.V)'in sahabesi yani onun Ashab-ı Güzininden birisi. Ey Müslümanlar ve sorumluluk sahibi kişiler Devlet yöneticileri bu kriterleri hiç bir zaman unutmayınız? Emaneti mutlaka, ehline, liyakat sahibine verin. Bu durumu önce ailenizden başlatın, çünkü orada ki davranışınız kendi aynanızın bir yansıması olarak görülecektir.

Ali KARACA
09.03.2020
İSTANBUL

YORUMLAR
2 Yorum

ALİ KARACA
09-03-2020 16:20:00

Saygıdeğer Hüseyin Vural hocam öncelikle bu güzel ifadeleriniz için çok teşekür ederim sağolun. 
Dilimiz döndüğünce bilgi ve becerimizi ortaya koymaya ve insanları aydınlatmaya çalışıyoruz. 
Özellikle Allah C.C Aldatmak adlı makalem de daha geniş ifadelerim olmuştu. Bunlar Müslümanların yapacağı işler değil? Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim diyerek bizleri ikaz eden sevgili efendimiz Hz Muhammed (S.A.V)'in yolunu terk edenlerin hali maalesef ifade ettiğiniz gibi olmuştur. 
Liyakat önemli bir yetkidir ve kime verilmesi konusunda ki kıstas da yüce Kitabımız Kuran-i Kerimde ifade edilmiştir. 
Milletimiz çok çilelelr çekti, güç zehirlenmesi yaşayan iktidar sahiplerini gördü geldiğimiz durum özellikle Eğitim konusunda ki halimiz içler acısı bir haldir. 
Ne ekerseniz onu biçersiniz doğru adım atabilmek için doğru ve liyakatlı insanlara ihtiyacımız vardır. 
Bu güzelim ülke Türkiye Cumhuriyeti hepimizin çünkü...

Hüseyin Vural
09-03-2020 16:19:00

 Eyvallah Ali Karaca kardeşim.... 
Liyakatli olup görevlerinden alınarak kapı önünde bırakılan nice insanlar oldu... Dolayısıyla Buralardan boşalalan boş kadrolara liyakatsız kişiler getirildi.. 
Yazınızda liyatli, liyakatsız,hak,hukuk ve Adalet konularında dinimizin de ne kadar hassasiyet gösterdiğini açıkça ifade ederek örneklemeler gösterdiniz... 
Sevgili Ali Karaca kardeşim ; Bana göre Türkiye'de en büyük sorun din istismarı dır...
"Allah ile aldatma" Evet sizlerinde bildiğiniz gibi ülkemizde en büyük sorunlarından terör" PKK.ve diğer malûm terör örgütleri ...
Bu örgütleri biliyoruz, tanıyoruz ve ülkenizin silahlı kuvvetleri, Emniyet güçleri kahramanca bu terör örgütüne karşı mücadele vermektedir... 
Allah bu güvenlik güçlerini korusun... Terör örgütlerini biliyorsunuz ve gerekli tüm önlemleri alıyorsunuz... 
Eyvallah... Ancak; Din istismarı yapılarak , İslâm adına yapılan haksızlıklar ve buna bilerek veya bilmeyerek inanan binlerce kişiler ve destek veren bazı cemaatler , malûm Feto örgütü vs. Sonucları ;Yüzlerce ölü, yıkılan, parçalanan aileler, dağılan yuvalar vs.Sizlerinde belirttiğiniz gibi adalet,hak,hukuk.liyakat ... 
Ülkemizin en önemli konusundan birincisi .
Böyle çok önemli bir konuyu çok güzel bir şekilde işlemenizden dolayı sizlere teşekkür ediyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum....

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI