Bugun...
TRABZON ŞEHRİ ÜZERİNDE OYUNLAR OYNANIYOR?


Ali Karaca Eğriye Eğri, Doğruya Doğru
fatih
 
 

Kahramanmaraş Belediye başkanına söylemim;

Kulakların duyacak ağzından çıkan sözü
Bazen unutamazsın gördüğün bir çift gözü.
Ali KARACA

Trabzon şehri 15 Ağustos 1461 yılında cihan hükümdarı Fatih Sultan Mehmed Han tarafından fetih edilerek Kommenos Hanedan ailesinin yönettiği Trabzon Rum İmparatorluğunu yıkarak TRABZON şehri bir Türk ve İslam beldesi olmuştur.

Cihan hükümdarı genç Fatih Sultan Mehmed Han Trabzon şehrini fetih ederek burasının Türkleşmesi için Amasya, Maraş ve Anadolunun çeşitli bölgelerinden Türk nüfusu Trabzon şehrine getirerek yerleşmelerini sağlamıştır. Biraz tarih öğrenmek siyasetçiler için elzem olması gerekir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör Kahramanmaraş il merkezinde esnaf ziyareti yaparken Trabzonlu olduğunu belirten bir kadın ile arasında yaşanan diyalog, orada bulunan vatandaşlar tarafından da tepki ile karşılandı? Zaten Trabzon'lu hemşehrimiz hemen anında ağzının payını vermiştir..

Kahramanmaraş Belediye başkanı Hayrettin Güngör sohbet ettiği bir kadının Trabzonlu olduğunu öğrenince '' Sizi biz Müslüman yaptık" şeklinde konuştu. Kadın ise şaşırarak "Ne demek yani o?" sözleriyle tepkisini gösterdi. Birçok yerel gazete ve televizyonda yer alan görüntülere bir çok kesim başta olmak üzere Trabzon'nun siyasetçi ve tanınmış simalarından da tepki geldi.

Yüce Allah c.c kutsal kitabımız Kuran-i Keriminde şöyle buyuruyor. '' Doğrusu sen sevdiğine hidayet veremezsin ve lakin Allah, kimi dilerse hidayet verir ve hidayete erecekleri o, daha iyi bilir.'' (Kasas suresi 56. Ayeti) Yine yüce Allah c.c kendi gönderdiği peygamberi Hz Muhammed (s.a.v) bu şekilde seslenirken, bir belediye başkanın sizi biz Müslüman yaptık ifadeleri cehaletin de ta kendisidir, yazıklar olsun yüce dinimizi bu durumlara düşürenlere.

Kahramanmaraş Belidiye başkanı baltayı taşa vurunca hemen mevkidaşı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nu da aradı. Başkan Zorluoğlu görüşmenin detaylarını, "Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı eski bir dostumdur. Dün akşam üzgün olduğunu söyledi. Sokakta Trabzonlu bir hemşehrimizle boş bulunduğunu maksadını aşan sözler söylediğini ifade etti ve özür diledi. O da eksiğini hatasını gördü, bazen biz de böyle hatalara düşebiliyoruz.

Trabzonlular ile ilgili bir konuda Trabzon Büyükşehir Belediye başkanı böyle bir yorumda bulunuyorsa kimse kusura bakmasın o görevi derhal bırakmalıdır? Ne demek bizde böyle hatalara düşebiliyoruz, daha önce Trabzonluları rencide eden ağır itamlarda bulunan CHP Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygun ve Esenler Belediye başkanı Tevfik Göksu da mı masum yani onlarda mı hata yaptı. Masadını aşan sözü sorumlu siyasetçi söylemeyecek ve dikkatli olacak? O zaman siyasi partiler de şimşekleri üzerine çekerken şikayetçi olmayacak.

Ünvanı, makanı, ve menşei ne olursa olsun hiç kimse Trabzonluların üzerinden oyunlar oynayamaz böyle söylemlerde bulunamaz, Böyle bir şeye Türkiyemizin bekasının teminatı olan biz Trabzonlular olarak asla izin vermeyiz ve böyle bir şey hiç kimsenin haddi değildir, hakkı da değildir. Sayın Zorluoğlu da nazikçe arkadaşını korumuştur bu ayıpta ona yeter. Orta Hisar Belediye başkanı sayın Ahmet Metin Genç bulunduğumuz bir toplulukta daha önce basına yaptığı açıklamaları teyit ederek TRABZON şehrinin marka değerine atıfta kim bulunuyorsa en doğru cevapları vererek bütün hemşehrilerinin de gönlünde taht kurmuştur.

Şimdi sayın bakanlarımızı ve Trabzonlu STK örgütlerini göreve davet ediyorum. Mevzubahis olan şey TRABZON şehri olunca bizim için akan sular durur. Bu densiz Belediye başkanı Maraşlı Saçaklızadeler ile ilgili efsaneyi önce öğrensin ondan sonra konuşsun ve ağzını da düzeltsin? Çünkü efsaneye göre Saçakzadeler zaten Maraş'a Of'tan gitmişlerdir. Şimdi o söylemlerin sahibinin ağzının payını öyle bir veririz ki Kahramanmaraşlıları tenzih ediyorum çünkü onlar Trabzon şehrini sever Trabzonlular da Maraşlıları sever, inanın onun aklı başından gider. Nedir Trabzon üzerinden oynana oyunlar, herkes oklarını bize doğru doğrultmuş durumda?

Herkes şunu bilsin ki meyve veren ağaç taşlanır Trabzonlular olarak bizim savunduğumuz değer yargıları vardır bu Türkiye Cumhuriyetinin bekası ve geleceğidir. Trabzonlunun inancını sorgulamak onları başka bir şeyle itam etmek hiç kimsenin ama hiç kimsenin haddine değildir. Bizler böyle bir konuda yine her zaman gereken dersleri ve en güzel cevabı veririz bundan da yine kimsenin şüphesi olmasın..

Ali KARACA
16.11.2019
İSTANBUL

YORUMLAR
2 Yorum

ALİ KARACA
22-11-2019 20:49:00

Ali Karaca Cihan padişahı Fatih Sultan Mehmed Han tarafından Trabzon şehrinin fetih edilmesi dolayısıyla Trabzon şehrin nüfusunun Türkleşmesi için Trabzon'a Maraş'tan gelerek yerleştirilen bir ailenin ferdi olarak da haklı tepki koymak hakkımız vardır sanırım. Zaten yukarıda ki yazımda Maraşlıları tenzih ederek, siyaseten sorumlu kişilere karşı bir cevap verme gereği duydum. Dulkadirli Beyi Alaaddin Bozkurt beyin kızı Yavuz Sultan Selim Hanin valideleri Gülbahar Hatunun Trbzon'da meftun olması belkide Trabzon - Maraş dostuluğunun temellerini oluşturduğunu düşünüyorum. Saçaklızade Osman Efendi, Fatih Sultan Mehmed Han'nın Trabzon'u alışından 22 sene sonra vefat etmiştir. Ölümünden 10 yıl önce, Of'un yani bu gün ki Çaykara'nın (Maraşlı Köyü) gelmiş ve burada İslamiyet'in yayılması için büyük çaba göstermiştir. Maraşlı Osman Efendi hakkında, elimizde kesin bir belge yoktur. Ancak büyüklerimizden bize intikal eden bilgilerin değerlendirilmesi sonucu bazı bilgiler elde edindik.

CENGİZ EKİCİ
22-11-2019 20:47:00

Cengiz Ekici -KARDEŞLİĞE SAHİP ÇIKMAK LAZIM-
Kahramanmaraş Trabzon kardeşliğini maksadını aşan ama özür dilenen bir konuşmadan dolayı kurban etmek isteyenlere dikkat etmek lazım.
Trabzon ve K.Maraş Türkiye'nin milli hasletleri güçlü iki şehridir, birbirine düşür
mek, küstürmek isteyenlere fırsat vermemek lazım. Kardeşlikleri temelde Saçaklızadeler olsa da bütün kardeşlik bununla sınırlı değil...
-Trabzonun fethi sırasında eniştesi Fatih'e destek olan Dulkadiroğlu Süleyman Bey zamanında Trabzona varıp cenk tutan, bölgeye yerleşen Dulkadirliyi oluşturan Türkmenlerden dolayı kardeşiz.
-Trabzon Of ile Maraş Andırın bölgesinde yaşayan MANAV Türklerinin aynı kökten olmalarında dolayı kardeşiz.
- II.Beyazıt'ın eşi Yavuz'un annesi Gülbahar (Ayse) Hatun'un Trabzon dahil bölgedeki diger şehirlerde kurduğu vakıflarla halkın hademesi durumunda olmasından dolayı kardeşiz.
-Dulkadioğlu hanedanın küskünlerinin ikinci sığınağı durumundaki Trabzon şehrinin Türkmen diyarı olmasından, Trabzonda sancağa çıkan Yavuz'un can yoldaşı Şehsuvaroğlu Ali Bey ile muhabbetinden dolayı da kardeşiz.
-Yavuz'un ordusundaki Trabzonlu, karadenizli askerler ile Mercidabık ve Ridaniyede omuz omuza mücadele eden Dulkadirli Türkmenlerinin yoldaşlıklarından dolayı kardeşiz.
- Maraş Milli Mücadelesini yaparken Trabzon dan koşulsuz destek gördüğü için kardeşiz.
-Cumhuriyet döneminde şehirlerimizin karşılıklı en gözde caddelerine Maraş Caddesi, Trabzon caddesi isimlerini verip gurbet sayılan iki şehrin dışında karşılaştığımız her yerde hiçbir şart aramadan birbirmize güvenip sarıldığımız için kardeşiz!
Velhasıl kardeşiz...
Bu kardeşliği bozmak ancak Anadolu'da ameliyata kalkışanların işine yarar! Türk Milliyetçiliğinin kalesi durumundaki milli ve manevi hasletlerinin bozulmamışlığıyla nam salmış iki şehrin karşı karşıya getirilmesi basit politik malzemeye dönüştürülürse buna en çok K.Maraş'ta Hınçak ve Taşnak heveslilerinin Trabzonda ise Pontusculuk sevdasında olanların işine yarar, onları sevindirir.
Buna fırsat vermemek için iki şehrin kanaat önderleri, lider kimlikleri bir an evvel bir araya gelip biz 1000 yıldır kardeştik, şimdi de kardeşiz sonra da kardeş kalacağız demelidir! Çünkü bu kardeşlik siyaset üstüdür! Politikaya kurban edilmemelidir...
Tarihçi Yazar Mehmet IŞIK ‘a teşekkür ederiz.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI