Bugun...
Dışişleri Yunanistanı sert uyardı


İsmail Anadolu Önce İman Sonra Vatan
fatihten@gmail.com
 
 

Türkiye, Yunanistan Başbakanına göçmenlerin haklarına saygı duyması için “geri çekilmeleri durdurma” çağrısında bulundu

Türkiye, Başbakan Kyriakos Mitsotakis’e “kamuoyunu manipüle etmekle” suçlayan sözlü bir saldırı başlattı. “Mülteciler ve göçmenler için insanlık dışı girişimlerden bahsetti. - geri dönüşler ve silah kullanımı ”göçmenlerin haklarına saygı duyuyor ve“ göçmenlerin çocuklarının ölümünü engelliyor ”.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Basın Bülteni

Yunanistan'ın gerçekleri çarpıtmak suretiyle gerçekleştirmeye çalıştığı kamuoyu manipülasyonunun son örneği, Başbakan Mitsotakis'in temelsiz ve talihsiz ifadeleridir.

2015 yılındaki 850 bin düzensiz göçmenin Avrupa'ya ulaştığı göç krizi ile karşılaştırıldığında, Türkiye'nin aldığı önlemler sayesinde mevcut geçişler% 94 oranında azalmıştır.

“Sıfır göçmen politikası” uygulamak ve bu insanların haklarını dikkate almamak, Yunanistan ve göç yollarında bulunan ülkeler için insancıl değildir. Yunanistan ve göçten muzdarip olan ülkeler öncelikle kaynak ülkelerdeki göçü tetikleyen temel nedenleri ele almaya odaklanmalıdır.

Türkiye, dışarıdan yerinden edilmiş 4 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. Yunanlı meslektaşlarımız ve uluslararası toplum, Türkiye'nin küresel bir sorun olan göç yükünü omuzlandırmanın adil olmadığını anlamalıdır.

Yunanistan Başbakanı'nın durumu görmeyi ve kabul etmeyi reddetmesine rağmen, düzensiz göçmenler sınırda Yunan makamları tarafından geri itilmeye devam ediyor. Avrupa'daki değerleri göz ardı ederek, bu insanlar insanlık dışı muameleye tabi tutulur.

Yunanistan'a, bu konuda Türkiye ile işbirliğini seçmenin Türkiye'ye karşı propaganda yapmak yerine daha etkili sonuçlar getireceğini hatırlatmanın uygun olduğunu düşünüyoruz.

Yunan hükümetini,

- Uluslararası kuruluşlar tarafından da kaydedilen göçmenlerin yaşadığı insanlık dışı koşulların azaltılması,

- Göçmen bebeklerin, küçüklerin ve gerekli yardım alamayan göçmenlerin ölümünü önlemek,

- Bu insanların uluslararası hukuktan doğan hak ve özgürlükleri olduğunu unutmamak,

- Uluslararası hukuka aykırı göçmenlerin push-back uygulamasına son verilmesi,

- Göçmenlere karşı silah kullanmamak ve insanlık dışı davranmamak,

- Göçmenlerin inançlarına, ayrıca Avrupa ve insanlığın ortak değerlerine saygı gösterin.

Geçtiğimiz ay Türkiye, Yunanistan'ın mültecileri ve göçmenleri “geri ittiğini” ve ülkeye girenleri kötü muamele ettiğini kanıtlayan belgelere sahip olduğunu iddia etti .

Türkiye şimdiye kadar bu belgeleri halka açık hale getirmedi.

Not: Eğer göç sorunu iki ülke arasında artmaya devam ederse, Ankara'nın Atina'ya sığınma veya uluslararası koruma için uygun olmayanların hızlı bir şekilde sınır dışı edilmesiyle planını uygulamada nasıl yardım edeceğini çok az görebiliyorum . Plan, diğerleri arasında öngörülüyor, 2020 başlangıcında 10.000 kişinin sınır dışı edilmesi.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI