Bugun...
SİTEMİZDE VE PAYLAŞIMLARIMIZA YAPILAN YORUMLARA DİKKAT EDELİM


İsmail Anadolu Önce İman Sonra Vatan
fatihten@gmail.com
 
 

Yorumlarınızda kin, nefret ve ayrımcılık sucunu oluşturabilecek ("Rum-Ermeni-Kürt-Dinsiz, Gavur, Katil, Piç, Soysuz, Vatan haini, Terörist, gibi sözleri söyleyerek aşığılayarak , hakaret ederek ") söylemlerde bulunmayınız. Bu tür söz ve yorumlar Suçtur.

***

Sayfada paylaşım yapan, yorum yapan kişilere, kamu görevlilerine, siyasi parti liderlerine eleştiri sınırlarını aşarak hakaret etmekte suçtur.

***

Şikayet halinde bu tür yorumlarda bulunanlar hakkında dava açılabilir, daha da kötüsü SAYFAMIZ KAPATILABİLİR.

**

NEFRET SUCU

TÜRK CEZA KANUNU

Madde 122- (Değişik: 2/3/2014-6529/15 md.) (1) Dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret nedeniyle

Söylem ve eylemde bulunanlara

bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

HAKARET SUCU

TÜRK CEZA KANUNU

Hakaret Madde 125- (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (...) (1) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

(3) Hakaret suçunun;

a) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı,

b) Dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı,

c) Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle, İşlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

(4) (Değişik: 29/6/2005 – 5377/15 md.) Hakaretin alenen işlenmesi halinde ceza altıda biri oranında artırılır.

(5) (Değişik: 29/6/2005 – 5377/15 md.) Kurul hâlinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi hâlinde suç, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI