Bugun...
Türkiye, 1922 savaşı için Yunan tazminatını istedi


İsmail Anadolu Önce İman Sonra Vatan
fatihten@gmail.com
 
 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Pontiac Rumlarının soykırımının 100. yıldönümünü kutlayan uluslararası konferansta yaptığı açıklamalarda Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis'i eleştirdi.

Ankara, bir açıklamada Mitsotakis'in açıklamalarının “asılsız, yanlış, iftira ve tarihimizin pahasına düşmanca olduğunu” iddia ediyor ve konferansa “propaganda” diyor.

Dışişleri Bakanlığı, Türk milliyetçilerinin 1922'de Yunanlıların denize atıldığı sloganını benimseyerek şöyle yazıyor:

“Kurtuluş Savaşı sırasında Ege'ye düştüğünü unutmaması gereken Yunan liderliği, tarihiyle uyuşmak istiyorsa, Yunanistan’a Türklere tazminat ödemeye karar verdiği Lozan Antlaşması’nın şartlarını görmelidir. katliam ve yaptıkları acımasızlıklar için. ”

Konferansta konuşan Mitsotakis, diğerleri arasında Pontiac Rumlarının, Pontiac Soykırımının fedakarlığını tanımak için sürekli bir çaba olduğunu söyledi.

Ankara’ya cevaben, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Pazar günü yaptığı açıklamada, tarihi gerçekleri kabul etmesi yönünde çağrıda bulundu.

“Hakaret, tarihini kabul edemeyenlerin seçimi. Türkiye’nin daimi bozma çabası üzüntüye ve dolayısıyla onu açığa vurmaya neden oluyor ”dedi.

Yeni ham madde, Yunanistan ile Türkiye arasında, Libya ile yapılan “denizci sınırlar anlaşması” ndan ötürü öfkeli bir ifadenin değiş tokuşunun başlığına geldi.
Alıntı:keeptalkinggreece.com

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI