Bugun...
Bu Yasa İle Belediyelerin Gelirleri Gasp Ediliyor!


Misafir Yazar
balatfener@gmail.com
 
 

İYi Parti İstanbul Mv. Hayrettin Nuhoğlu'nun 30.01.2020 tarihli Genel Kurul Konuşması: 

Sayın başkan, değerli milletvekilleri; selamlarımı sunarak başlıyorum. 
    Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin 4'üncü maddesi üzerine konuşacağım. 
    Şehirlerin yaşanabilir ve sürdürülebilir olması için düzenli ve kontrollü yapılaşmanın sağlanması bir gerekliliktir. Bu amaçla uygulamada karşılaşılan bütün sorunların çözülebilmesi için ihtiyaç duyulduğunda yasal düzenlemeler yapmak zorunlu hâle gelmektedir. Bu teklifle uygulamalara yön verebilmek için coğrafi veri altyapısı konusunda düzenleme yapma ihtiyacı olduğu anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda hazırlanıp Komisyona, oradan da Genel Kurula böyle bir teklif gelmiş olsaydı memnuniyetle karşılar, gerekli katkıları vermeye çalışırdık ama böyle olmadı. 

Coğrafi veri altyapısı altında toplam 10 kanunda değişiklik yapılmak istenmektedir. Bu kanunların her biri ve her bir maddesi son derece önemlidir. Âdeta oldubittiyle geçiştirilecek bir durumla karşı karşıyayız ve bu kabul edilebilir durum değildir. 
Gecekondu Kanunu, Arsa Üretim ve Değerlendirilmesi Hakkındaki Kanun, İdari Yargılama Usulü Kanunu, İmar Kanunu, Kıyı Kanunu, Yapı Denetimi Hakkında Kanun, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu, Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanun ile İskân Kanunu gibi gerçekten çok önemli kanunlar üzerinde yapılmak istenen değişiklikler yeterli çalışma yapılmadan, yeteri kadar tartışılmadan ve bir mutabakat aranmadan Genel Kurula getirilmiş bulunuyor.

 "Biz yaptık oldu" anlayışı doğru bir anlayış değildir. Bu anlayış ülkeye bir fayda getirmiyor, kısa zaman sonra yeniden değişiklik yapılması kaçınılmaz oluyor. İşte buna en güzel örnek Kamu İhale Kanunu'dur, on yedi senede defalarca değiştirilmiştir. Böyle oldubittiler Türkiye Büyük Millet Meclisinin güvenilirliğini de sarsmakta, itibarını düşürmektedir. Üstelik, getirilen bu teklifin Anayasa'ya aykırılığı söz konusudur. Anayasa Mahkemesinin reddettiği bazı düzenlemeleri yeniden değişik kanunlar içine saklayarak Meclis gündemine getirmek gerçekten üzücü bir durumdur. 
    Diğer taraftan, torba kanun uygulamasına artık son verilmesini istiyoruz. Bu teklifte olduğu gibi, torbaya konulan kanun maddeleri dolayısıyla tali komisyon olarak Adalet ve Plan ve Bütçe Komisyonları devre dışı bırakılmıştır. Bu anlayış yasama organına gölge düşürmektedir. 
    Değerli milletvekilleri, gelelim Arsa Üretimi ve Değerlendirilmesi Hakkında Kanun'la ilgili, teklifin 4'üncü maddesine. Görüldüğü gibi "Coğrafi Bilgi Sistemleri" başlıklı kanun teklifinin 4'üncü maddesi arsa üretimi ve değerlendirilmesiyle ilgilidir. İşte torba kanun tam da böyle bir şeydir. Biz gene de görüşümüzü belirtelim: Bu maddede eksiklik ve muğlaklık söz konusudur, ecrimisil taksimi bizce sorunludur. Mahallî seçimlerde kaybedilen büyükşehir belediyelerinden intikam alma düşüncesinin bir ürünü olduğu kendini göstermektedir. Yerel yönetimlerin zayıflatılması öngörülmektedir. Doğru olan, ecrimisil taksiminde ilgili belediyelere en az yüzde 40'ın verilmesidir. Yüzde 30'unun genel bütçeye, yüzde 30'unun da Toplu Konut İdaresine gelir kaydedilmesi uygun olacaktır.
    Bu doğrultuda vermiş olduğumuz değişiklik önergemize destek verilmesini bekliyoruz. 
    Yüce Meclise bu vesileyle saygılar sunuyorum

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI