Bugun...
Böyle ADALET olur mu?


Özkan Mustafa Küçükkural SERBEST KÖŞE
kucukkural@gmail.com
 
 

Geçenlerde bir adamdan 100 bin TL değerinde bir mal alıp çek vermiştim.

Çeki ödemedim. Adam beni mahkemeye verdi. Duruşmada Hakim bana 5 bin öde yeter hesaplaşmış olursunuz. Dedi. Alacaklı ‘’Olur mu? Benden 100 bin aldı.’’ Dedi. Hakim olsun 5 bin öderse adalet yerini bulur.’’ Dedi.! Tekrar alacaklı;  ‘’Olur mu efendim?’’ Dedi. Hakim ; ‘‘Ben borçlunun ekonomik hakkını savunuyorum.’’ Dedi.!! Hakim devam etti ve ‘’Sana 100 bin TL öderse belki evini, arabasını ya da arsasını satmak zorunda kalır. Bu da O adamın ekonomik özgürlüğüne ZULÜM olur.’’ Dedi.

Adamın biri azmetti kastetti ve bir adamı öldürdü. Adama mahkemede hakim; ‘’ Tamam bu adamı içeri atın şu kadar yıl hapis yatsın.’’ Dedi. Ölenin eşi, evlatları, anne ve babası; ‘’Hakim efendi bu adam bizim oğlumuzun tüm yaşam haklarını elinden aldı. Siz ise bu adamın sadece şu kadar yıl sadece sokakta dolaşma hakkını elinden alıyorsunuz. Bu adaletlili mi.’’ Dedi. Hakim; ‘’Bu adam sizin oğlunuzun tüm yaşam haklarını elinden almış olabilir. Ben bu katilin yaşam hakkını savunuyorum.!! Dedi.! Maktülün ailesi; ‘’Bu nasıl bir adalettir??’’ Diye sordu.! Hakim; ‘’Ne yapalım ölenle ölünmüyor ki! Dedi.

Konuyu daha da uzun uzun yazabilirim lakin arif olan için yeter gördüm. Kalbini ve aklını batı değerlerine kiraya vermiş insanlara ne anlatırsan anlat. Onlar kendilerine ezberletilen içi boş ve kadim değişmez değerlerden alakası kesilmiş saçma kavramlar ile düşünmeye devam edecekler.

Birisi de. ‘’ Ama şu anda memlekette adalet yok olur da haksız yere biri asılırsa zulüm olmaz mı? Dedi.

Ben de derim ki! ‘’ Sen önce her yıl memlekette öldürülen 3500-4000 kişinin hakkını ve adaletini sağla biz de var sayılan ve belki de uygulamada gündeme gelebilecek 2-3 yanlış idamı düzeltmeye çalışalım.

Daha da önemlisi İDAM kanununun varlığı zaten sosyolojik, psikolojik olarak zaten uygulamaya geçmeden bir çok öldürme eylemini engelleyecektir. Tabidir ki hepsini engellemek imkansızdır.

Davar besleyenler bilirler ki bu davarların etrafına çit çekiilr ki her istediklerinde her istedikleri yere gitmesinler. Bu çit yüzde doksan işe yarar. Arada deli danalar çıkıp bazen bu çiti yıkıyorlar diye kimse bu çiti ortadan kaldırmaz. Yani İDAM denilen kanunun varlığı bile birçok vakaya engel olur.

Yok cezaların caydırıcılık hükmü geçerli değildir diyorsan, kolayı var tüm cezaları kaldıralım o zaman.

Neyse lafı yine uzattım kusura bakmayın. Ey insanoğlu son yüzyıldır sana ezberletilen içi boş kavramları bırak biraz AKLET. Zordur biliyorum akletmek. Hele aklını kiraya vermişler için çoook zordur.

Özkan Mustafa KÜÇÜKKURAL 21.10.2020

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI