Bugun...
İNANÇ eşit değildir ≠ İMAN


Özkan Mustafa Küçükkural SERBEST KÖŞE
kucukkural@gmail.com
 
 

Kamer Suresi 17. Ayet; ‘’Andolsun ki Kur’an’ı düşünülsün diye kolaylaştırdık. Düşünecek yok mu?’’ buyuruluyor.

Burada taklidi İmanımızı tahkiki İmana çevirmemiz mi isteniyor acaba??? Peki; taklidi imanımızı tahkiki imana nasıl çevirebiliriz.?? Ya da diğer tüm inanç sistemlerinden (Hristiyanlık, Musevilik, Budizm, Pozitivizm, Hinduizm, V.S.) ayrılmamızı sağlayan İMAN mertebesi nasıl sağlanır??
Yusuf Suresi 108. ayette geçen ''......Ben (insanları) Allaha (körü körüne değil) bir basıyret üzere da'vet ediyorum.....'' Cümlesindeki ''Basiret üzere'' ne demek.??
Acaba İnanç ve inanma sürecinin ötesinde İMAN etmek neyi gerektirir.?

Ziya Paşa '' Ayinesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz, Şahsın Görünür Rütbe-i Aklı Eserinde.'' tabiriyle ne anlatmak istiyor? Peki, biz ne diyoruz ve neler yapıyoruz?

Ankebût Suresi  2-3. Ayetler;  ‘’İnsanlar, denenip sınavdan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demekle bırakılacaklarını mı sanıyorlar?? Andolsun ki biz, onlardan öncekileri de sınamıştık. Allah, elbette doğru olanları ortaya çıkaracaktır; kezâ O, yalancıları da mutlaka ortaya çıkaracaktır.’’

Ez cümle; inandım demekle olmuyor demekki!
Şimdi herkes şöyle bir düşünsün bakalım?
- Güvenilir miyim? Tanıdıklarım veya beni tanıyanlar bana güveniyor mu?
- Kibirli davranıyor muyum? Bana itibar edilmesini bekliyor muyum?
- Ben dürüst müyüm? Yoksa olur olmaz menfaat gereği yalan söylüyor muyum?
- Cömert miyim? Ya da etrafta bu kadar ihtiyaç sahibi varken benim derdim sadece arabamın modelini nasıl yükseltirim mi?
- Yaptığım üç kuruşluk hayrı insanlar görsün ve duysun istiyor muyum?
- İsraf ediyor muyum? Şatafat için harcıyor muyum?
- Temiz miyim ve her şartta temizlik kurallarına uyuyor muyum?
Geri kalan soruları sizlere bırakıyorum. Siz kendinizi daha iyi bilirsiniz.
Bizler genellikle belirtilere (Semptomlara) bakarız, lakin o belirtileri veren hastalıkların gerçek sebebini pek düşünmeyiz.
Her belirtinin bir sebebi vardır.! Ve biz bilmekteyiz ki; bir şey sebebinden ayrılmaz.
Peki; yalan söylemenin, sözünde durmamanın, emanete riayet etmemenin, hırsızlığın arsızlığın, hainliğin, sebebi ne olabilir acaba?? Gerçekten Allah’a (C.C.) ve Peygambere iman eden bir adam bu söylediklerimizi ve dahi nicelerini yapabilir mi??
Kalbinde iman olan adamın davranışları olamaz ise mefhumu muhalefetinden bakıp bunları yapan adamda iman yoktur demek gayet net bir sonuçtur.
Demek ki neymiş: önce İMAN etmeliymişiz.!! Belirtilerle uğraşmayı bırakıp İman ne imiş önce onu öğrenmeliyiz. Peki kimden? Kitap, sünnet ve imanı günümüze kadar taşıyan kişilerden, öğretmenlerden-alimlerden. İman etmiş kişilerden. Kalın sağlıcakla. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI