Bugun...
Sorunların Temeli!!!


Özkan Mustafa Küçükkural SERBEST KÖŞE
kucukkural@gmail.com
 
 
Köylü ve Kentli arasında davranış farkları vardır.
Bu davranış farkları kültürel genlerinden gelir. Kültürü de belirleyen faktörlerden bazıları; inanç, ekonomi, ekoloji vs. bu davranışa yansır. 
Köylüde nesne (ev, araba, mal, mülk, hatta cep telefonu, ayakkabı vs. ) itibar vesilesidir. Sahip olduğu nesneler O'nu toplum içinde farklılaştırır. 
Köylü akrabasını her daim ve her şartta kayırır. Bu onun yaşamsal olmazsa olmazıdır. Köyde başka kimse yoktur. Ne yapacaksa onlarla yapar. 
Geniş fikirli değildir, dar alanda hesap yapar.
Gelecek hesapları yapamaz, en fazla yıl, ay, hatta gün hesabı onun için önemlidir. Beş, on, elli, yüz yıllık hesap yapamaz-yapmaz.
Din ve inanç anlayışı toplumsal kabul üzerinedir. Bu onu töleranssız yapar. Yani tutucu, yani gerçek anlamda "Muhafazakar" olur. Bilmediği gerçekleri, hakikatleri reddeder. Vs. Vs. Vs.
Bu davranış metodu şehre gelip üniversite okumasıyla değişmez. Onun çocuğunda, onun da çocuğunda hatta daha sonraki neslinde de değişmez. Bu davranış nesilden nesile aktarılır.
Çok az kişi kendini bundan sıyırabilir.!
Bugün Türkiye ve benzer toplumlarda yaşanan en büyük sıkıntı, köylü kentli davranış modeli farkıdır. Bu konu siyasi ve ideolojik anlayıştan muhaftır. Yani hangi siyasi ve ideolojik anlayışa sahip olursa olsun bu davranış metodu asla değişmez. ASLA.!!! 
Konu çook uzun ve ayrıntılı. Bugünlük bu kadar yeter. 
Dersin geri kalanını Rağmen Sahaf'ta öğrenebilirsiniz.
Hürmetlerimle
Özkan Mustafa KÜÇÜKKURAL 
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI