Bugun...
FARKI YOK


Şevket Atalay
msevketatalay@gmail.com
 
 

İstanbul'da son belediye seçimlerinde İstanbullular oy verirken ne düşünmüşlerdi? Niçin değiştirmişlerdi İstanbul'u yönetenleri? İstanbul'da beklenen değişim neydi?

Seçimlerin üzerinden bir yıl geçti. Bir yıldır bir başka parti, "her şey güzel olacak" diyen bir başkan yönetiyor İstanbul'u.

Yeni başkan 31 Mayıs günü verdi müjdeyi. Silivri'de belediyenin şirketi Kiptaş aracılığı ile 1.396 konut yapılacak ve dar gelirlilerle sağlıkçılara öncelik tanınarak oluşturdukları finansman modeliyle satılacakmış. İşte, budur. Farklı belediyecilik budur.

Yeni yönetimin yaptığı evler farklıymış, evlerde 5 m2 balkon olacakmış, mimarisi özelmiş, asansörleri daha ferahmış. Etrafı duvarlarla çevrili site gibi değil, sokakların olduğu mahalle gibi olacakmış. Arazinin % 40'ı yeşil alan olacakmış. Nasıl ama? Farkı fark ettiniz mi?

Size biraz da onların anlatmadığı bilgileri vereyim projeyle ilgili, sonra düşünelim. Yapacakları yer Silivri'den Tekirdağ'a doğru giderken yolun kuzeyinde eski yönetimin başladığı 1.513 konutluk Kiptaş Silivri 3.etabın arkasında. 60 dönüm civarında (civarında diyorum zira Kiptaş'a üç kere sordum arsa büyüklüğünü söylemediler), hemen doğusunda atölyelerin olduğu bir tarla. 60 dönüm arsaya yapılacak inşaat toplamı 150.000 m2 civarı. 1.396 konut ve 51 dükkan için yapılacak otopark sayısı ise sadece 641. Bir konutta ortalama 4 kişi yaşayacak desek, Silivri nüfusuna yaklaşık 5.000 kişi daha eklenecek.

Bu mudur kenti planlamak? 1980 yılında 50.000, 2000 yılında 110.000, 2020 yılında 200.000 olan nüfusuna yeni nüfus mu eklemek gerekiyor Silivri'yi kalkındırmak, çağdaşlaştırmak için? Silivri'nin bu nüfus artışına mı, yoksa Silivri merkezinin 60 yıl önce açılmış şehir içi yollarının büyütülmesine mi ihtiyacı var? Silivri'yi geliştirecek  olan konut mudur, tarım ve hayvancılık mıdır?

Bu mudur sosyal demokrat belediyecilik? Konuta açtığınız topraklar ülkemizin en bereketli toprakları. Buğday eksen, ayçiçeği eksen Türkiye'nin en yüksek verimini alacağın topraklar onlar. Silivri'nin etrafı zaten felaket olmuş, mantar gibi derme çatma fabrikalar dolmuş. Sahilleri desen yazlık sitelerle kuşatılmış.

Oy verenlerin sizden beklediği hiç değilse Silivri'yi Çatalca'yı bu vahşi beton çılgınlığından korumanızdı. Önceden izin verilmiş organize sanayi bölgelerinin dışında yeni fabrikaların tarım hayvancılık yapılacak tarlalara yapılmasını engellemenizdi. Daha önce yapılmış olanların doğaya kirli atıklarını atmalarını önlemenizdi. Yönetimde olduğunuz bir yılda ne önlem aldınız fabrikaların kirli atıkları konusunda?

Ama bunlar normal olmalı, ne de olsa çocukluğunuzdan beri babanızın şantiyelerinde betonla büyüdünüz.

Gördük ki, farkınız yokmuş seçilemeyen eski yönetimden. Beton sevdası sizde de şehir sevdasının önündeymiş.

Sayın İmamoğlu, gelin bu sevdanızdan vazgeçin. İstanbul'un nüfusunu arttıracak projeler yapmayın. Belediyecilik beton ve asfalttan ibaret değildir. İstanbul'un yeni konuta, yeni nüfusa değil, yeşile ihtiyacı var.

İstanbul ancak nüfus olarak küçülürse büyür.

İstanbul küçülürse Türkiye büyür...

03.06.2020 - M. Şevket Atalay     

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI