Bugun...


Yeni Türkiye Buradan Yönetilecek
Şimdi Başkanlık Zamanı, Evet Ama Aklımıza "600 milletvekili ne yapacak?" sorusu gelmesi kadar doğal bir durum Bu soruya verebilecek bir cevabız yok. Görünen durum, ekiller meclise uğramadan maaşlarını alacak, bölgelerine gidecek, bol bol resim çektirip, "yan gel osman" yatacak.

Yeni Türkiye Buradan Yönetilecek
+ -

Yeni sistemde en çok çalışan Saray ekibiyle beraber Başkan Recep Tayyip Erdoğan olacak. 

Ne diyelim kendi istedi.

Melih Aşık konu ile ilgili bazı tespitlerde bulunmuş, Şöyle;

"Yeni dönemde Türkiye büyük ölçüde Cumhurbaşkanlığı kararnameleri CBK ile yönetilecek... 
Getirilen hüküm şöyle:

“Cumhurbaşkanı yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilir.”

 Bunun bir istisnası var:
Cumhurbaşkanı “Temel haklar, kişi hakları ve ödevleriyle siyasi haklar ve ödevler” alanında kararname çıkartamaz.

Değerli Hukukçu Hikmet Sami Türk “Anayasa’ya Aykırı Anayasa Değişiklikleri” adlı kitabında pek tartışılmayan bir noktaya dikkati çekiyor.

Anayasa’nın ikinci kısmında yer alan “Sosyal ve ekonomik haklar ve ödevler”istisna olarak sayılmadığına göre Cumhurbaşkanı bu alanlarda da kararname çıkarabilecektir. “Ailenin korunması ve çocuk hakları”, Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi”, “Çalışma ve sözleşme hürriyeti”, “Toplu iş sözleşmesi grev hakkı ve lokavt”, ”Sağlık çevre ve konut” “Gençlik ve spor”, “Sosyal güvenlik hakları”, “Sanatın ve sanatçının korunması” vs. Cumhurbaşkanı’nın kararname yetkisi içine giriyor.

Kararname Cumhurbaşkanı’nın tek imzasıyla çıkıyor ve Meclis’e uğramadan yürürlüğe giriyor.

Kararnamelerin Anayasa’ya aykırılığı halinde AKP ve CHP ile 120 milletvekili imza toplayarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilir. Ancak oradan ne kadar sürede, ne karar çıkar? Meçhul...

Yeni dönemde Cumhurbaşkanı’nın tek imzası kanun hükmünde oluyor, Meclis’in ne itiraz, ne soru sorma yetkisi bulunuyor..."

Zaten, ”Sağlık çevre ve konut” konusundaki yetlkilerin gereğini yapması başkanımızın oldukça zamanını alacak, Çünkü, Yerel seçimler sonrası  ülkenin en faal sektörü Konut ve sağlık alanlarında olacak, 16 milyon konutun yenilenmesi oldukça zahmetli olacağa benziyor, Ayrıca şehir hastahaneleri, Çevre düzenlemeleri Başkan RT. Erdoğanın mesaisine oldukça yoğunluk getirecektir
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI