Bugun...


Beşiktaş Karanfilköy'e Dönüşüm kararı
Ve Beklenen oldu AKP-CHP anlaştı İBB meclisindeiki parti işbirliği ile Beşiktaş Akatlar mahallesinin bir bölümü olan Karanfilköy RANTa tevil edildi. İBB Meclis Kararında sudan sebepler gerekçe gösterildi

Beşiktaş Karanfilköy'e Dönüşüm kararı
+ -

1940'lı yıllarda gecekondu yöntemiyle imara açılan Karanfilköy, Özal dönemi Tapu-Tahsis belgesi aldığı halde, Boğazı görmediği halde, "Boğaz Öngörüm kanunu" kapsamına sokularak ruhsatlı yapılaşmaya izin verilmedi. 

Yıllardır süren davalar "Geçmişteki müktesep hak" gözardı edilerek" kaybedildi.

Şimdi birçok ilçede gördüğümüz gibi Akp-Chp işbirliği ile alınan kararlarla varandaş mağdur ediliyor. 
mevcut İstanbul'un en az %50'si Tapu-Tahsis belgesi ile ruhsatlı yapılaşmaya açıldığı halde, Bu arada Boğaz öngörünümümdeki binlerce hektar orman alanı yasalara aykırı yapılaşmaya açıldığı, göz yumulduğu halde, Buradaki asırlık gecekondulara göz açtırılmadı.


Uzun zamandır İBB ve hükümetin her parsele bir daire modeli ile ikna etmeye çalıştığı Karanfilköyde nasıl bir dönüşüm uygulanacak merak ediliyor, Chp Karanfilköyde seçmenine ihanet ederek mülk sahiplerini iktidarın insafına terk etti.

Lüks semtte kentsel dönüşüm başlıyor!

İstanbul'un lüks semti Etiler'in bitişiğinde bulunan Karanfilköy'ün kentsel dönüşümü için AK Parti ve CHP grupları anlaştı. Karanfilköy'ün kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle ilgili karar, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oybirliğiyle geçti

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İBB'nin Beşiktaş Karanfilköy ile ilgili olarak hazırladığı kentsel dönüşüm planını dün görüştü. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor, meclis gündemine sunuldu.

Mehmet Demirkaya'nın haberine göre, İBB Meclisi raporla ilgili yapılan oylamada, AK Parti ve CHP gruplarının anlaşması sonucu Karanfilköy'ün kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle ilgili kararı oy birliğiyle kabul etti.

Etiler ve Akat mahallelerinin kuzeyinde, TEM Otoyolu'nun kenarında yer alan Karanfilköy, yaklaşık 200 bin metrekare büyüklüğünde ve İBB'nin mülkiyetinde bulunuyor. Arazi üzerinde 628 bina, 623 konut birimi, 81 işyeri bulunuyor. Ayrıca arazi üzerinde bir cami, sağlık ocağı ve Beşiktaş Belediyesi'ne ait bir de garaj da yer alıyor.

RAPORDA NE VAR?

İBB Meclisi'ne sunulan raporda şu ifadeler yer aldı: "Karanfilköy Mevkiinde bulunan alanın zemin yönünden yerleşime uygun olması, alan için afet riskini ortadan kaldırmamaktadır. 1940'lı yıllarda İstanbul'a başlayan yoğun göç sonucunda işgalli yapılaşma başlamıştır. Alanda bulunan yapıların 1999 depreminden önce inşa edilmiş ve yürürlükte bulunan yapı denetimi yönetmelik şartlarını sağlamamaktadır. Yapıların malzeme ve yapım kalitesi açısından iyi durumda olmadığı görülmektedir."

Raporun sonuç bölümünde İstanbul Büyükşehir belediyesi ile  CHP'li Beşiktaş Belediyesi'nin çalışmaya ilişkin iş birliği vurgulanarak, "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı ilan edilmesi, gerekli her türlü analiz, tasarım, proje, plan benzeri çalışmaların, uygulamaların yapılması, yapılacak her türlü işlemlerin ilçe belediyesince yürütülmesi için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne havalesi hususuna onayınıza arz olunur" ifadelerine yer verildi.
Kaynak: Fatihhaber

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI