Bugun...


Elde kalan Konutlar Böyle Eritilecek
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yapımı devam edenlerle birlikte 2 milyona varan konut stokunu eritmek için Emlak Bank’ın devreye sokulacağı bir formül üzerinde çalıştığı bildirildi. İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ELİNDE YIĞILAN VE MÜTEAHHİTLERİ EKONOMİK ÇIKMAZA SOKAN ÜLKESEL KRİZİ AŞMAK İÇİN YÖNTEMLER ARANIYOR. TOKİ ve özel sektör ellerindeki stok yapıları eritmek için Seçimden sonra hız verilecek olan Kentsel Dönüşüm projelerine umut bağlamış durumda

Elde kalan Konutlar Böyle Eritilecek
+ -

Dünya’nın haberine göre, bu ay açıklanması beklenen yeni paketle sektördeki konut stoku için varlık havuzu oluşturulacak. 

Havuz Emlak Bank bünyesinde kurulması planlanan fona eklenecek.rnrn rnrnrnBuna göre konut stokları bu fon üzerinden sukuk (faizsiz bankacılık ilkelerine uygun menkul kıymet) ya da tahville menkulleştirilerek,  çeşitli kampanyalarla tüketiciye sunulacak.

Bakanlık stoklarla ilgili bilgi topluyorrnİstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın böyle bir çalışma içinde olduğunu doğrulayarak, “Bakanlık bu konuda elimizdeki stoklarla ilgili bizden data topluyor. Ondan sonra bir dağılım yapılacak” dedi.

Sabit ya da değişken faiz‘Varlığa veya ipoteğe dayalı menkul kıymetler tebliği’ne göre  gayrimenkul yatırım ortaklıklarının portföylerindeki gayrimenkullerin satış veya satış vaadi sözleşmelerinden kaynaklanan senetli alacakları bankalar tarafından sabit ya da değişken faiz ödemeli olarak ihraç edilebiliyor.

Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine göre, bu menkul kıymetler ilgili borsalarda işlem görebiliyor. Halka arz edilecek bu menkul kıymetlerin en az bir yetkili derecelendirme kuruluşu tarafından derecelendirilmesi ve derecelendirme notuna bilgilendirme dokümanlarında yer verilmesi gerekiyor.

Varlığa dayalı menkul kıymetler, 2007-2008 döneminde ABD’de başlayarak dünyaya yayılan küresel krizin temel nedenlerinden birisi olarak değerlendiriliyor.

İpoteğe dayalı menkul kıymetler ve onlara dayalı türev kağıtların krizin öncelikli çıkış noktası olarak görülüyor.
Kaynak: Sivil Hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

MEDYADA DURUM TESPİTİ
07-11-2018 08:52:00

Konutta 3,5 yıllık stok biriktiği belirtiliyor.

Sektör temsilcilerine göre KDV oranlarının yüzde 18’den 8’e, tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesinin yanı sıra konut kredisi faizlerinin de yüzde 1’e düşürüleceği açıklaması, konut satışlarını artırarak stoğu eritecek.

Konut alımlarında faiz indirimine kamu bankalarının öncülük edeceğine dikkat çeken Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “Bu gelişmeler konut sektörü açısından sevindirici. Nitekim halihazırda ülkemizde 3,5 yıllık stok birikmiş durumda” yorumunu yaptı.

Coldwell Banker Türkiye’nin Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden birinci el satış konut üretimi ve satışı üzerinden yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’de 3,5 yıllık konut stoğu bulunuyor. Bu stok verisini değerlendiren Gökhan Taş, "Çünkü 2013 yılında 840 bin daire için iskan alındı ancak 530 bin daire satıldı; aradaki fark 310 bin. Bu fark 2014’te 490 bin, 2015’te yaklaşık 300 bin, 2016’da yaklaşık 370 bin, 2017’de yaklaşık 670 bin olarak gerçekleşti. Yani toplamda 2 milyon 130 bin konut stoğundan bahsediyoruz. Son 5 yıl 1. el konut satış ortalamasına baktığımızda 590 bin adet/yıl konut satıldığını görüyoruz. Bu da 1 Ocak 2018 itibariyle yeni inşaat ruhsatı verilmeyeceği varsayımı gerçekleşse dahi 3,5 yıllık 1. el konut stoğundan bahsediyoruz." açıklamasında bulundu.

Bu noktada hükümetin attığı adımların önemli olduğunu kaydeden Taş, alınan önlemleri şöyle değerlendirdi:

"2017’de 1 milyon 409 bin konut satışı ile rekor kırıldı. Bunda elbette Emlak Konut GYO öncülüğünde başlatılan 240 ay vade gibi ilk olma özelliği taşıyan kampanyaların olumlu etkisi oldu ancak asıl etki tapu harcında indirim, KDV’de indirim ve damga vergisinden muafiyet gibi yasal düzenlemelerle geldi. Sektörün bu yıl içinde beklentisi bu yöndeydi. Alınan kararları bu anlamda olumlu karşılıyorum."

KONUT FİYATLARINDA ALIM GÜCÜ DİKKATE ALINMALI

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin (İNDER) yakın zamanda gerçekleştirdiği araştırmaya da dikkat çekerek, “Türkiye’de konut ihtiyacı olan kesimin yüzde 85’inin gelir seviyesi orta ve ortanın altında. Veriler, bu kesimin ağırlıkla iki kişinin çalıştığı ve aylık gelirlerinin yaklaşık 6 bin lira olduğu hanelerden oluştuğunu gösteriyor. Bu ailelerin konut için ayırabilecekleri aylık asgari miktarın 2 bin lira civarında olacağını varsaydığımızda alabilecekleri brüt 70 -75 metrekarelik dairenin metrekare satış fiyatı 2,5 ila 3 bin lira arasında olması gerekiyor. Bu fiyatlardan konut satılabilmesi için üretimde arsa girdisinin ise metrekare başına 250 – 500 TL civarında olması gerekiyor” dedi.

Taş, bu kesime dönük üretim yapıldığında 4.5 yılda ilk elden satılan konut miktarının 3 milyon 6 bin yerine 4.5 milyon olabileceğine dikkat çekti.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI