Bugun...


İyi parti seçimlere nasıl katılıyor
Genel Başkan Meral Akşener; “İYİ Parti'nin seçimlere katılmak için bütün koşulları yerine getirdiği tarih 10 Aralık 2017'dir. Buna göre partimiz 10 Haziran 2018 tarihinden sonra yapılacak bütün seçimlere yasal olarak katılma hakkına kazanmıştır.

İyi parti seçimlere nasıl katılıyor
+ -

İyi Pariti’nin 24 Haziran 2018’de yapılacak seçimlere katılacağı resmen açıklandı.

son günlerde ortaya atılan Belirsizlik beyanlarının anlamı neydi?

Sanıyoruz bu bir nabız yoklamaydı, Yandaş ve yetkililerin "İyi parti Nisanda son kongresini yaptı, Ekim ayından önceki seçimlere giremez" gibi söylemlerin amacı neydi?
Halbuki iyi parti yurt genelinde %70'leri geçen örgütlenmesini ve kongresini Aralık 2017 tarihinde tamamlamıştı ve  ” İyi Parti 10 Haziran 2018’den itibaren yapılacak tüm seçimlere katılma hakkını kazanmıştı"

Sanıyoruz bu bir nabız yoklamasıydı, Yoğun itiraz gelince yetkili/yetkisiz kişiler ağız değiştirerek "Aslında giremezdi ama!" gibi gerekçeyle cümleler kurarak, Ak partinin iyi partiye kıyak yaptığı, Bazı eksiklerini görmezden gelerek Demokrasi yara almasın gibi hümanits, demokrat tavırlara büründüler.

TÜRKİYE HUKUK DEVLETİDİR

Türkiye gerçekten Ortadoğu ülkesi değil, Bilhassa internet imkanlarından sonra gerektiğinde demokratik haklarını korumada en demokrat toplumlardan daha fazla ceratli ve gereğini özgürce ortaya koyabilen bir millet olduğunu görüyoruz.
Batı belkide, Bu özelliğimiz nedeniyle AB içinde pasif kalmayacağımızı düşünerek ipe un sermeye devam ediyor.

DÜN İYİ PARTİDEN YAPILAN AÇIKLAMA

İYİ Parti Genel Sekreteri ve parti sözcüsü İzmir milletvekili Aytun Çıray tarafından yapılan yazı açıklamada şunlar kaydedildi;

1. Yeni kurulmuş bir partinin seçimlere katılma yeterliliği asla bir yorum meselesi değildir. Doğrudan doğruya ilgili yasanın hukuki şartlarını yasal süreçler ve sınırlamalar içinde yerine getirmekle ilgilidir.

2. Mevcut yasalarımızda söz konusu hukuki şartlar, yasal süreçler ve sınırlamalar, siyasi partilerin seçimlere katılma koşullarını belirleyen 2820 sayılı siyasi partiler kanununun 36. Maddesinde belirlenmiştir.

3. İlgili 2820 sayılı kanunun “siyasi partilerin seçimlere katılması” başlığını taşıyan 36. Maddesi “siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye büyük millet meclisinde grubu bulunması şarttır. Bir ilde teşkilatlanma, merkez ilçesi dâhil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilatlanmayı gerektirir” hükmünü getirmiştir. Yani bir siyasi partinin seçimlere katılabilmesi için 81 ilin yarısında yani 42 ilde teşkilatlanmış olması gerekmektedir.

4. Aynı hüküm 298. Sayılı yasanın 14. Maddesinin 11. Fıkrasında da aynen tekrarlanmıştır. Buna göre “ siyasi partilerin milletvekili genel ve ara seçimlerine belediye başkanlığı ile belediye meclisi, il genel meclisi üyelikleri genel ve ara seçimlerine katılabilmeleri için illerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye büyük millet meclisinde guruplarının bulunması şarttır.”

5. İYİ Parti Başkanlık Divanı İYİ Parti’nin ilgili yasalardaki hukuki şartları yasal süreçler ve sınırlamalar dâhilinde tamamen, yani hiçbir yoruma tabi tutulamayacak bir kesinlik ve açıklık içinde eksiksiz olarak yerine getirmiştir. İYİ Parti’nin hukuksuzluğun adeta kural haline getirildiği izleniminin bir alışkanlığa dönüştüğü bir siyasi vasatta dahi seçimlere girmesinin engellenebileceği düşünülemez. Çünkü Partimizin seçime katılmanın tüm hukuki şartlarını yerine getirdiği Yargıtay cumhuriyet başsavcılığının kayıtlarına geçmiştir. Yani en yüksek yargı kurumunca tescillidir.

6. Sonuç olarak İyi Parti Başkanlık Divanı, İYİ Parti’nin seçimlere katılmak için bütün yasal koşulları yerine getirdiği 10 Aralık 2017 tarihinden altı ay sonra yani 10 Haziran 2018 tarihini izleyen her seçime katılabileceği gerçeğinin her türlü tartışmanın ötesinde olduğunu deklare eder. Bu konuda şüphe uyandırmaya çalışanlar, Başkanlık Divanımıza göre, ya korku dağları bekler sözündeki kadar büyük bir korkuya düşmüş olanlardır veya milletimizin zihnini bulandırmaktan medet umacak kadar acizlik içindedirler. Bu iki grubun ortak özelliği tutumlarının iyi niyetli olmaması ve Türk milletinin iyiliğine hizmet etmemesidir.

SON AÇIKLAMALAR ÖNCESİ KİMLER NE DEMİŞTİ

Meral Akşener, İyi Pariti’nin 24 Haziran 2018’de yapılacak seçimlere katılmak için şartları yerine getirdiğini söyledi. Meral Akşener, ” İyi Parti 10 Haziran 2018’den itibaren yapılacak tüm seçimlere katılabilir” dedi. YSK Başkanı Sadi Güven ise, “İYİ Parti seçimlere girebilir mi, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. İYİ Parti’nin durumu incelenir” dedi.
-------------------
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, İyi partinin 24 Haziran seçimlerine katılıp katılamayacağını ben bile bilmiyorum.
---------
İYİ Parti’nin 10 Aralık 2017’de düzenlediği “1. Olağan Kurultay” bu bakımdan bir şey ifade etmiyor; kanunda öngörülen teşkilat sayısına ulaştıktan sonraki büyük kongresinin tarihi 1 Nisan 2018.

Dolayısıyla “İYİ Parti, Ekim 2018’den önce yapılacak olan bir seçime katılamaz” denebilir, evet.Böyle demek şart değil ama. Münasip de değil.
Hakan Albayrak
---------
Bu çerçevede seçime girmek için yasalarla belirlenmiş koşulları taşıyan tüm aday ve partilerin 24 Haziran'da sandıkta seçmenin karşısına çıkmasından yanayız. 
Dolayısıyla bu süreçte birileri kendi hazırlıksızlıklarını, kendi eksiklerini bize fatura etmeye kalkışmasın.
AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal
------------
İYİ PARTİ SEÇİME KATILACAK MI

Siyasi partilerin hangi şartlar altında seçime katılacağı hususu Siyasi Partiler Kanunu’nda 36. maddede, 298 sayılı kanunun 14/11’de yazılı. Bizim bu konuda içtihatlarımız da var, internet sitemizde yazılı. 
Siyasi Partiler Yasası’nın 36. maddesi “Siyasi partilerin seçimlere katılması”nı düzenliyor. Bu maddede, “Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması şarttır” düzenlemesi yer alıyor. 
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI