Bugun...


Fatih ilçesi İmar barışı kanununda YOK
Bütün Türkiyede hayata geçirilecek olan İmar barışı Affı, Dünyanın en pahalı iki yeri Boğaziçi ve Fatihte Uygulama dışında bırakıldı. 15 Yıldır Af umudu ile göz yumulan Kaçak oteller ve diğer yapılar tamamı yıkılarak imara uygun hale getirilecek.

 Fatih ilçesi İmar barışı kanununda YOK
+ -

Fatih'in kaçaklarını üzecek bir haber..

Bu Hafta TBMM'si gündemine getirilmeye çalışılan "İmar Barışı Affı" Boğaziçi öngörünümü ile Tarihi sur içi Fatih ilçemizi kapsamıyor.

TBMM Genel Kurulunda, "Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere dini bayramlar öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, üniversitelerden kaydı silinenlere af" gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı yasalaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki İmar Affı konusunda basına açıklamalar yaptı.
Özhaseki; Tarihimizde 12 ayrı İmar Affı Kaçak yapılaşmayı önleyemedi, Şimdi çıkarılacak yasa ile geçmişe sünger çekecek, Gelecek için Kaçak yapılaşmaya ağır cezalar getireceğiz, Bu imar barışı neticesinde hazinemize 50 milyar TL girecek, Biz bu para ile belediyelerimize sıfır faizli kredi vererek şehirlerin yeniden düzenlenmesini sağlayacağız dedi.

Şehir plancısı Henri Prost projeleri ile Osmanlı tarihi yok sayılarak Roma-Bizans tarihi değerlerinin önünü açan yeni şehir planı 8500 yıllık, üç imparatorluğa başkentlik yapmış, Muhteşem İstanbulun tarihi kimliği büyük darbe aldı.
Vatan, Millet, Fevzipaşa, Ordu, Atatürk ve Kennedi caddeleri şehir ulaşıma açılırken, Tarihi şehir imalathaneler, Fabrikalar, Depolar, Toptancılar tarafından işgal edildi, Yerleşik Nüfus yerini işyerlerine terk etti. 180 binlerde olan Eminönü 30 bine geriledi, Fatih nüfusuda 420 binlerde can çekişiyor. TOKİ, İBB ve Fatih belediyesinin hayata geçirmeyi planladığı projeler sonucu tarihi Sur içinin yerleşik nüfusu 50-75 bin arasına inmesinden endişe ediyoruz. Çünkü düşünülen bütün projeler Otel ve Rezidanslardan oluştuğunu görüyoruz.
Son 15 yıldır Fatih ilçemizde belediyemiz "kaçak yapılaşmayı" adeta teşvik etti, Eski mülk sahiplerine çici çaktırmazken, Birilerinin tarihi mahallelerde çok katlı betonarme binalar dikerek ilçeyi oteller şehri haline getirdiğini görüyoruz.

Hükumetin ve Belediyelerimizin Fatih üzerindeki Rantsal düşünceleri değişmemiş olacakki, TBMM gündeminde bekleyen "İmar Barışı affı" kapsamına ilçemiz alınmadı.
İmar affı vaadli Kaçak yapılaşmayı teşvik edenler şimdi bu kaçak binaları ne yapacak dersiniz.
on yıldır şahit olduğumuz gelişmeleri takip ederek, Tarihi söylentileri ev uygulamaları günümüze devşirdiğimizde ortaya çıkan gerçek Fatih Sur içi İmar plan notlarına geçtiği gibi "Turizm-Ticaret-Konakmala" alanı olarak yerleşik nüfusun barınacağı konuttan mahrum kalacaktır.
Mülkü dönüşüm-Yenilemeye giren herkes Mücavir alan dışında verilecek dairelere "Borçlanarak" gitmeye mecbur kalacak.

Ve Tarihi sur içi 450 milyonluk Ortodoks aleminin Hac merkezi şeklinde yeniden dizayn edilerek, Dini turizm merkezi haline getirilecek. Bu esnada Fener patrikhanesi BM, ABD, AB, NATO'nun bize dayattığı (Yeni Roma) Özerk devleti kurulabilir, Sur içi bu devlete devredilebilir diye Haklı endişelerimiz var.

Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız; ruhsata, eklerine, imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce inşa edilen yapılar için Yapı Kayıt Belgesi verilebilecek. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili alınan yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek.

Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden inşa edilmesine veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak. Yapının ve arsasının mülkiyet durumu, Yapı Kayıt Sistemi'ne yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

İstanbul Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi ile Tarihi Yarımada içindeki bazı alanlar kapsam dışında olacak.

Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerlidir. Yapı Kayıt Belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanır. Yapının depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğundadır.

TBMM İNDE İMAR AFFI KONUŞMALARI TUTANAKLARDAN

Bütün yönleri ile imar barışı kanunu için tıklayınızHABER VİDEOSU

Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

ekrem duman
22-05-2018 11:23:00

İmar barışının detayları netleşti. Peki, söz konusu imar barışı neleri kapsıyor? İmar barışı, imar affı mıdır? İşte 17 soruda imar barışı..

Hafta sonu gezilecek 10 proje 5 site!
Son günlerde halkın ve Meclisin gündeminden düşmeyen imar barışı düzenlemesinin detayları netleşiyor. Bakanlar Kurulu'nda görüşülen kanun tasarısının yürürlüğe girmesi halinde yaklaşık 15 milyon bina imar barışından yararlanabilecek.

Peki, söz konusu imar barışı neleri kapsıyor? İmar barışı, aslında bir imar affı mı? İmar barışından hangi vatandaşlar nasıl yararlanacak? İşte son haliyle imar barışı detayları..

1- İmar barışı nedir?
İmar barışı uygulaması, iskânsız yapıların belli bir harç karşılığında kayıt altına alınarak iskân verilmesi ve bu gelirin dönüşüm projelerine finans sağlaması amacıyla getirilen bir düzenleme.

2- İmar barışı, imar affı mı? 
Başbakan Binali Yıldırım'ın imar barışı düzenlemesi ile ilgili yaptığı açıklamalara göre, bu bir af değil. 

3- İmar barışının imar affından farkı ne?
"İmar affı olsa, artık bu hakkı aldıktan sonra istediği gibi yıkar yapar kat fazla atar, sınırları geliştirir, emsalini değiştirir." şeklinde açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, bunların olmadığını, kayıt altına alınan binada aboneliklerin alınabileceğini, ancak yıkıp yeniden yapımın söz konusu olması halinde emsal neyse mevcut kuralların geçerli olacağını söyledi. 

4- İmar barışının vatandaşa ne yararı var?
İmar barışı kapsamında çürük olmayan, iskânsız yapılar kayıt altına alınarak iskân verilecek. Su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek. Yargı ve belediyelerdeki iş yükünün azaltılabilmesi için alınmış yıkım kararlarından ve tahsil edilmeyen para cezalarından vazgeçilecek. 

5- İmar barışından hangi yapılar faydalanabilecek?
31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılmış yapılar için imar barışına başvurulabilecek ve Yapı Kayıt Belgesi alınabilecek.

6- İmar barışı ile kat mülkiyeti alınabilecek mi?
Yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, maliklerin yarısının muvafakatinin bulunması halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecek.

7- İmar barışından sonra ev krediye uygun olacak mı?
Yapı Kayıt Belgesinin ve maliklerin yarısının muvafakatinin bulunması halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilmesinin ardından söz konusu ev krediye uygun olacak.

8- İmar barışı için nereye başvurulacak?
İmar barışı için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara başvurulabilecek.

9- İmar barışında son başvuru günü zaman?
İmar barışı için son gün 31 Aralık 2018 olarak belirlenmiş olup, bu tarihe kadar başvuru yapılabilecek.

10- İmar barışı için ne kadar ödeme yapılacak?
Yapılan tespit sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde üç oranında kayıt bedeli alınacak. Ancak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis işlemi için bedelin iki katı ödenecek.

11- Bina, Hazine arazisi üzerindeyse ne olacak?

 
Hâzineye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazlar Bakanlığa tahsis edilecek. Yapı kayıt belgesi sahipleri ile bunların kanunî veya akdi haleflerinin talepleri üzerine taşırtmazlar Bakanlıkça rayiç bedel üzerinden doğrudan satılacak. Bu durumda elde edilen gelirler bu maddenin ikinci fıkrasına göre genel bütçeye gelir kaydedilecek. 

12- Yapı Kayıt Belgesi ne zamana kadar geçerli olacak?
Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak.

13- Yapı Kayıt Belgesi alınan yapı yeniden inşa edilirse ne olacak?
Yapı Kayıt Belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanacak. 

14- Yapı Kayıt Belgesi riskli binaya alınabilecek mi?
Yapının depreme dayanıklılığı hususu malikin sorumluluğunda olacak.

15- İmar barışı ne zaman çıkacak?
Kamuoyunda açıklandığı günden bu yana ilgiyle karşılanan İmar barışı düzenlemesinin yer aldığı Kanun Tasarısı, Bakanlar Kurulu’nda dün kabul ediledi. Kanunun önümüzdeki haftalarda yasalaşması bekleniyor.

16- Tasarıda Hâzine tarım arazileriyle ilgili neler var?
İmar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hâzineye ait tarım arazilerini en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kullandığı 31 Aralık 2017 tarihinden önce Bakanlıkça tespit edilen ve başvuru tarihi itibarıyla kullanımlarının halen devam ettiği belirlenen kullanıcılarından; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde bu arazileri doğrudan kiralamak için başvuruda bulunanlara, ecrimisil borçları bulunmaması şartıyla, cari yıl ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden on yıla kadar doğrudan kiralanabilecek.

17- Tarım arazileri kiracılara satılacak mı?
Kira süresi içerisinde kira ödemelerini düzenli şekilde yerine getirdiği tespit edilen ve talepte bulunan kiracıların kira süresi tekrar uzatılabilecek veya bu araziler kiracılara doğrudan satılabilecek.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI