Bugun...


Tarihi Kimliğimiz Ranta havale
Bir-İki asırdır Dünya kültür başkenti İstanbul Tarihi yarımada ve Galata, Haliç sahilleri ne büyük ihanetlere şahit oldu. Şimdi 5-10 metreyi geçmeyen haliç'in tabanındaki 60 metrelik çamuru temizleme derdindeyiz. Ya Haliç'e bakan sahillerimizin Otel, Yat limanı, Modern turistik tesislerle doldurulmasına ne diyeceğiz.

Tarihi Kimliğimiz Ranta havale
+ -

Dünyanın yaşayan en eski tersanesi, Tersane-i Amire otel ve yat limanı olması çeşitli sivil toplum kuruluşlarının hukuki ve eylemsel müdahaleleri ile hayata geçirilememişti.

15 Temmuz Hain darbe girişimi sonrası Türkiye olarak hayatımız çok değişti, OHAL uygulamaları pratik devlet yönetimini getirdi, Birçok evrensel hak askıya alındı.

Kısa adı Haliçport olan,  "Tersane-i Amire, camialtı tersanesi, Taşkızak tersaneleri" turizm merkezi yapılması amacıyla Turizm-Otelci Fettah Tamince tarafından 49 yıllığına kiralandı. 

Tarihi misyonu, Yerli ve Uluslararası sözleşmeler böyle bir eserin Otel-Yat limanı-Eğlence merkezi olmasına izin vermiyordu, Bu günlere kadar atıl bırakılan söz konusu tersanelerin dönüşümünde tepkilerin kırılması için şimdi yeni bir söylem geliştiriliyor (Avrupa’nın en büyük Bilim Merkezi) yapıyoruz başlığı ile sergi faaliyetleri, fulû projeler ilan ediyorlar. Herkes biliyorki bunlar olayın vehametini gizlemek için yapılankamuflajlar. Haliç Tersaneleri yaşatılmak istenmiyor, Şehir merkezinin Turizm cazibesiyle modern oteller turistik tesislerle dolduruluyor, şehrin 8500 yıllık tarihi kimsenin umurunda değil, Tarihi yarımada Fatih ve tarihi bir o kadar eski Beyoğlu-Galata tarihi kimliği yok sayılarak dönüştürülüyor, 1938 yılında Fransız mimar Henri Prost ile başlatılan şehrin Müslüman kimliğinin yok edilmesi çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu arada Bizans ve Roma kimliğide bu yıkımdan nasibini alıyor.

Son günlerde servis edilen asparagas haberlere tepkilerini açıklayan Haliç dayanışması üyelerinden iki uzman görüşü ve söz konusu reklam haberler aşağıda

Tansel Timur, Haliçdayanışması
Bu gelişme, Tersane-i Amire'nin 1455'den bu yana sürdürdüğü "üretim" işlevinin (Önce Mühendishane-i Bahri-i Hümayun'un taşınması, ardından Gemi Yapı Teknik Meslek Lisesi'nin kapatılması ile bitirilen "eğitim" işlevinden sonra) sona erdirilmesi anlamını taşıyor.
Oysa Tersane-i Amire sadece havuz, kızak, atölye vb. yapıları ile değil, asırlar boyu sürdürdüğü işlevleri ile de geleceğe taşınması gereken bir dünya değeridir.

Gül Köksal, Haliçdayanışması
Nasıl adım adım 6 asırlık bir üretim alanı yok edilir gördük bu haberle. 
2013'de Haliç Port ihalesi gündeme gelince proje sınırlarının Haliç Tersanesi kısmına girmediği, orada üretimin süreceği ifade edilmişti. 
Bugün Haliç Tersanesi'nin en eski bölümü de üstelik kötü bir proje ile yok ediliyor...

KONUYLA İLGİLİ HABER

Avrupa’nın en büyük Bilim Merkezi olması planlanan Haliç Bilim Merkezi ile ilgili süreç başladı.
Haliç Bilim Merkezinin kurulum ve inşaatının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından; tasarım, sergi düzenekleri ve üretimi işlemlerinin ise TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Projenin 3 yıl süreceği, 8 bin metrekarelik alanda ve 100 milyon lira bütçeyle hayata geçirileceği, yılda 2 milyon ziyaretçiyi ağırlayacağı kaydedildi.

Haliç Tersane Bilim Merkezi'nde, giriş holü ve müze mağazası, sergi holü, sinema salonu, kuluçka ve hızlandırma merkezi ve dene yap teknoloji atölyesi, dijital kütüphane, restoran ve kafeterya, deneyim merkezi, eğitim atölyeleri, sergi üretim ve bakım atölyesi ve inovasyon merkezi olacak.

İBB şirketlerinden BİMTAŞ tarafından hazırlanan projeye göre, peyzaj alanı 43 bin 961 metrekare, toplam proje alanı ise 74 bin 940 metrekare. Proje, FAZ 1 uygulama proje çalışmaları tamamlanmış olup 2. Numaralı Koruma Kurulu’na uygun görüş için gönderildi. Bilim merkezinde müze mağazası, 3 adet sergi holü, çocuklar için deney istasyonları, sinema salonu, deneyap teknoloji atölyesi, dijital kütüphane, restoran ve kafeterya, deneyim merkezi, eğitim atölyesi, sergi üretim ve bakım atölyesi ve inovasyon merkezi birimleri yer alacak.

Burası Haliç Tersanesi...

Osmanlı donanmasının, Şehir Hatları vapurlarının bakıldığı, teknelerin imal edildiği yer...

İşte bu mekân, bugüne kadar hiç rastlamadığımız bir sanatsal faaliyetle Türk tarihine veda ediyor..
 

Ölümsüzlük Odası”çalışmasını yerinde görmek üzere Haliç Port’a gittim. Önce Tamince’ye takıldım:

- Burada hiçbir hareket yok gibi. Projenin inşaatı ne zaman başlıyor?

Güneştekin’i işaret etti:

- Ahmet Bey’in eserini burada yapması da bizim için çalışma anlamına geliyor.

Sonra ekledi:

- Yakında yıkım işlerine başlıyoruz.

Güneştekin, “Ölümsüzlük Odası” çalışmasını gösterdi:

- Şu anda eserimin yüzde 25’i tamamlanmış durumda. 130-140 kişi emek veriyor.“Contemporary İstanbul 2018”de sergileyeceğim. Sonra Venedik Bienali’de, ardından da Londra, New York, Paris gibi merkezlerde sergilenecek.


Haliç tersanelerinin yerine 11 bin kurukafa ve 14-15 bin boynuz 1 milyon doları buluyor.

Fettah Tamince,
- Haliç’teki Camialtı Tersanesi’ni turizm amaçlı proje için 49 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle kiralamıştık.

İhaleyi 1 milyar 346 milyon dolara kazandıklarını anımsattı:
- Haliç Port adlı proje kapsamında 3 yat limanı, 4 otel, 3-4 müze olacak. Yatırımla ilgili hazırlıklar zaman alıyor. Orada eserini yapacağın büyüklükte mekanlarımız var. 

/kasimpasa-tersanesi-yat-limani-oluyor
arkitera.com/sa19605-donusen-halic
Kaynak: Sivil hareket

Editör: Abdullah GözaydınYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI