Bugun...


Tarımsal alanlara biyolojik saldırı
Bu yıl yoğunlaşan, Daha evvelce ülkemizde görülmeyen pekçok tarımsal zararlı böcekler tarımsal verimi yok ediyor. Doğu Karadenizde çay, Kivi, Fasulye, Üzüm gibi hayati ürünlere danan menşei bilinmeyen çekirge türü kelebeklerle henüz hiçbir mücadele başlatılmamışken Sakarya Bursa bölgelerindenden benzer saldırıların yapıldığı haberleri geliyor

Tarımsal alanlara biyolojik saldırı
+ -

Paraşütle böcek attılar

Kulaca mahallesinde ceviz üretimi yapan çiftçi , ağaçlarını ilaçladığı sırada gökyüzünden önüne bir poşet düştü. Düşen poşet içerisinden çıkan böcekler uçmaya başladı. Mustafa Kaplan, öldürdüğü böcekleri ve paraşütü alıp İnegöl Ziraat Odasının yolunu tuttu.
Topraklarımıza biyolojik saldırı yapılıyor!

Osman Çopur 
Kiromkango keneleride aynı bu şekilde ülkemize sokuldu Şerefli koçhisarda asfaltın ortasında bir avuç içi kadar kene buldum, ne işi vardı çarşının içinde kenenin o yıllarda çıktı kene ısırması, eskiden kene bizi tutardı koparıp atardık hiç birşey olmazdı

Ahmet Asım Güneş 
Sakarya karasu çevresindede buna benzer bir vaka tespit edilmiş yoğun bir böcek saldırısı var her yer böceklerle dolu

Erdal Koçak 
Aynı böcek silifke bahçederesinede yeni geldi

Osmanlı Ali Tanıyan 
ANKARA İSTANBUL ARASI YHT HATTININ ELEKTRİK KABLOLARINI 210 YERDEN KESEN VATAN HAİNLERİYLE YAŞIYORUZ HERKES POLİS HERKES JANDARMA HERKES MİT OLSUN

Kemal Topcuoglu 
Doğu Karadenizde de ne olduğu belli olmayan bir kelebek çeşidi çıktı bitkilerin çayın suyunu emip kurutuyor

ULUSAL BASINDA HABER


 

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle Ricania Simulas kelebek zararlısına ilişkin verdiği soru önergesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

Ricania Simulas kelebek mücadelesi

Sorunlarınızın Ankara’da takipçisi olmaya devam ediyorum. Bu sefer yaz aylarında hayatımızı çekilmez hale getiren “kelebek” saldırısının peşine düştüm. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na değişik vesilelerle sorular sordum, Bakanlık yetkilileri ve uzmanlarla görüştüm, en son Sayın Bakan’a yazılı sorular yönelttim. Ekteki evraklardan da anlaşılacağı gibi; Mayıs ayından başlayıp Ekim ortalarına kadar Karadeniz insanının hayatını çekilmez hale getiren kelebek (Ricania Simulas) istilası ile ilgili “yapılacak bir şey yok, bekleyin” denilmektedir.

 

Maalesef; Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, üniversiteler, ÇAYKUR, Çay Araştırma Enstitüsü, Ziraat Odaları ve Tarım İl Müdürlükleri çalışmışlar, araştırmalar yapmışlar ve zararlının “tanımı, biyolojisi, yayılışı, doğal düşmanları ve konukçuları” belirlenmiş ama mücadele konusunda henüz bir şey yapılamamıştır. Bu kabul edilemez.

Bakanlık; bundan sonra biyolojik mücadele ve biyoteknik (tuzak) mücadele kapsamında çalışmaların sürdürüleceğini ifade ediyor. Ama bunların nasıl olacağı, bu mücadeleyi kimin yapacağı konusunda bir bilgi verilmiyor.

Aslında Bakanlığın cevabındaki “özellikle aile ihtiyacına yönelik olarak yetiştirilen sebzelerde (Fasulye, hıyar gibi) ve kivi bitkisinde kısmen zarara neden olmaktadır” denilerek, yetkililerin, bu tehlikenin ne anlama geldiğini bilmediklerini ya da konuyu ciddiye almadıklarını anlıyoruz.

Böyle değil Sevgili Hemşerilerim; bu zararlı giderek çoğalmaktadır ve fasulyeden kiviyi, salatalıktan incire, mısırdan domates ve karayemişe kadar bölgede yetişen tüm meyve ve sebzelere zarar vermektedir. Dahası; zararlı diğer yeşillikleri kuruttuktan sonra Eylül-Ekim aylarında eğrelti otundan dikene kadar tüm bitkilere musallat olmaktadır. Çay bitkisine zarar vermediği ifade edilmekte ama çay bitkisini yoğun bir şekilde sardığını biliyoruz. Yetkililer; bazı kuş ve karınca türlerinin bu zararlıları ortadan kaldıracağını tahmin ettiklerini söylüyorlar ama bu sadece bir tahmindir.

Korkulur ki, bu zararlı bölgenin tüm biyolojik dengelerini bozacak, bölgeye özel olan birçok meyve, sebze ve diğer bitkileri yok edecektir. En azından böyle bir ihtimal vardır. Unutmayalım; yıllar önce bölgeyi saran beyazsinek istilası özellikle Rize’ye özel olan narenciye türlerini yok etmiştir.

 

Hiç kuşku yok ki, böylesine tek tek insanların gücünü aşan konularda çözüm üretecek ve gereğini yapacak olan devlettir; devlet yetkililerini konuyu ciddiye almaları için uyarmaya, baskı yapmaya devam edelim.HABER VİDEOSU

Kaynak: SİVİL HAREKET

Editör: ABDULLAH GÖZAYDINYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI