Bugun...
Venezüella Olaylarının Sosyal medya paylaşımları


Misafir Yazar
balatfener@gmail.com
 
 

Venezüella , Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun ülkenin lideri olarak geleceği konusunda artan bir sıraya girerek büyük bir siyasi krize girdi. 

Maduro, geçtiğimiz yıl birçok yabancı hükümetin tanımayı reddettiği geniş çaplı bir boykot seçiminin ardından 10 Ocak'ta ikinci bir dönem başlattı.

23 Ocak'ta  muhalefetin kontrol ettiği Ulusal Meclis'in lideri Juan Guaido geçici başkan olarak ilan etti.

ABD Başkanı Donald Trump , Guaido'nun yemin etmekten kısa süre sonra yemin etmesinden kısa bir süre sonra onu ülkenin lideri olarak tanıdı. 

Maduro, Guaido'yu darbe yapmakla suçladı ve tutuklanmasını emretti.

2 Mayıs Perşembe itibariyle en son güncellemeler:

'Kafasından kurşun' tarafından öldürülen kadın
İnsan hakları örgütüne göre 27 yaşındaki bir kadın, Caracas'ta hükümet karşıtı protestolar sırasında başından vurulduktan sonra Çarşamba gecesi Venezüella kliniğinde öldü.

Venezüella Sosyal Çatışma Gözlemevi Twitter'da "Gençler, cinayet sırasında başından geçen bir kurşunla vurulan Jurubith Rausseo cinayetini kınıyoruz."

Brezilya dalgalanmalarına kaçan Venezüella sayısı

Venezüellalı muhalefet lideri Juan Guaido'nun Çarşamba günü yayınlanan verilere göre, sosyalist lider Nicolas Maduro'yu iktidardan çıkarmaya çalıştığı, her zamanki Venezüellalıların sayısını üçe katlamak üzere Brezilya'ya kaçtı.

Hükümet 850 Venezüella 'nın salı günü Brezilya' ya yaya olarak geldiğini belirtti, hükümetin yaptığı açıklamada, 250 ile 300 arasındaki olağan aralıklarla karşılaştırıldığında.

Guaido: 'Sokaklarda kalmalıyız'
Muhalefet lideri Juan Guaido insanlardan sokaklarda kalmalarını istedi. 

Guaido, Caracas'taki binlerce tezahürat taraftarına, “Rejim azami baskıya ulaştığımızı düşünüyorsa, hayal bile edemezler” dedi. "Sokaklarda kalmalıyız."

Kamu görevlilerinden, 2013 yılında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hugo Chavez’in akıl hocası başkanlığından beri iktidarda olan Maduro’yu baskı altına almak için nihayet bir genel grevle sonuçlanan bir dizi iş durdurma çağrısında bulunma önerisini dikkate alacağını söyledi.

Birçok insan destek vermeye devam edeceklerini söylüyor.

55 yaşındaki Maria Ciares, Al Jazeera'ya, "Dışarı çıkıyorum çünkü demokraside yaşamak istiyorum, özgür yaşamak istiyorum .. alternatif bulmaya çalışan bu politikacıları desteklememiz gerekiyor." Dedi.

 Caracas'ta Alicia Hernandez tarafından ek raporlama

 

Venezüella muhalefet lideri Juan Guaido, insanların sokaklarda kalması gerektiğini söyledi [Carlos Garcia Rawlins / Reuters] 
Diosdado Cabello: Rakipler bugün 'zombiler' gibi 
Ulusal Kurucu Meclis başkanı Diosdado Cabello, rakiplerin Salı günkü olaylardan sonra "zombiler gibi" olduğunu söyledi. 

"Dün nefret ve doğaçlama hüküm sürdü, kimse bugün kimin lider olduğunu bilmiyor" dedi.

“[Bizim tarafımızda] bir zafer kutluyoruz, işçi sınıfıyla kutluyoruz.”

Maduro: Girişim böyle değil 
Cumhurbaşkanı Maduro, Venezüella’nın şiddete karşı barışı seçmesi gerektiğini ve saygı çağrısında bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Twitter'da, "Müdahalenin, darbenin ve silahlı çatışmanın sevgili Venezuela'mızın yolu olmadığı gösterildi." Dedi.

"Farklılıkları çözme rotası her zaman anayasa ve karşılıklı saygı olacaktır. [Biz] şiddeti yeneceğiz ve huzuru geri getireceğiz."

Guaido  Caracas'taki destekçileri ele alıyor.
“Her gün ülkedeki değişime katkıda bulunmak için daha fazla şeyler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Çok fazla şey verdik, hatta siyasi mahkumların hayatı ve özgürlüğü.”

 “Doğru yoldayız, bugün geri dönüş yok ... bir planımız var, bir projemiz… değişim seçeneği yaşamı temsil ediyor ve yaşam her zaman onun yerini buluyor” diye ekledi.

BM hakları ofisi güç kullanımıyla ilgili
Birleşmiş Milletler insan hakları ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Venezuela genelinde göstericilere yönelik aşırı güç kullanımı raporlarının "son derece endişeli" olduğunu söyledi.

"Bugün için planlanan kitlesel protestolar ışığında, bütün tarafları azami kısıtlama göstermeye ve yetkilileri barışçıl toplanma hakkına saygı duymaya çağırıyoruz"  dedi.

“İnsanları şiddete teşvik eden dil kullanımına karşı da uyarıyoruz.” 

Rusya ABD’yi Venezüella’da “saldırgan hareketler” konusunda uyardı
Rusya Dışişleri Bakanı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya yaptığı açıklamada, Venezüella'daki "agresif adımların" büyük sonuçlarıyla birlikte çözüleceğini söyledi.

Lavrov, ABD’nin Venezüella’nın iç meselelerinde “müdahale” olarak adlandırdığı uluslararası hukukun ihlali olarak kınadı ve Latin Amerika ülkesinde tüm siyasi güçler arasındaki diyaloğun gerekli olduğunu ekledi.

ABD ordusu Venezüella’da istihbarat toplamaya odaklandı 
ABD ordusu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ordusu Venezüella’daki durum hakkında istihbarat toplamaya ve Başkan Donald Trump’ın daha fazlasını talep etmesi durumunda cevap vermeye hazır olduğunu belirtti.

Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford bir Kongre oturumunda yaptığı açıklamada, "Bugün Maduro ve Guaido arasındaki bakış açımızdan durum biraz belirsizdir." Dedi.

Dunford, “İstihbarat toplamak ve Venezüella’da olup bitenler hakkında iyi bir görüşümüz olduğundan emin olmak için elimizden geleni yapıyoruz ve ABD ordusundan daha fazla ihtiyaç duyması halinde Başkan’a destek vermeye hazırız” dedi. 

İspanya, Lopez'in Caracas'taki elçilikte olduğunu doğruladı
İspanya hükümeti Venezüellalı muhalefet aktivisti Leopoldo Lopez'in Caracas'taki İspanya Büyükelçiliği'nde olduğunu doğruladı

İspanya hükümeti, Juan Guaido’nun politik danışmanı ve Venezüella’nın en önde gelen muhalefet aktivisti olan Lopez’in İspanya büyükelçisinin karısı ve kızıyla birlikte Caracas’taki evinde olduğunu söyledi.

Şili Dışişleri Bakanı Roberto Ampuero, Twitter'da, Lopez ve eşinin, İspanya Büyükelçiliği'ne gitmeye "kişisel karar verdiğini" çünkü Şili Büyükelçiliği'nin "konukları olduğunu" söyledi.

Beyaz Saray, 'akreplerin' Maduro’yu çevrelediğini söyledi
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun "bir şişe içindeki akrepler" ile çevrili olduğunu ve iktidardan ayrılmasının sadece zaman meselesi olduğunu söyledi.

Bolton, savunma bakanı ve cumhurbaşkanlığı gardiyanı da dahil olmak üzere Maduro liderliğindeki kilit rakamların muhalefetle ilgili olarak "çıkarıldığını" söyledi.

Beyaz Saray'daki gazetecilere konuşan Bolton, Maduro'nun savunma bakanına daha fazla bakabileceğini ve ona güvenemeyeceğini düşünüyor.

Bolsonaro: Orduda çatlaklar var 
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Venezüella ordusu içinde, Nicolas Maduro liderliğindeki sosyalist hükümetin "çöküşüne" yol açabilecek kırıklar hakkında bilgi aldığını söyledi.

Sağcı Bolsonaro, birçok ulusun Güney Amerika ulusunun meşru başkanı olarak tanıdığı Juan Guaido'nun, Salı günü ordunun kendisini desteklemesi ve Maduro'yu iktidardan çıkarması çağrısında bulunduktan sonra mağlup edilmediğini söyledi.

Hükümet, rakipler mitingleri planlıyor 
Guaido, Venezüellalılara Nicolas Maduro'nun emanetini talep etmek için ülke çapında sokakları doldurma çağrısında bulundu.

Guaido, “Günaydın! Bugün devam ediyor, bugün Caracas'taki konsantrasyon noktaları bunlar” diye yazdı.

“Her zamankinden daha güçlü bir şekilde devam ediyoruz, Venezuela” dedi.

Maduro ayrıca, destekçilerinin toplanmasını istedi.

Maduro Salı gecesi televizyonda yaptığı konuşmada, "İşçi sınıfının büyük, milyonlarca güçlü bir yürüyüşüne kavuşacağız." Dedi.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "İşçi sınıfı içimde haklarını ve iddialarını her zaman savunacak bir başkan var." 

"Fetihlerimizi ellerinden almak isteyen imparatorluğa ve onun lanetlerine karşı yüzeceğim; başarısız olacaklar. Hakim olacağız!" 

Pompeo, Rus mevkidaşıyla görüşecek 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çarşamba günü Rus mevkidaşıyla konuşması planlanan White House ulusal güvenlik danışmanı John Bolton televizyon röportajlarında söyledi.

Bolton, ABD’nin Maduro’nun planlarını etkileyen Rus katılımı hakkında ne bildiğini detaylandıramadı, ancak Moskova’nın müdahalesinin hoş karşılanmadığını açıkça belirtti.

ABD’nin Venezuela’da askeri hareketi “mümkün”: Pompeo
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Başkan Donald Trump yönetiminin Venezüella’daki krizi bastırmak için askeri harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi. 

Pompeo, Fox Business Network'te “Cumhurbaşkanı çok net ve inanılmaz derecede tutarlıydı. Askeri bir eylem mümkün. Gerekirse, Amerika Birleşik Devletleri'nin yapacağı şey bu” dedi.

'Bilgi savaşı'
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Washington 'un Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro' yu sokak gösterileri karşısında kaçmamak için bir bilgi savaşının iddiası olarak nitelendirmemesi yönünde ikna ettiği yönündeki önerisini reddetti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’deki bir televizyon röportajında ​​Maduro’nun muhalefet lideri Juan Guaido’nun bir ayaklanma çağrısı karşısında ülkeyi terk etmeye hazır olduğunu söyledi, ancak Rusya müdahale ettikten sonra planını tersine çevirdi.

Pompeo'nun yorumları hakkında yorum yapmak istendiğinde, Rusya dışişleri bakanlığından bir sözcü olan Maria Zakharova, Reuters'e "bilgi savaşının" bir parçası olduklarını söyledi.

30 Nisan Salı
Maduro 'darbe' çizicileri karşısında zafer ilan etti
Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, muhalefet lideri Juan Guaido'ya destek veren bir grup askerin ayaklanmasını "mağlup etmekten" duyma çabalarını küçümsemediğini "ilan etti.

Salı günü televizyonda yayınlanan Maduro, silahlı kuvvetleri "darbeleri çarpma çatışmalarıyla yaymak isteyen bu küçük grubu mağlup ettiği" için kutladı.

'Çeşitli' Venezüellalı askerler Brezilya büyükelçiliğine sığınma arıyor
Bir dizi Venezüellalı asker Brezilya'nın Caracas'taki büyükelçiliğinde iltica etti, üst düzey bir Brezilyalı yetkili Venezüella'nın kendisinin ilan ettiği cumhurbaşkanı Juan Guaido'nun askerlerin kendisine katıldığını iddia etmesinden sonra. 

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun ofisinde bir kaynak AFP'ye Venezüellalı askerlerden "çeşitli uygulamalar" olduğunu doğruladı, ancak kaç tane veya ne kadarlık olduğunu söylemedi. Brezilya medyasında şu ana kadar 25 başvuru yapıldığı bildirildi.

Beyaz Saray: Masanın üzerindeki tüm seçenekler
Beyaz Saray, Venezüella’daki askeri ayaklanma girişiminin lider Nicolas Maduro’nun iktidardan "bahşiş vermesi" olacağını umuyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Salı günü yaptığı açıklamada, ABD’nin ve diğer birçok ülkenin muhalefet lideri Juan Guaido’yu Venezüella’nın meşru cumhurbaşkanı olarak tanıdığını açıkladı.

Bolton, ABD’nin askeri ya da başka türlü olası eylemlerini tartışmayı reddetti. Bolton, yalnızca "tüm seçeneklerin masada olduğunu" söyledi.

AB, Venezuela krizinde 'son derece kısıtlama' çağrısında bulundu
Hükümet, ABD destekli muhalefet lideri Juan Guaido'nun darbe girişimi olarak adlandırdığı şeyi bastırmaya yemin ettiğinden, Salı günü Avrupa Birliği Venezuela krizinde "son derece kısıtlama" çağrısında bulundu. 

AB diplomatik başkanı Federica Mogherini yaptığı açıklamada, "AB, Venezuela'daki son olayları yakından takip ediyor. Ülkenin karşı karşıya olduğu çoklu krizler için yalnızca siyasi, barışçıl ve demokratik bir çıkış yolu olabileceğini yineliyoruz." Dedi.

Leopoldo Lopez Şili Büyükelçiliği'ne sığınma arıyor
Şili'li bir yetkili, muhalif eylemci Leopoldo Lopez ve ailesinin büyükelçinin Venezüella'daki evinde sığındıklarını söyledi.

Brezilya Venezüella’da geri dönüşü olmayan bir nokta görüyor
Brezilya başkan yardımcısı, Venezüella’daki durumun geri dönüşü olmayan bir noktaya ulaştığını söyledi.

Eski General Hamilton Mourao Salı günü yaptığı açıklamada, muhalefet liderleri Juan Guaido ve Leopoldo Lopez'in "mahkum olacağını" ya da Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun "ayrılacağını" söyledi.

Mourao, "Bundan başka bir çıkış yolu yok" dedi.

ABD'li Bolton, Venezüella’daki Maduro’ya onu terk etmesine yardımcı oldu
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Salı günü yaptığı açıklamada, Maduro yönetiminden uzağa barışçıl bir geçiş için muhalefete yaptığı iddiayı iyi yapması gerektiğini söyleyen Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'ya üç kıdemli yardımcı seçti.

Venezüella’da hükümet karşıtı protestolar sırasında Beyaz Saray’da konuşan Bolton, Venezüella Savunma Bakanı Vladimir Padrino, Yüksek Mahkeme başkanı Maikel Moreno ve cumhurbaşkanlığı koruma komutanı İvan Rafael Hernandez Dala’yı, Maduro’nun iktidardan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. muhalefet lideri Juan Guaido'ya.

Kanada, Lima Grubu'nun acil toplantısını istedi
Kanada Dışişleri Bakanı Freeland, Venezüella'daki durumu görüşmek üzere Salı günü daha sonra video konferans yaparak Lima Grubu'nun acil toplantısı istediğini söyledi. 

Trump, Venezüella’nın durumunu takip ettiğini söyledi
Salı günü ABD Başkanı Donald Trump, Venezüella'daki durumu çok yakından takip ettiğini ve Venezüellalı muhalefet lideri Juan Guaido'nun Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'yu devirmek için daha ileriye gitmesiyle ABD halkına verdiği desteği yinelediğini söyledi.

“Venezuela'daki durumu çok yakından takip ediyorum. ABD, Venezuela Halkı ve Özgürlükleri ile birlikte duruyor!” Trump, Twitter'da yazdı. 

Venezuela dışişleri bakanı askeri darbeyi inkar etti, ABD'yi suçladı
Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Maduro'yu devirmek için başlatılan askeri bir darbe girişimi olduğunu reddetti ve Guaido'yu ABD'nin emriyle çalışmakla suçladı. 

Arreaza, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a atıfta bulunan Caracas'tan bir telefona yaptığı röportajda, "Bu ordudan darbe girişimi değildir. Bu, doğrudan Washington'da, Pentagon'da ve Dışişleri Bakanlığı'nda ve Bolton tarafından planlanmaktadır." Dedi.

“Bu darbeyi yönetiyorlar ve bu adama (Juan) Guaido'ya emir veriyorlar” dedi.

2013'ten beri iktidarda olan Maduro'nun ordunun desteğiyle ülkenin tam kontrolünde olduğunu söyledi.

Arreaza, Salı günü dört ya da beş kez konuştuğunu söyleyen Arreaza, "Her zaman olduğu gibi emrinde ve durumu kontrol altında tutuyor. Her gün olduğu gibi hükümet kararları veriyor." Dedi.

Türk lider Erdoğan Venezuela'daki 'darbe girişimini' kınadı
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, kendisinin ilan ettiği muhalefet lideri Juan Guaido'nun Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'yu devirmek için birliklerinin desteğini aldığını söyledi. 

Maduro'nun yakın müttefiki Erdoğan, "Darbelere karşı mücadele eden ve darbelerin yol açtığı olumsuz sonuçları yaşayan bir ülke olarak Venezüella'daki darbe girişimini kınıyoruz" dedi. 

"Bütün dünya, halkın Venezüella'daki demokratik tercihlerine saygı duymalı."

Ulusal Muhafız aracı protestoculara çarptı 
Ulusal Muhafız zırhlı bir araba, Caracas'ta taş atıp araca vuran Maduro karşıtı protestoculara çarptı, Reuters'in video görüntülerini gösterdi. 

BM başkanı Venezüella’da şiddeti önlemek için "azami kısıtlama" istedi
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Venezüella'da şiddetten kaçınmak için azami kısıtlama çağrısında bulundu.

BM sözcüsü Stephane Dujarric gazetecilere verdiği demeçte, "Genel Sekreter, tüm taraflara maksimum kısıtlama yapma çağrısında bulundu ve tüm paydaşlara herhangi bir şiddeti önleme ve sakinleşmek için acil adımlar atma çağrısında bulundu." Dedi. yardım et.

Venezuela savunma bakanı 'şiddet eylemi kısmen mağlup edildi' diyor
Venezüella Savunma Bakanı Vladimir Padrino, Salı günü silahlı kuvvetlerin bazı üyeleri tarafından "şiddet eylemleri" nin "kısmen mağlup edildiğini" ve ordunun üst rütbelerinin "anayasaya sadık" kaldığını söyledi.

'Seninleyiz!' ABD, Venezüella muhalefetinin ayaklandığını söyledi
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, muhalefet için en önemli iki kişi olan Juan Guaido ve Leopoldo Lopez’in askerlerle birlikte durup halkı ve güvenlik güçlerini çağırdığını belirtti. Maduro'ya karşı ayağa kalkmak.

"Seninleyiz!" Pence, üçünün en doğrudan mesajında, muhalefeti tweetledi. "Amerika özgürlük ve demokrasi yeniden sağlanana kadar yanınızda olacak."

Pompeo, Venezüellalı muhalefet liderlerinin "Operacion Libertad" olarak adlandırdığı şeyi memnuniyetle karşıladı ve Lopez'in ev hapsinden ani bir şekilde serbest bırakılması ve üniformalı askerlerin açıkça desteklenmesi, güvenlik güçlerinin daha fazla üyesini Maduro'dan vazgeçmesine teşvik edeceğini umuyordu.

Türkiye, Venezüella muhalefetinin ayaklanma çağrısını eleştirdi
Türkiye, Venezüella muhalefetini Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'yu devirmek için askeri bir ayaklanmaya çağırarak, ülkenin anayasal düzenine bir meydan okuma yaptıklarını söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter'da yaptığı açıklamada, "Venezuela'daki anayasal düzene karşı kesin girişimlerin olduğu konusunda endişeliyiz. Meşru hükümetleri değiştirmek için anti-demokratik yöntemlere karşıyız." Dedi.

Rusya, Venezüella muhalefetini şiddete başvurmakla suçladı
Rusya Dışişleri Bakanlığı, Venezüella'daki muhalefeti, ülkenin silahlı kuvvetlerini çatışmalara sokmak için çılgınca bir girişim olduğu söylenen şiddete başvurmakla suçladı.

Bakanlık, "Venezuela'daki radikal muhalefet bir kez daha şiddetli çatışma yöntemlerine geri döndü." Dedi. "Siyasi farklılıkların barışçıl yollarla yerleştirilmesi yerine, çatışmayı kırmak için tasarlanmış bir kursa katıldılar ve kamu düzeninin ihlal edilmesine ve silahlı kuvvetleri içeren çatışmalara neden oldu."

Brezilyalı Bolsonaro Venezuela ayaklanmasına destek verdi 
Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, ülkesinin Venezüella halkına yönelik “dayanışmasını” ifade etti.

Bolsonaro, resmi Twitter hesabına, Venezuela halkının "diktatör tarafından köleleştirildiğini" ve "kardeş ulusumuzun sonunda gerçek bir demokrasi olma özgürlüğünü" desteklediğini yazdı.

Meksika, Venezuela’da barışı bulmada yardımcı olmayı teklif ediyor
Meksika, Venezüella’da olası şiddet ve kan dökülmesinin tırmanması konusunda endişelerini dile getiriyor.

Dış İlişkiler Bölümü, diyalog yoluyla barışçıl bir çözüm arama isteğini yineleyen bir açıklama yaptı ve "ortak bir yol bulma" hedefi ile diğer ülkelerle temas halinde olduğunu söyledi.

Maduro: Askeri liderler 'bana toplam sadakat gösterdiler'
Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, askeri liderlerle konuştuğunu ve muhalefet lideri Juan Guaido'nun Maduro'yu görevden alma konusunda askerlerinin desteğine sahip olduğunu söyledikten sonra kendisine "toplam sadakatlerini" gösterdiklerini söyledi.

“Çeliğin sinirleri!” Dedi Maduro, Twitter'da. "Barışın zaferini sağlamak için azami popüler seferberlik çağrısı yapacağım. Kazanacağız!" 

Hava üssündeki mitingde silah sesleri duyuldu
Reuters'in tanıkları, Guaido'nun daha önce birliğin Başkan Nicolas Maduro'yu devirmek için kendisine katıldığını söyledikten sonra yaptığı açıklamada, Venezüella muhalefet lideri Juan Guaido'nun Caracas hava üssünün dışındaki bir mitingde silah sesleri duyduğunu söyledi.

Reuters tanıkları, olay yerinde Guaido'ya eşlik eden askeri üniformalı erkeklerin, Maduro’ya destek veren askerler ile ateş değiştirdiğini söyledi. Görgü tanıkları, atışların canlı mermiler olarak göründüğünü söyledi.

Bolton askeri destek çağrısı 
ABD ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Venezüella muhalefet liderinin Venezüellalılar ve orduyu Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'yu görevden alma çabalarına destek vermeye çağırması sonrasında Juan Guaido'nun destek çağrısına destek verdi.

Guaido, askerlerin darbe için kendisine katıldığını, hükümetin sıkı kontrolün altında olduğunu söyledi
Guaido, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'yu görevden alma planının "son aşamasını" başladığını, Venezüella ns ve ordusunu Maduro'nun "gaspını" sona erdirmeye çağırmasını  istedi.

Hükümet, herhangi bir askeri ayaklanma önerisini reddetti.

Savunma Bakanı Vladimir Padrino, "Ülkeyi şiddetle doldurmayı amaçlayan bu darbe hareketini reddediyoruz" dedi.

Başbakan, silahlı kuvvetlerin "ulusal anayasa ve meşru otoritelerin savunmasında sıkı durduğunu" ve  Venezüella’daki  tüm askeri birliklerin baraka ve üslerinde "normallik" rapor ettiğini söyledi .

Bilgi Bakanı Jorge Rodriguez, hükümetin darbeyi teşvik etmek isteyen küçük bir "askeri hain" grubuyla karşı karşıya geldiğini tweetledi.

26 Nisan Cuma
ABD, Venezüella dışişleri bakanı yargıcısını yasakladı
Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, Cuma günü ABD Hazine Dairesi Venezuela dışişleri bakanı ve Venezüellalı bir hakim hakkında yaptırımlar uyguladı.

Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ve bir yargıç Carol Padilla, Venezüella’da sürmekte olan krize karşı hedef alındıklarını belirten Hazine Bölümü, ABD yetkilileri tarafından Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun hükümetindeki rolleri için kara listeye alınan görevliler listesinin sonuncusu olduğunu söyledi.

Venezüella'nın muhalefet Kongresi, politikacının tutuklandığını söyledi
Venezüella’nın muhalefetteki Ulusal Meclisi Cuma günü yaptığı açıklamada, muhalefet politikacısı Gilber Caro’in tutuklandığını ve Twitter makamında parlamentodaki dokunulmazlığının ihlal edildiğini söyledi.

İnsan hakları gruplarına göre, Caro daha önce Maduro’ya karşı protestolara katılan yüzlerce diğer eylemciyle birlikte hapse atılmıştı.

BMMYK, 21 Venezuela'nın Karayipler'de tekne battıktan sonra kayıp olduğunu söyledi
Birleşmiş Milletler mülteci ajansı Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin sahil güvenlik görevlilerinden gelen bilgileri aktararak, Karayipler adası Trinidad ve Tobago 'ya giderken tekneleri battıktan sonra en az 21 Venezüella' nın kayıp olduğunu söyledi.

UNHCR sözcüsü Babar Baloch, BM'nin BM sözcüsü Babar Baloch, Cenevre'de düzenli bir BM brifinginde bulunduğunu belirterek, "Jhonnaly Jose" adlı tekne, Çarşamba gününün erken saatlerinde kaplanırken Venezüella sahil kasabası Guiria'dan en az 25 kişi taşıyordu.

25 Nisan Perşembe
Küba ABD’yi Venezüella’ya suç duyurusunda bulunmak için zorluyor
Küba, Trump yönetimine, komünist hükümetin Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro yönetimi boyunca asker ve istihbarat teşkilatı yerleştirdiği yönündeki iddialarını desteklemek için zorladı.

Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Venezüella’ya gönderilen 20.000 Kübalı’nın Maduro’ya güvenlik desteği sağladığını söylediği için "patolojik bir yalancı" olduğunu söyledi.

23 nisan salı
Venezüella muhalefet elçisi Gustavo Tarre OAS'yi ele aldı
Venezüellalı bir muhalefet elçisi, Amerika Birleşik Devletleri Örgütü'nü (OAS) Güney Amerika ülkesinin koltuğundan, yirmi yılda ilk defa gerçekleşti.

Gustavo Tarre, muhalefet lideri Juan Guaido'nun geçici bir lider ilan etmesinden üç ay sonra Salı günü OAS Daimi Konseyi tarafından düzenlenen oturumda bir konuşma yaptı.

En az dört Karayip ülkesinden büyükelçiler Tarre'nin konuşmasından önce odadan ayrıldı ve Venezüella'nın OAS temsilcisi olarak tanınmasına karşı olduklarını gösterdiler.

19 Nisan Cuma
Venezüellalı Guaido 'ülke tarihinin en büyük yürüyüşü' çağrısında bulundu
Cuma günü ABD destekli Venezüellalı muhalefet lideri Juan Guaido, destekçilerden 1 Mayıs'ta Güney Amerika ülkesinin "tarihin en büyük yürüyüşü" olarak adlandırdığı ve Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun iktidarı bırakma baskısını sürdürmesi için sokağa çıkma çağrısında bulundu. .

Maduro’nun 2018’in yeniden seçilmesinin meşru olmadığına dayanarak geçici cumhurbaşkanı ilan etmesi için anayasaya çağrıda bulunan muhalefet kontrolündeki Ulusal Meclis başkanı Guaido - ülkenin silahlı kuvvetlerinin üçlü seçime katılması çağrısını yineledi aylık güç mücadelesi.

18 Nisan Perşembe
Venezuela, ABD’nin yaptırımlarını “Rusya üzerinden petrol satışlarını yönlendirerek” artırdı
Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Reuters haber ajansının gözden geçirdiği kaynaklara ve belgelere göre, ABD'deki enerji satış devi Rosneft aracılığıyla Venezüella petrol satışlarından nakit akışını alıyor, ABD'nin kendisini güçten uzaklaştırmak için tasarladığı yaptırımlardan kurtulmaya çalışıyor.

Satışlar, Venezüella’nın ABD’ye Maduro’yu çevreleyen mali bir kuyu sıkılaştırmasıyla Venezüella’nın nakit sıkıntısı çeken hükümetinin Rusya’ya artan bağımlılığının bir işareti.

16 Nisan Salı
İlk Kızıl Haç yardım teslimatı Venezuela'ya ulaştı
İnsani yardımın Kızıl Haç'tan ilk sevkiyatı Salı günü Venezüella'ya geldi ve cumhurbaşkanı uzun süredir insani bir krizin varlığını reddettiği bir ülkede ihtiyacı olan hastalara ilaç ve malzeme tedarik etti.

Mavi yeleklerdeki işçiler, Kızıl Haç Federasyonu ve Kızılay Dernekleri Federasyonu amblemi ile kamyonlara kutu koymaya yardımcı olurken, örgüt liderleri yetkililerin ülkenin siyasi anlaşmazlığından uzak durmalarını istedi.

Venezüella Kızıl Haç başkanı Mario Villarroel, "Hareketimizin temel ilkelerine, özellikle tarafsızlığa, tarafsızlığa ve bağımsızlığa uygun olarak dağıtılacak" dedi. “Bu büyük başarının siyasallaşmasına izin verme.”

15 Nisan Pazartesi
Yabancı istihbarat servisleri Venezüella'dan çıkmalı: Lima Grubu
Pazartesi günü Lima Grubu bölgesel bloğu, dış güvenlik ve istihbarat kuvvetlerinin Venezüella'dan çıkması çağrısında bulundu ve krizin etkisiyle Güney Amerika ülkesinde askeri güç kullanılmasını reddetti.

Lima Grubu, BM'den Venezuela krizi konusunda 'harekete geçme' çağrısında bulundu
Lima Grubu, çoğu Latin Amerika ülkesinden oluşuyor ve Pazartesi günü Birleşmiş Milletlere Venezüella’nın insani krizinin tırmanmasını önlemek için "harekete geçme" çağrısında bulundu. 

Kanada'yı da içeren 14 ülke grubu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi'ni "barış ve güvenliğin giderek kötüleşmesini önlemek ve göçmen nüfusuna acil insani yardım sağlamak için önlemler almak Venezuela'dan geliyor. "

Venezuela, Kanada’yı Trump’ın “savaş macerasını” desteklemekle suçluyor
Venezuela, Kanada’yı ABD Başkanı Donald Trump’ın “savaş macerasına” destek olmakla suçladı, ardından Ottawa, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro hükümetinin üst düzey yetkililerine yeni yaptırımlar getirdi.

Venezuela dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, Başbakan Justin Trudeau'nun "diyalogun güvenilir bir aktörü olarak Kanada'yı geçersiz kıldığını" söyledi. 

Dışişleri Bakanlığı, "Venezüella ekonomisini insanlara acı çektirmek ve ülkenin zenginliğini yağmalamak niyetinde olduklarını ilan eden savaş suçlularıyla ittifak, Ottawa hükümetinin insan hakları iddiasıyla ilgili endişelerindeki ikiyüzlü tutumunu gösterdiğini söyledi." Dedi. 

Kanada Venezuela'ya yeni yaptırımlarla çarptı
Kanada, krizden kaçınan Güney Amerika ülkesinde "durumun kötüleşmesinden sorumlu" olduğu Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza da dahil olmak üzere, Maduro hükümetinin 43 üyesine yeni yaptırımlar duyurdu. 

Yaptırımlar, bireylerin mal varlıklarında donma ve daha önce 70 üst düzey hükümet görevlisine yaptırım yapan Kanada ile iş yapma yasağı içeriyordu.

Pompeo: ABD, Maduro’yu krizden sorumlu tutacağını söyledi
ABD’nin Pazar günü Kolombiya’daki Cucuta sınırındaki devlet sekreteri, ABD’nin Maduro’ya baskı yapmaya devam edeceğini ve “Venezüella’lılara yardım etmek için her türlü ekonomik ve politik yolu ...” kullanacağını söyledi. 

"U w, yaptırımlar, vize revocations ve diğer araçları şarkı rejimi ve bunların yolsuzluk ve demokrasi yönelttiği baskılar sorumlu it usülü olanlar tutmak için e rehin," Mike Pompeo söyledi.

Pompeo, Venezüellalı mültecilerle bir araya geldi ve Maduro’yu yardım etmek ve cumhurbaşkanı olarak istifa etmek için sınırı açmaya çağırdı. 

Latin Amerika'daki dört ülkeli bir turnede son durağında,  Rusya ve Küba'nın Maduro'yu desteklemek için bir bedel ödeyeceğini söyledi .

KAYNAK: EL CEZIRE VE HABER AJANSLARI

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI