Email This Post Email This Post    |    Print This Post Print This Post    |    Favorilerinize ekleyin!
 
Şehzadebaşı Camii hakknda bir bilgi

sehzadebasi
Hatta Şehzade Camii’nin avlu köşesinde İstanbul’un ortasını belirttiği söylenen, bir kısmı yere gömülmüş yeşil mermerden bir sütun vardır. Zamanında bu sütunun elle çevrildiğini söylerler.Bu yeşil mermer sütunun fonksiyonu hakkında saygıdeğer mimarlarımız bizi bilgilendirebilirler mi ?

Mimar Sinan’ın, Şehzadebaşı’na diktiği, İstanbul’un ortasını gösteren yeşil somaki mermerden yapılan döner sütun, bugün sadece köşe taşı görevi yapıyor.
Sütun, Kanuni Sultan Süleyman tarafından genç yaşta vefat eden oğlu Şehzade Mehmet adına 1543-1548 yılları arasında Mimar Sinan’a yaptırılan Şehzade Camii’nin dış duvarının köşesinde bulunuyor. Yıllardır ilgisizliğe terk edilen ve kimsenin farkında bile olmadığı sütün artık ne dönüyor ne de İstanbul’un ortasını gösteriyor.
Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Kültür A. Ş.’nin hazırladığı İstanbul rehberinde “İstanbul’un ortası” başlığı ile verilen bölümde sütun hakkında da şu bilgiler veriliyor: “Mimar Sinan, Şehzadebaşı Külliyesi’ni yaparken Eyüp’ten Sarayburnu’na İstanbul’un geometrik merkezini de hesaplaşmıştır. Çeşitli ölçümlerden sonra orta noktanın Şehzadebaşı Külliyesi’ndeki Şehzade Mehmet Türbesi’nin yanına rastladığını belirlemiş ve oraya bir taş dikmiştir. Bu nokta bugün Şehzadebaşı ile Dedeefendi Caddeleri’nin kesiştiği noktadaki Şehzadebaşı Camii’nin dış duvarının köşesine rastlar. Güney ve doğu duvarlarının birleştiği bu noktada altı ve üstü demir millere oturtulmuş, böylelikle dönen yeşil somaki bir mermer sütun bulunmaktadır. Sütun, yol seviyesinin yükseltilmesi ve asfaltın sütunu kapatması sebibiyle artık dönmemektedir.”

sehzadebasi1


 
Email This Post Email This Post    |    Print This Post Print This Post    |    Favorilerinize ekleyin!
Bu yazı Salı, 19 Mart 2013, 20:47 tarihinde Edebiyat, Genel, haber, Tarihten sayfalar kategorisi altında yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Sona gidip yorum yapabilirsiniz. Pingleme şimdilik kapalı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.